Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Zestrzelony pod Sieradzem bombardował Berlin

Zestrzelony pod Sieradzem bombardował Berlin


O kim jest mowa w tytule? Wrześniowy kapral pilot z 21. Eskadry Lekkiej Bombowej w Krakowie. Kawaler orderu Virtuti Militari, odznaczony także czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Medalem Lotniczym. Żołnierz września

3 września 1939 roku pilotował lekki bombowiec PZL 23B Karaś. W skład jego załogi wchodzili także kpr. strzelec samolotowy Ignacy Mularczyk i ppor. obserwator Tadeusz Król – brat asa lotniczego por. Wacława Króla, uczestnika Bitwy o Anglię. Zbieg wielu okoliczności spowodował, że powracając z zadania bojowego, doleciał nad Sieradz. Tutaj jego samolot został zestrzelony i upadł w przysiółku Dąbrowy Wielkiej – Kozach. I. Mularczyk i T. Król polegli.
On wyskoczył na spadochronie i bezpiecznie wylądował na ziemi. Opuścił Polskę, przedostał się do Rumunii, gdzie został internowany i skąd zbiegł do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Tutaj kontynuował walkę z Niemcami jako pilot 304. Dywizjonu Bombowego. W nocy z 7 na 8.111941 roku pilotując bombowiec Vickers Wellington nr IC-Z1704, wziął udział w bombardowaniu Berlina. W ten sposób pomścił kolegów poległych pod Sieradzem i wziął odwet za tamten wrzesień.

Poległ najprawdopodobniej 10.01.1942 roku nad Morzem Północnym, powracając z wyprawy bombowej nad Wilhelmshaven. Szczątków samolotu Wellington o nr IC-Z1082, ani członków jego załogi nigdy nie odnaleziono.

O kim jest więc mowa? Bohaterem kolejnego opracowania, jakie chcemy zaprezentować jest kapral pilot Stanisław Obiorek ur. 23.09.1916 roku. Jego nazwisko widnieje na obelisku ku czci lotników polskich w Warszawie oraz na tablicy nr 49 (mogiła zbiorowa) na cmentarzu w podlondyńskim Northolt.

Przebieg wrześniowych wydarzeń z udziałem dzisiejszego bohatera jest też opisany w artykule pt. „Batalion Śmierci na przedpolach Sieradza”. Ta publikacja ma na celu przybliżenie dalszych losów Stanisława Obiorka.

Materiał został wcześniej częściowo opublikowany w kwartalniku PTTK w Sieradzu „Na Sieradzkich Szlakach” (nr 3/2018). Dziękujemy Redakcji za możliwość publikacji na naszej stronie.

Może Cię zainteresować

Obrońcy Ziemi Sieradzkiej – mjr Michał Borek Inne

Obrońcy Ziemi Sieradzkiej – mjr Michał Borek

Przechodniu powiedz Polsce... Inne

Przechodniu powiedz Polsce...

Kolejni bohaterowie upamiętnieni Relacje

Kolejni bohaterowie upamiętnieni

Obrońcy Ziemi Sieradzkiej – kpt. Michał Zaorski Inne

Obrońcy Ziemi Sieradzkiej – kpt. Michał Zaorski

Komentarze