- Strona główna
- Aktualności
- Historia
- Tablica poświęcona Ignacemu Mąkowskiemu
Na budynku Urzędu Miasta Sieradza - w 150. rocznicę urodzin - odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Ignacemu Mąkowskiemu, wybitnemu burmistrzowi Sieradza okresu międzywojennego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, starostwa powiatowego oraz harcerze.
- Dzisiaj, odsłaniając tablicę poświęconą Ignacemu Mąkowskiemu celebrujemy jego dokonania dla naszego miasta. Choć ceniony i uznany przez mu współczesnych, dzisiaj w powszechnej świadomości sieradzan niestety jest w większości nieznany, choć wielu z nas niemal codziennie spotyka się z efektami jego działalności. Ufam, że ta inicjatywa pozwoli przywrócić pamięć o tym wspaniałym człowieku - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Ignacy Mąkowski to najdłużej urzędujący burmistrz Sieradza okresu międzywojennego (1921 – 1935), prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu (1922 – 1935), działacz społeczny, patriota. Dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu powstały m.in. budynki dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 1. Wybrukowano i oświetlono kolejne ulice, rozbudowano budynek OSP oraz uporządkowano przestrzeń miejską, w tym Wzgórze Zamkowe i fosę. Powstała dzielnica Praga. Został zamordowany przez hitlerowców 14 listopada 1939 roku.
W 1931 r. gazeta „Ziemia Sieradzka" tak pisała o Ignacym Mąkowskim: „Dzięki swemu talentowi i wrodzonej umiejętności w postępowaniu z ludźmi zjednał sobie poważanie i szacunek wszystkich obywateli miasta Sieradza i okolicy. Dowodem tego były wybory, które po każdym 3-leciu kończyły się zawsze wyrażeniem zaufania dla osoby starego burmistrza (...)".
Inicjatorem upamiętnienia Ignacego Mąkowskiego jest Jacek Przybyłek, były wiceprezydent Sieradza i radny miejski.
IGNACY MĄKOWSKI
Urodził się w 1874 r. w Zduńskiej Woli. Na początku XX wieku (w czasach zaboru rosyjskiego oraz I wojny światowej) pracował jako sekretarz w sieradzkim magistracie. Aktywnie działał wtedy w Ochotniczej Straży Pożarnej i Sieradzkim Towarzystwie Muzycznym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po dość burzliwym i niestabilnym okresie działania władz miejskich Sieradza (w latach 1918-1921 zmieniło się aż 6 burmistrzów), 31 stycznia 1921 r. Rada Miejska obdarzyła Ignacego Mąkowskiego godnością przewodniczącego, powierzając mu jednocześnie funkcję burmistrza.
Działał z energią i zapałem, mając na celu polepszenie bytu mieszkańców. Był aktywnym członkiem Sejmiku Powiatowego. Na jego wniosek w 1921 r. dotowano schronisko dla sierot w Sieradzu, przekazano subwencję na remont Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Zduńskiej Woli, udzielono pomocy finansowej uchodźcom z Rosji.
Z jego inicjatywy w 1921 r. powstał projekt budowy szkoły średniej w Sieradzu (dzisiejszy "Jagiellończyk"). Dzięki jego zabiegom i dobrej współpracy z Radą Miejską powstały między innymi: budynek Szkoły Powszechnej im. Władysława Reymonta, rozbudowano budynek OSP z wieżą strażniczą, rzeźnię miejską, łaźnię miejską i elektrownię. Wybrukowano i oświetlono wiele ulic, utworzono piękne aleje, założono nowe skwery i place. W 1925 r. dzięki zaangażowaniu burmistrza Mąkowskiego uporządkowano Wzgórze Zamkowe, odkopano starą fosę, a cały nasyp obsadzono drzewami. Z jego inicjatywy powstała również nowa dzielnica miasta - Praga. Mąkowski rozpoczął również starania sprowadzenia do Sieradza 31. Pułku Strzelców Kaniowskich. W 1935 r. ze względów statutowych Ignacy Mąkowski nie mógł już dalej piastować funkcji burmistrza - skończyła się jego ostatnia dozwolona prawem kadencja.
Był również aktywnym działaczem społecznym. Pełnił funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu, był jednym z założycieli i członkiem władz Klubu Obywatelskiego w Sieradzu, którego celem było "szerzenie kultury i oświaty wśród członków”. Miał również zasługi dla miejscowej fary. Ks. proboszcz Walery Pogorzelski tak pisał we wspomnieniach:
"(...) dzięki poparciu burmistrza p. Ignacego Mąkowskiego, Rada Miejsca powzięła uchwałę, mocą której skasowano rynek - zajazd przed kościołem i plebanię i uliczkę z placem oddała kościołowi. (...) Rada miasta Sieradza uchwaliła zakupić jeden osobny 600-kilowy dzwon. Dałem mu imię "IGNACY" - imię zasłużonego dla kościoła burmistrza p. Mąkowskiego, kazałem też wyryć na nim herb miasta Sieradza".
Jego aktywne i godne życie przerwał koszmar II wojny światowej. Fala krwawego terroru, która nastąpiła po pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji, nie ominęła Sieradza. Ignacy Mąkowski znalazł się wśród ok. 100 aresztowanych w dniu 10 listopada 1939 roku czołowych osobistości miasta, którzy jako zakładnicy mieli gwarantować spokojne zachowanie się ludności polskiej w dniu 11 listopada, święcie niepodległości. Pomimo że 11 listopada w Sieradzu nie doszło do żadnych wystąpień, hitlerowcy dokonali egzekucji 20 zakładników w dniu 14 listopada 1939 roku na cmentarzu żydowskim. Wśród ofiar bestialskiego mordu znalazł się również Ignacy Mąkowski.
Nadchodzące wydarzenia
gru
KINO TEATR
- godz.: 12:00
gru
KINO TEATR
- godz.: 12:00
gru
KINO TEATR
- godz.: 12:00
gru
KONCERT SYLWESTROWY 2024 „Filmowe Piosenki”
- godz.: 19:00
sty
KONCERT - Grupa MoCarta - ALE KINO!
- godz.: 19:00
Ostatnio dodane
Teren inwestycyjny sprzedany
- 19 grudnia 2024
- INWESTYCJA
Nowe wybory w Sieradzu
- 17 grudnia 2024
- KOMUNIKAT
Szafa dobroci
- 16 grudnia 2024
- INNE
Nabór wniosków na mieszkania "simowskie"
- 13 grudnia 2024
- KOMUNIKAT
Pół wieku razem...
- 12 grudnia 2024
- KOMUNIKAT
e-Sieradz @ ADVERTpro.co 2023