Przejdź do nawigacji Przejdź do treści strony

Zwany Ciprianus Siradiensis (Cyprian z Sieradza), poeta, tłumacz, kompozytor, muzyk i drukarz. Pochodził z sieradzkiej rodziny mieszczańskiej; był synem kupca Macieja.
Od 1550 roku studiował przypuszczalnie teologię na Akademii Krakowskiej, a następnie pracował w kancelarii króla Zygmunta Augusta. W 1557 r. został nobilitowany i otrzymał nazwisko Bazylik. Rok później wyjechał na Litwę, gdzie związał się z reformacyjnym obozem Mikołaja Radziwiłła Czarnego. Był również drukarzem i tłumaczem wydawnictw kalwińskich. W latach 1569-1570 posiadał drukarnię w Brześciu Litewskim. W późniejszym czasie został dworzaninem wojewody sieradzkiego Albrechta Łaskiego.


Bazylik zasłynął również z tłumaczenia na język polski czterech ksiąg łacińskiego dzieła Andrzeja Frycza Modrzewskiego, które wydał w 1577 r. pod polskim tytułem „O poprawie Rzeczypospolitej”. Przełożył na polski także „Kronikę” Andrzeja Krymera oraz utwór zatytułowany „Historia o srogim prześladowaniu kościoła bożego”.


Cyprian Bazylik pozostawił po sobie liczne poezje okolicznościowe, ale najciekawsze są jego pieśni i psalmy, do których napisał teksty. Sieradzanin obok Wacława z Szamotuł i Mikołaja Gomółki należał do czołowych kompozytorów polskiego Renesansu. Jego pieśni są przykładem polskojęzycznej reformacyjnej twórczości religijnej XVI wieku. Zachowało się 15 pieśni z muzyką, m.in. „W Tobie, Panie, nadzieję mam”, „Z głębokości grzechów moich” i „Nabożna piosnka”.


Utwory Bazylika zostały nagrane przez Zespół Muzyki Dawnej Ars Nova, Subtilior Ensemble i chór Cantilena. Powstały album „Cyprian Bazylik, dzieła wszystkie, XVI wiek” był nominowany do nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2013 aż w 3 kategoriach. Płyta ponownie została wydana, tym razem przez wytwórnię Complete Works i można ją nabyć w całym świecie dzięki dystrybucji przez sklepy internetowe

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania