Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Wycieczki edukacyjne: Rogów i Ziemia Łowicka

Wycieczki edukacyjne: Rogów i Ziemia Łowicka

Prezydent Miasta zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców Sieradza do udziału w  bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych do Arboretum w Rogowie w dniu 4 października 2020r. (niedziela) oraz do  Ziemi Łowickiej w dniu 18 października 2020 r. (niedziela).

Wycieczka do Arboretum w dniu 4 października połączona jest z przejazdem kolejką wąskotorową Kolei Rogowskich oraz zwiedzaniem Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli. Spacer po arboretum to bezcenna chwila relaksu z możliwością poznania ciekawych gatunków drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu oraz ich praktycznego zastosowania, w ogrodnictwie, medycynie. Szkielet ogrodu stanowią stare dęby, graby i sosny będące pozostałością po lasach rosnących w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu .
Linia Kolei Rogowskich działa już od 105 lat. Przez ten czas na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy regionu stanowiąc dziś jego rozpoznawalny i nieodłączny element. Dziś zabytkowa kolej służy głównie turystom, którzy chcą poznać piękno krainy Kolei Rogowskiej. Podczas przejazdu kolejką czas wolny na posiłek przygotowany we własnym zakresie, lub możliwość skorzystania z ogniska na którym można upiec kiełbaski zebrane ze sobą.
Skansen Lokomotyw w Karsznicach to jedna z nielicznych w Polsce placówek muzealnych, która dąży do zachowania dla obecnych i przyszłych pokoleń zabytków techniki polskiej kolei. Przy tworzeniu Skansenu zwracano uwagę, aby uchronić od zniszczenia lokomotywy i urządzenia, które były nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem magistrali węglowej Śląsk – Porty, bo właśnie dzięki niej na kolejowej mapie Polski zaistniały Karsznice. Była to najważniejsza inwestycja kolejowa lat międzywojennych, zaliczana zarazem do największych przedsięwzięć gospodarczych tamtego okresu. Ta ponad 400-kilometrowa linia kolejowa została wybudowana w latach 1928-1933 przez Francusko-Polskie Towarzystwo Kolejowe. Usprawniła transport węgla ze śląskich kopalń do zbudowanego wówczas od podstaw portu morskiego w Gdyni.

Ziemia Łowicka – Perła Polskiego Folkloru. Uczestnicy wycieczki w dniu 18.10.2020 r. odwiedzą Łowicz. Wycieczka do dawnego Księstwa Łowickiego to zanurzenie się w skarbnicy polskich tradycji ludowych. Łowicz – Stary Rynek z barokową bazyliką katedralną –trójkątny Rynek Nowego Miasta (unikat na skalę kraju), dawne kolegium oo. Pijarów z Oddziałem Muzeum Narodowego i niewielkim skansenem prezentującym kulturę materialną Księżaków; Sromów – ekspozycja ruchomych ludowych szopek i scen rodzajowych u rodziny Brzozowskich – piewców tradycji Ziemi Łowickiej – możliwość zakupów regionalnych pamiątek; Kiernozia – miejscowość słynąca z ciągle żywego folkloru księżackiego, na skalę kraju znana także jako miejsce pochówku Marii Walewskiej. W drodze powrotnej Dinopark w Kołacinku. To gratka dla miłośników dinozaurów; czekają tam wystawa geologiczno-paleontologiczna, interaktywny tunel z atrakcjami i wykopaliska.

Osoby chętne do udziału w wycieczce prosimy o zgłaszanie się w terminie do 30 wrzesień (Rogów) oraz do 14 października (Łowicz)
- drogą elektroniczną na adres b.rogozinska@umsieradz.pl
- telefonicznie w Referacie Ekologii i Ochrony Środowiska, tel. 43/826 61 46.
W zgłoszeniu należy podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko), datę urodzenia, adres zamieszkania, telefon kontaktowy oraz datę wycieczki. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Przy ustalaniu listy uczestników decyduje kolejność zgłoszeń. Urząd Miasta Sieradza zapewnia:
•    transport komfortowym autokarem,
•    opieka pilota, 
•    bilety wstępu, przewodnika
•    ubezpieczenie NNW Polska 10.000 PLN,
•    opłaty parkingowe,
•    opłaty drogowe

Wycieczki organizowane są w ramach  projektu  „Edukacja przyrodnicza sieradzan 2020” i współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Sieradza i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Może Cię zainteresować

Nowe zasady organizacji ruchu w rejonie Różanej i Tulipanowej Komunikaty

Nowe zasady organizacji ruchu w rejonie Różanej i Tulipanowej

Umowa na budowę dróg podpisana Inwestycje

Umowa na budowę dróg podpisana

Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu Inne

Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu

Rezerwiści nagrodzeni Inne

Rezerwiści nagrodzeni

Komentarze