Przejdź do nawigacji Przejdź do treści strony

Blisko 7,5 tys. pracowników przyjeżdża do pracy w sieradzkich firmach i instytucjach w świetle wyników badań opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) dotyczących powiązań miejsca zamieszkania z miejscem pracy (Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021). Rynek pracy w Sieradzu jest jednym z najbardziej napływowych w regionie i województwie.

Jako ciekawostkę obrazującą powiązania miejsca zamieszkania i miejsca pracy w Sieradzu można przytoczyć dane opracowane w tzw. macierzy przepływów ludności związanych z zatrudnieniem. Dane te zbierane są i publikowane w odstępach 5 letnich i prezentują się następująco:

3316 osób - liczba mieszkańców Sieradza wyjeżdżających do pracy na terenie innej gminy/miasta/województwa
7427 osób - liczba mieszkańców innych gmin/miast/województw przyjeżdżających do pracy do Sieradza
Saldo: +4111 osób

Zgodnie z macierzą przepływów, rozkład osób przyjeżdżających do pracy do Sieradza (dla liczby osób 100 i więcej) wygląda następująco:

Rozkład osób wyjeżdżających z Sieradza do pracy do innych gmin/miast/województw (dla liczby osób 50 i więcej) przedstawia się następująco:

Należy zauważyć, że od czasu przeprowadzenia ostatnich badań przez GUS (dane z 2021 - publikacja 2024) dane te uległy zmianie, a pierwsze aktualne dane za rok 2026 poznamy w roku... 2029?

Lista zastosowań informacji zawartych w macierzy dojazdów do pracy jest szeroka i obok zagadnień związanych z delimitacjami przestrzennymi, takich jak strefy dojazdów do pracy, lokalne rynki pracy, obszary funkcjonalne, obejmuje także inne aspekty m.in.:

    planowanie, budowa i monitorowanie strategii oraz opracowywanie polityk,
    planowanie i prognozowanie ruchu transportu publicznego,
    analiza ekonomiczna przedsięwzięć i kwestii związanych z aglomeracjami oraz specjalnymi strefami ekonomicznymi,
    zaspokojenie potrzeb informacyjnych,
    potrzeby prac naukowych czy zawodowych.


Charakterystyka badania:
Badanie dojazdów do pracy stanowi w statystyce publicznej w Polsce najważniejsze źródło danych charakteryzujących wielkości i kierunki przepływów ludności związanych z zatrudnieniem. Zgodnie z założeniami jest ono realizowane z częstotliwością co 5 lat, tzn. w ramach spisu powszechnego oraz w połowie okresu międzyspisowego. Każda z poprzednich edycji badania, jak i obecna, oparta na danych z Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań 2021, prezentuje wyniki dla populacji pracowników najemnych dojeżdżających do pracy.

Głównym celem badania dojazdów do pracy jest dostarczenie jego odbiorcom informacji na temat skali i kierunków przepływów pracowników najemnych między miejscem zamieszkania a miejscem świadczenia pracy.

Rozpocznij wpisywanie wyszukiwanej frazy

Brak wyników wyszukiwania