Światowej sławy fryzjer stylista, kostiumolog, miłośnik literatury, muzyki, malarstwa, rzeźby, mecenas sztuki i wychowawca wielu pokoleń fryzjerów.
Dzieciństwo spędził w Sieradzu. Jako 14 – latek rozpoczął praktykę u łódzkiego fryzjera Pawła Lewandowskiego. Gdy miał l17 lat wyruszył na podbój Paryża. Zasłynął już w 1909 roku, gdy francuskiej aktorce obciął długie włosy i uczesał krótką, chłopięcą fryzurę. Styl „chłopczycy” podbił cały świat, a Antoine odtąd czesał najsławniejsze kobiety. Kreował nieszablonowe rozwiązania, wyznaczał trendy na całe pokolenia. Był wyrocznią w świecie fryzur. “Antoine de Paris”, „król fryzjerów, fryzjer królów”, „Dali fryzjerstwa”, „największy z tych, którzy na równi z Coco Chanel stworzyli kobietę współczesną” - tak mawiali o nim współcześni. Mistrz Antoine zrewolucjonizował fryzjerstwo, rozpoczynając modę na krótkie fryzury u kobiet. Cięcie Antoniego „Antoine’a” Cierplikowskiego sprzed 100 lat na zawsze zmieniło modę i obyczaje. Cierplikowski wyzwolił kobiety z długich włosów, stereotypów i konwenansów. Od tego czasu wartości płci pięknej nie postrzegano przez pryzmat długich, ciężkich włosów i strojów. Antoine zapoczątkował proces, którego następstwem było m.in.: uproszczenie ubioru, skrócenie spódnicy czy pozbycie się nadmiaru ozdób. Polak, podobnie jak inna wielka postać tego okresu, Coco Chanel, lansował nowy wygląd kobiety.
Jego fryzjerska rewolucja dotarła aż za ocean, gdzie zachęcił Eleonor Roosevelt, żonę prezydenta Stanów Zjednoczonych, do obcięcia włosów na krótko. Pani Roosevelt znalazła rzesze naśladowniczek w całym kraju. W czasach największej świetności filie paryskiego zakładu Cierplikowskiego mieściły się w Cannes, Marsylii, Londynie, Tokio i w Stanach Zjednoczonych, gdzie pod szyldem „Antoine” działało ich aż 121. Mistrz czesał, stylizował i przyjaźnił się z gwiazdami tamtych lat, takimi jak: Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Josephine Baker, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo, Jean Cocteau.
Rozwiązania, które Antoni Cierplikowski zapoczątkował sto lat temu są dziś standardem. Był pomysłodawcą kolejnych fryzur m.in. „coup de vent” (podmuch wiatru). Mistrz zasłynął również w farbowaniu włosów na kolory nienaturalne. Błękit Antoine’a – tak nazywał się lansowany przez mistrza odcień
Pod koniec życia w 1971 roku opuścił Paryż i przeprowadził się do rodzinnego miasta. Tutaj postanowił na Wzgórzu Zakowym utworzyć Gniazdo Orłów stanowiące centrum kultury i sztuki z salą kinową, teatralną oraz pracowniami dla artystów. To tutaj mieli się szkolić przyszli fryzjerzy, a także malarze, rzeźbiarze, muzycy. Antoine marzył, aby do Sieradza zjeżdżali twórcy z całej Polski. Niestety, zamysł się nie powiódł. Przetrwał za to zapoczątkowany przez mistrza w 1975 r. Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerskich im. Antoniego Cierplikowskiego w Sieradzu. Ten zaś stał się filarem Sieradz Open Hair Festival, wydarzenia za pomocą którego miasto buduje własną markę Open Hair, a jej patronem jest właśnie Antoine.