Przejdź do nawigacji Przejdź do treści strony

Uczestników w podróż pełną emocji zaprowadzili artyści skupieni wokół pianisty Artura Dutkiewicza: Andrzej Wąsik – plastyk, grafik, reżyser; Andrzej Święs – kontrabasista; oraz Sebastian Kuchczyński – perkusista. Razem stworzyli oni wyjątkowy projekt.

W roku 2023, ogłoszonym rokiem Jerzego Nowosielskiego w setną rocznicę jego urodzin – artysty uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, filozofa i teoretyka sztuki – inspiracją muzyczną stała się twórczość wielkich mistrzów muzyki, zarówno polskiej, jak i światowej, nawiązująca do sacrum. Do inspiracji zaliczyć można utwory Wacława z Szamotuł, Henryka Mikołaja Góreckiego, Hildegardy z Bingen, Arvo Pärta, Komitasa – kompozytora ormiańskiego, a także śpiewy z różnych tradycji, takie jak cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, sanskryckie mantry czy nawet medytacyjna muzyka Johna Coltrane’a.

Muzyka Artura Dutkiewicza tworzy most łączący świat zewnętrzny z wewnętrznym, otwierając przestrzeń na głębokie połączenie z samym sobą, a przez to z całym wszechświatem. Jej kompozycje, oparte na pięknie powściągliwości, czerpią z tradycji zarówno wschodu, jak i zachodu, odzwierciedlając w ten sposób sposób, w jaki sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum obu tych kultur.

W trakcie koncertu widzowie mogli podziwiać zsynchronizowane z muzyką kolaże i wizualizacje, tworzone na żywo przez malarza i artystę wizualnego Andrzeja Wąsika, zawierające fragmenty obrazów Jerzego Nowosielskiego, prezentowane w formie wielkoformatowych projekcji wideo.

Organizatorzy, Towarzystwo Muzyczne Fermata oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Sieradzu, składają podziękowania sponsorowi tego wyjątkowego wydarzenia, jakim było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sieradzu.

Źródło: Materiały organizatora



Galeria zdjęć

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania