Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Wirtualnie z Mistrzem

Wirtualnie z Mistrzem

Miasto Sieradz, miejsce urodzin wielkiego Mistrza Antoniego Cierplikowskiego, rozpoczęło „budowę” Muzeum Antoine’a Cierplikowskiego – muzeum wirtualnego. To wyjątkowe, nowoczesne ale i trudne przedsięwzięcie. Budowanie opowieści o ludziach wybitnych, wymaga współpracy wyjątkowych ludzi. Dlatego Miasto zaprosiło do współpracy Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Okręgowe w Sieradzu, prywatnych kolekcjonerów, historyków sztuki.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sieradzu, radni podjęli uchwałę o zmianach w budżecie miasta na 2021 rok. Tym samym zaakceptowali nowe zadanie jakim jest powstanie Muzeum Wirtualnego Antoine’a Cierplikowskiego. Nowoczesna forma przedstawienia Mistrza i miasta, z którego pochodzi ma powstać w tym roku. Referat Promocji liczy, że premiera MWAC odbędzie się latem.

„Poprzez technologię VR zabierzemy widza w niezwykły świat sztuki, blichtru Paryża i kwietnych alejek w przydomowym, sieradzkim ogródku mistrza. Będą tu kolory inspirowane światłem Jamesa Turrella i monumentalne konstrukcje, jak w największych aulach światowych muzeów. Będzie i sam Antoine, który – tak jak lubił – opowie o sobie. To właśnie Mistrz Antoine będzie przewodnikiem widza. Poprowadzi go przez kolejne pokoje opowiadając o Sieradzu, sztuce, sławie  O Mistrzu z Sieradza opowiedzą także inni, którzy do dziś kontynuują Jego dzieło już nie tylko jako rzemieślnicy, ale jako artyści. I wreszcie – będą kobiety, które wraz z Jego talentem wyniosły Go na piedestał, wśród nich matka Antoine’a, która jako pierwsza odkryła talent syna” – czytamy w opisie przedsięwzięcia.

Muzeum Wirtualne będzie składać się z dwóch stanowisk w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu. Jedno z nich będzie mobilne, przez co może zostać wypożyczone do szkół, czy na targi turystyczne. Dodatkowo każdy kto będzie posiadaczem okularów VR może „wejść” do muzeum z każdego miejsca na świecie.

Miasto Sieradz, które co roku, od 2009 r. organizowało Sieradz Open Hair Festival, po raz pierwszy, z powodu COVID-19 musiało odwołać przedsięwzięcie. To nie znaczy, że zapomina o Mistrzu A. Cierplikowskim, na którego sukcesach zbudowano podstawy festiwalu jak i strategii Miasta Sieradza.

Miasto chce powołać Radę Programową Muzeum Wirtualnego A.Cierplikowskiego. Swój udział w niej potwierdzili już znawcy sztuki, autorzy prac naukowych o A.Cierplikowskim, reprezentanci instytucji związanych z działalnością sławnego fryzjera.

Image by Wren Handman from Pixabay

Może Cię zainteresować

Dofinansowanie do turystyki i krajoznawstwa Komunikaty

Dofinansowanie do turystyki i krajoznawstwa

Śniadanie wielkanocne Inne

Śniadanie wielkanocne

Można iść popływać Komunikaty

Można iść popływać

Miasto grunty sprzedaje Komunikaty

Miasto grunty sprzedaje

Komentarze