Przejdź do nawigacji Przejdź do treści strony

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu rusza innowacyjny program profilaktyczny "Grupa wielorodzinna w szkole", dedykowany uczniom i ich rodzinom. Celem inicjatywy jest wsparcie dzieci przejawiających trudności emocjonalne i behawioralne przeszkadzające w edukacji. Projekt realizowany jest w ramach "Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2030, z myślą o poprawie funkcjonowania uczniów oraz ich środowiska szkolnego i rodzinnego

- Zaburzenia emocji i zachowania charakteryzują współcześnie ok. 9 proc. populacji dzieci i młodzieży  w Polsce a 17 proc. prezentuje większe niż przeciętne trudności w zakresie emocji i zachowania. Dzięki realizacji programu będziemy mieli szerszy pogląd obejmujący dzieci, rodziców, szkołę, zdefiniowane pewne problemy tak, aby móc wyjść  z innymi programami skierowanymi do tej grupy - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Dzieci mogą przejawiać trudności emocjonalne zarówno w domu, jak i w szkole, które mogą wpływać na ich zachowanie i naukę. Problemy te mogą zaburzać zajęcia szkolne, przerwy oraz aktywności pozalekcyjne. Termin "zaburzenia emocji i zachowania" odnosi się do różnych nieodpowiednich i intensywnych reakcji oraz zachowań, które utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie, jak również wpływają na jego rówieśników, nauczycieli i innych ludzi wokół.
- W związku z tym, że te potrzeby dzieci i młodzieży są coraz większe, warto szukać takiej formuły pomocy, która uprzedza ten prób problemów klinicznych. Trzeba tworzyć taką kulturę wspierania zdrowia psychicznego, żeby zapobiegać - wyjaśnia dr Błażej Wojdała, z NZOZ Mark-Med w Sieradzu.

W Polsce metodą terapii wielorodzinnej w wariancie szkolnym, który pilotażowo będzie realizowany w sieradzkiej "Jedynce" pracują obecnie z dobrymi efektami centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Krakowie i w Warszawie, zrzeszone w międzynarodowy ruch MFT (Multi-family Therapy). Pomocą terapeutyczną w standardzie grupy wielorodzinnej w szkole objęte zostaną grupy 12-16 uczniów klas drugich zagrożonych zaburzeniami emocji i zachowania oraz ich rodziny. W ramach projektu przygotowane zostaną również materiały dydaktyczne oraz terapeuci z NZOZ Mark-Med, którzy metodą terapii wielorodzinnej będą mogli pracować w sieradzkich szkołach w kolejnych latach.


Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania