Przejdź do nawigacji Przejdź do treści strony
Wzgórze zamkowe

Wzgórze Zamkowe położone jest przy ul. Podzamcze, kilkaset metrów na południe od Rynku, tuż obok Sieradzkiego Parku Etnograficznego. Porośnięte drzewami wzgórze stoi na przedłużeniu ul. Zamkowej. W połowie XI w., na zachodnim skraju doliny Warty, ok. 600 m na wschód od dzisiejszego rynku, założono na obszarze ok. 4 ha otwartą osadę typu targowego. Na jej miejscu pod koniec XI w. lub na przełomie wieków XI i XII, w widłach rzek Warty i Żegliny wniesiono obronny gród kasztelański. Gród - otoczony wałami obronnymi zbudowanymi w dolnej partii ze skrzyń drewnianych wypełnionych kamieniami i ziemią, a w górnej z układanych na przemian wzdłuż i w poprzek bierwion - miał 90 m średnicy. Wały u podstaw miały 7 m grubości, a otaczała je głęboka fosa. Do grodu od strony południowo-wschodniej przylegało podgrodzie założone na niewielkim ostrowiu, połączone groblą przerzuconą przez fosę. Zajmowało powierzchnię 1 ha, istniało w jego obrębie ok. 100 domów zamieszkanych przez ok. 750 osób.

Za panowania Kazimierza Wielkiego gród doczekał się remontu. Stare fortyfikacje drewniano-kamienno-ziemne zastępowano nowymi z cegły.

Podczas badań archeologicznych uchwycono przebieg murów obwodowych, drewnianą kuchnię zamkową i południowo-zachodnią zewnętrzną basztę drewnianą. Zlokalizowano również XVI wieczny tzw. dom duży i odsłonięto nawę budowli ceglanej – rotundy. Rotunda była obiektem centralnym, dwukondygnacyjnym i pełniła funkcję kaplicy grodowej.

Obecnie Wzgórze Zamkowe nabrało nowego charakteru poprzez przeprowadzoną rewitalizację w ramach projektu pn. ”Od elekcji królów Polski do epoki Internetu – sieradzka starówka historycznym kulturowym dziedzictwem regionu”  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na  lata 2007-2013. Odtworzona została dawna fosa,
powstała sieć ścieżek parkowych z elementami małej architektury. Wyeksponowano także poniemieckie bunkry. Krajobraz dopełniają kładki pieszo – rowerowe i most.

Galeria zdjęć

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania