Post

aktualność

Aktualność Biały, podwieszony symbol Sieradza

Biały, podwieszony symbol Sieradza


40 lat to dla wielu symboliczna granica. Tyle lat 2 maja skończył nasz sieradzki most wantowy. Jak to przy okazji urodzin nie mogło zabraknąć tortu oraz zabawy.

W rocznicę oddania do użytkowania "białego mostu", bo tak chyba najchętniej sieradzanie nazywają przeprawę przez rzekę Wartę, obiekt obchodził swoje urodziny. - Mosty podwieszone są obecnie popularne na całym świecie, między innymi z uwagi na ich walory estetyczne oraz konstrukcyjne, lecz pod koniec lat 70. XX wieku, kiedy powstawał sieradzki Biały Most, polscy inżynierowie dopiero zaczynali swoją przygodę z ustrojami tego typu. Pierwszy obiekt w kraju, którego przęsła były utrzymywane przez ukośnie poprowadzone liny, został wybudowany w 1959 roku. Do końca lat 80. wybudowano w Polsce kilkanaście mostów podwieszonych, wśród których most w Sieradzu wyróżniał się wysokością pylonu i rozpiętością najdłuższego przęsła, wynoszącą 75,88 m, która od chwili otwarcia mostu przez 20 lat pozostawała wartością rekordową w skali kraju - tłumaczy Piotr Olczyk, z Odkrywamy Sieradz, który wraz z bratem Adamem dokumentują sieradzkie obiekty mostowe.
Odkrywanie sieradzkiego mostu wantowego było częścią jubileuszu. Najpierw zrobili to uczestnicy rajdy rowerowego szlakiem mostów w Sieradzu, zorganizowanego  przez koło "Wagant" PTTK a później, ci wszyscy, którzy na zwiedzanie jubilata wybrali się w towarzystwie wspomnianych już Piotra i Adama Olczyków. – Ten most i rzeka to chyba element ważny dla każdego sieradzanina. Całe moje 52-letnie życie jest związane z tą częścią miasta. I to jest najważniejsze. Byśmy podczas takich okazji byli ze sobą i potrafili się razem bawić i wypoczywać - wspomina Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Swoje urodziny most nie obchodził sam. Oprócz mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, 2 maja świętował również Robert Tworek, który urodził się dokładnie 2 maja 1979 r. - Do tej pory nie miałem świadomości, że mam takiego rówieśnika - z uśmiechem mówię sieradzanin.
Jak przystało na urodziny nie zabrakło tortu i zabawy, skierowanej zarówno dla tych najmłodszych, jak i starszych sieradzan. Atrakcją jubileuszu był również mecz siatkówki pomiędzy drużyną Pawła Osiewały a teamem firmy Axacom. To sieradzkie przedsiębiorstwo mecz wylicytowało podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przy głośnym dopingu i pełnych trybunach spotkanie zakończyło się zwycięstwem prezydenckiej drużyny 2:1.
Prezentem, który najsłynniejszy sieradzki most otrzymał na urodziny, była całkowicie nowa iluminacja.

Urodzinowe wydarzenie połączone było również z obchodami dnia Flagi Narodowej, które tradycyjnie zorganizowane zostało przez sieradzki hufiec ZHP.

Może Cię zainteresować

Sieradz w czasie pandemii 23.04.2020 Inne

Sieradz w czasie pandemii 23.04.2020

Sieradz lubię TV - 11.05.2020 Inne

Sieradz lubię TV - 11.05.2020

Sieradz w czasie pandemii 27.04.2020 Inne

Sieradz w czasie pandemii 27.04.2020

XXVI sesja Rady Miejskiej. Zaproszenie na obrady Rada Miejska

XXVI sesja Rady Miejskiej. Zaproszenie na obrady

Komentarze