Przejdź do nawigacji Przejdź do treści strony

Były premier RP Mateusz Morawiecki oraz europoseł Waldemar Buda odwiedzili sieradzką ciepłownię geotermalno-biomasową

- To modułowy system zasilania, dzięki czemu 80 procent energii cieplnej pochodzi ze źródeł odnawialnych. To ogromny sukces naszego miasta w ostatnich latach. Już dziś możemy być wzorem dla innych miast. Jesteśmy do ich dyspozycji i chętnie pokażemy, że warto to robić, dzięki temu jest ekologicznie i efektywnie - mówił o instalacji Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. 

- Mnie przede wszystkim cieszy, że inwestycja była realizowana przez polskie firmy - mówił Mateusz Morawiecki.

W spotkaniu w Sieradzu udział wziął również Paweł Rychlik, poseł RP oraz Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza.

To nie pierwsza wizyta w nowej sieradzkiej ciepłowni. Jej pracy, szukając rozwiązań i inspiracji, przyglądali się już m.in. przedstawiciele władz Poznania czy Bełchatowa.

Przypomnijmy, że nowa sieradzka ciepłownia funkcjonuje od wiosny ubiegłego roku.  Jej łączna moc wynosi ok. 33 MW , co zabezpieczy zapotrzebowanie na ciepło w Sieradzu przez około 8-9 miesięcy w roku. Oznacza to, że w tym okresie nie będzie potrzeby uruchamiania kotłów węglowych, a tym samym zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych powstających ze spalania węgla kamiennego.

Dzięki uruchomieniu nowej ciepłowni PEC w Sieradzu będzie mógł zakupić mniej uprawnień do emisji CO2, co przyniesie milionowe oszczędności. W 2025 r. szacunkowe zapotrzebowanie na miał węglowy ma spaść o ponad 22 tys. ton, a na uprawnieniach do emisji będzie można zaoszczędzić kolejne miliony złotych.
  
Warto wspomnieć, że  „geotermia Sieradz”, to także moduł wysokosprawnej kogeneracji opartej o silnik spalinowy zasilany gazem sieciowym, który będzie zaopatrywał w energię elektryczną nową ciepłownie, a w okresie zimowym, w przypadku bardzo niskich temperatur, także starą ciepłownię węglową przy ul. Zachodniej, która ma spełniać charakter źródła „szczytowego”. Jako źródło energii moduł kogeneracyjny osiąga moc 0,9 MW energii elektrycznej 1,1 MW energii cieplnej, która będzie dodatkowa zasilać miejską sieć ciepłowniczą


Galeria zdjęć

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania