Post

aktualność

Aktualność Wystartował projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej

Wystartował projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwa Państwowe przygotowały projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii  poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i  podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii - Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.
 
Archiwum Państwowe w Łodzi, Archiwum rodziny Biedermannów, sygn. 91.
- „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską mające krzewić kulturę ochrony pamiątek, budzić ducha genealogicznych poszukiwań oraz inspirować do dokumentowania historii rodzinnej i lokalnej – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Eksplorowanie świadectw naszej przeszłości i pielęgnowanie tradycji to wyjątkowa przygoda. Zachęcamy do udziału w projekcie każdego zainteresowanego losami własnej rodziny, komu nieobca jest potrzeba kultywowania pamięci o przodkach i dbałości o rodzinne pamiątki.
W 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii.
W dniu 24 września 2019 r. w Warszawie podczas oficjalnej konferencji prasowej wyznaczającej ogólnopolski start projektu będzie miała miejsce prezentacja dedykowanej strony internetowej: https://archiwarodzinne.gov.pl/. Udostępni się tam m.in. poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek.
W ramach projektu, 30 września 2019 r., w Dniu Archiwistów, ustanowionym w tym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w godzinach popołudniowych w każdym archiwum państwowym odbędą się warsztaty, na których archiwiści zaprezentują m.in. sposoby porządkowania i opisywania archiwów rodzinnych, techniki samodzielnej konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych, metody prowadzenia badań genealogicznych i odczytywania dawnego pisma.
Wybrane pamiątki z domowego archiwum wraz z opisem historii rodzin zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie narodowa kolekcja niepodległościowa, której  współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista.
Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu przygotuje punkt konsultacyjny, w których archiwiści podpowiedzą Państwu jak należy postępować z dokumentami, fotografiami i innymi pamiątkami wchodzącymi w skład Waszych domowych archiwów rodzinnych. Podpowiemy jak dbać o zbiory, jak je porządkować i opisywać oraz jak prawidłowo przechowywać, w celu uniknięcia dalszych uszkodzeń bądź zniszczenia, jak wykonywać kopie zabezpieczające.
Dla osób, które już zgromadziły rodzinne archiwum i nam je zaprezentują mamy przygotowane podarunki, m.in. profesjonalne segregatory do przechowywania materiałów archiwalnych z certyfikowanymi obwolutami, pędzle do czyszczenia akt, miękkie ołówki i gumki do ścierania.


Może Cię zainteresować

Sieradzkie strychy - Muzeum Okręgowe Kultura

Sieradzkie strychy - Muzeum Okręgowe

75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie Inne

75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

610. rocznica bitwy pod Grunwaldem W obiektywie

610. rocznica bitwy pod Grunwaldem

115 rocznica urodzin Arego Sternfelda Inne

115 rocznica urodzin Arego Sternfelda

Komentarze