Przejdź do nawigacji Przejdź do treści strony

Tegoroczna edycja wydarzenia jest wyjątkowa, bowiem w tym roku mija dokładnie 15 lat od chwili, gdy Festiwal wystartował, a dodatkowo obchodzimy 140 rocznicę urodzin Antoine'a Cierplikowskiego

Kilka słów o festiwalu

Pierwsza edycja Sieradz Open Hair Festival zorganizowana została w 2009 r. w setną rocznicę narodzin „chłopczycy” - fryzury, która w 1909 r. zapoczątkowała niezwykły rozgłos i rozwój kariery Antoine’a Cierplikowskiego. Jest to największego w Polsce wydarzenie, które łączy ze sobą fryzjerstwo, sztukę, modę, rozrywkę i muzykę.
W 2018 r., podczas 10. jubileuszowej edycji Sieradz Open Hair Festiwal, przez trzy dni jego trwania przez miasto przewinęło się ponad 100 tys. osób. Kolejne edycje przyciągnęły po ok. 40-50 tys. ludzi.

Festiwal to oczywiście fryzjerstwo, ale także ważne miejsce zajmuje moda. Przy każdej edycji OHF, jedna z ulic sieradzkiego starego miasta zamienia się w wybieg, na którym swoje stroje prezentują młodzi projektanci z ASP, ale także w czasie niezwykłego pokazu nocnego uznani projektanci mody z Polski. W poprzednich edycja byli to m.in. Maciej Zień, Gosia Baczyńska, Paproci i Brzozowski, Mariusz Przybylski.

Na Open Hair Festival gościliśmy m.in. Alvaro Soler, Kubę Badacha, Mansa Zelmerlowa, Krzysztofa Zalewskiego, Bass Astra X Igo, Hej, Lemon, Kwiat Jabłoni, Baranovskiego, Clock Machine, T.LOVE, Renatę Przemyk, Tomasza Organka, Monię Brodkę, Hey czy Domowe Melodie.

Z gwiazd nie związanych bezpośrednio z muzyką, gościliśmy m.in.: Allana Starskiego, Lorienta Phillipon (stylista amerykańskiego i francuskiego Vogue'a). Dużą wagę przywiązujemy do jakości festiwalu, by nie był on kojarzony z żadnymi dniami miast, festynami itp. imprezami.

Co w tym roku?

- W 140 rocznicą urodzin patrona festiwalu - Antoniego Cierplikowskiego, nie mogło oczywiście zabraknąć silnych akcentów związanych z mistrzem urodzonym w Sieradzu. Głównym wydarzeniem z nim związanym będzie mural, który pojawi się na ścianie w szczycie budynku Kościuszki 5. W samym sercu Sieradza, który tak kochał, w tygodniu poprzedzającym festiwalowy weekend mural będzie wykonywał specjalizujący się w graffiti i streetart Pieksa - mówi Michał Sitarek, kierownik Referatu Promocji Urzędu Miasta Sieradza.
Oczywiście to nie jedyny akcent, bowiem w programie jest jeszcze wystawa fotografii związanych z Antonim Cerplikowskim i kolejna już edycja, cieszącej się wielkim zainteresowaniem, gry miejskiej, która prowadzi uczestników sieradzkimi śladami „króla fryzjerów, fryzjera królów”.

Nie zabraknie również wątków fryzjerskich. W niedzielę 21 lipca barberskie stylizacje dla uczestników festiwalu prowadził będzie Adam Szulc i jego ekipa z poznańskiej Jamy. Adama Szulca nie trzeba przedstawiać, ale dla tych wszystkich, którzy jakimś cudem o Adamie nie słyszeli... Barber rodem z Poznania jest przede wszystkim wielkim przyjacielem Sieradza i Open Hair Festival. Gościł już u nas kilkukrotnie, ale za każdym razem gromadzi tłumy chętnych poddać się stylizacjom wykonywanym przez niego i jego sprawdzony zespół.
Tego samego dnia metamorfozom będą mogły poddać się również panie, a to za sprawą Franciszka Millera i szkoły Anagra, której jest dyrektorem.

Antoni Cierplikowski był nie tylko fryzjerem ale również wizjonerem i kreatorem związanym z modą, dlatego moda również będzie królować na festiwalu.
W jedyny taki wybieg w Polsce, zamieni się ul. Rycerska, gdzie swoje kolekcje prezentować będą młodzi projektanci a za główny, nocny pokaz mody odpowiadać będzie Jacob Buczyński. - Nie poszukuję tkanin – wokół jest tak wiele rzeczy, które nie są używane - mówi projektant.
Jakub Buczyński to projektant młodego pokolenia, którego marka Jackob Buczynski od 2017 r. zajmuje się szyciem ubrań zero waste. Jak twierdzi, jego historia jest zawiła – od studiującego na AWF-ie i zawodowo trenującego pływanie sportowca do projektanta bez żadnej szkoły w tym kierunku.
Dzisiaj Jacob Buczyński ma m.in. na koncie udział w New York Fashion Week czy Fashion Week Berlin a jego stylizacje w stylu zero waste nosiły m.in. Anita Lipnicka, Natalia Kukulska czy Karolina Korwin-Piotrowska.
Na uwagę zasługuje również  pokaz mody historycznej, w którym modelki i modele prezentują przekrój kreacji z lat 1930-45. Prezentowane stroje wiernie odzwierciedlają modę panującą w czasach, gdy swoje triumfy w Europie i na świecie realizował Antoine Cierplikowski.
Większość ubrań prezentowanych na pokazie to oryginalne perełki z epoki, a pozostałe to wierne reprodukcje szyte na zamówienie.
To wszystko w sobotę 20 lipca.

- W festiwal zaangażowaliśmy także lokalnych artystów i instytucje. Łączymy siły bo traktujemy to wydarzenie jak wspólne święto, bez względu na to, czy to instytucja powiatowa czy miejska. Ta współpraca bardzo nas cieszy - podkreśla Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

W festiwal wpisało się (kolejny już raz) Biuro Wystaw Artystycznych, które w sobotę 20 lipca zaprasza na otwarcie wystawy „Z jednej klasy”.
Sieradzkie akcenty to również muzycy. Silny akcent muzyczny będzie miał w tym roku rap i  hip hop i to nie tylko za sprawą Aviego ale także właśnie sieradzkich raperów Przybyłka, HS KIDDY X DWKT (WKT Clan) oraz duetu Joner/Zegar.
Na festiwalowej scenie pojawi się również sieradzki zespół After Hours oraz Magda Wasylik w repertuarze Disneya (piosenki, które wykonywała w oryginale w hitowej Krainie Lodu i ine). Sieradzki akcent ma również zespół Kisu Min, który zagra na Wzgórzu Zamkowym.

Gwiazdami muzycznymi festiwalu będą Kult, Kwiat Jabłoni, Karaś/Rogucki, Ars Latrans Orchestra i oczywiście wspomniany już Avi. Scena główna stanie tradycyjnie na placu Wojewódzkim.
Co bardzo ważne, wstęp na wszystkie koncerty i inne atrakcje jest całkowicie bezpłatny!

Niesamowicie ciekawie zapowiada się w tym roku również strefa MeetMe ulokowana na sieradzkim Rynku. W sobotę i niedzielę (20 i 21 lipca) będzie w niej można porozmawiać m.in. z Emilią Kostyk, infulencerką, uczestniczką projektu Team X, Kajetanem Szwedem - artystą, fotografem, twórcą kultowego warszawskiego konceptu barberskiego - Towarzystwo, Adamem Szulcem  czy Tymoteuszem Piętą, założycielem renomowanej marki Hairmate, uznanym autorytetem w branży fryzjerskiej. Jego imponująca kariera obejmuje współpracę z prestiżowymi magazynami takimi, jak Vogue, Elle i Glamour, a także stylizacje włosów dla światowej klasy marek, w tym Yves Saint Laurent, Dior i Armani Beauty. Również w MeetMe nie zabraknie sieradzkiego akcentu. Gościem strefy będzie Aniela Wilk. To pseudonim literacki niepokornej polonistki, dla której niespodziewanie pisanie stało się dla niej sposobem na życie, odskocznią i wentylem bezpieczeństwa.

Szczegółowy program dostępny na stronie openhair.pl

Galeria zdjęć

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania