Post

aktualność

Aktualność Biały, podwieszony symbol Sieradza

Biały, podwieszony symbol Sieradza


40 lat to dla wielu symboliczna granica. Tyle lat 2 maja skończył nasz sieradzki most wantowy. Jak to przy okazji urodzin nie mogło zabraknąć tortu oraz zabawy.

W rocznicę oddania do użytkowania "białego mostu", bo tak chyba najchętniej sieradzanie nazywają przeprawę przez rzekę Wartę, obiekt obchodził swoje urodziny. - Mosty podwieszone są obecnie popularne na całym świecie, między innymi z uwagi na ich walory estetyczne oraz konstrukcyjne, lecz pod koniec lat 70. XX wieku, kiedy powstawał sieradzki Biały Most, polscy inżynierowie dopiero zaczynali swoją przygodę z ustrojami tego typu. Pierwszy obiekt w kraju, którego przęsła były utrzymywane przez ukośnie poprowadzone liny, został wybudowany w 1959 roku. Do końca lat 80. wybudowano w Polsce kilkanaście mostów podwieszonych, wśród których most w Sieradzu wyróżniał się wysokością pylonu i rozpiętością najdłuższego przęsła, wynoszącą 75,88 m, która od chwili otwarcia mostu przez 20 lat pozostawała wartością rekordową w skali kraju - tłumaczy Piotr Olczyk, z Odkrywamy Sieradz, który wraz z bratem Adamem dokumentują sieradzkie obiekty mostowe.
Odkrywanie sieradzkiego mostu wantowego było częścią jubileuszu. Najpierw zrobili to uczestnicy rajdy rowerowego szlakiem mostów w Sieradzu, zorganizowanego  przez koło "Wagant" PTTK a później, ci wszyscy, którzy na zwiedzanie jubilata wybrali się w towarzystwie wspomnianych już Piotra i Adama Olczyków. – Ten most i rzeka to chyba element ważny dla każdego sieradzanina. Całe moje 52-letnie życie jest związane z tą częścią miasta. I to jest najważniejsze. Byśmy podczas takich okazji byli ze sobą i potrafili się razem bawić i wypoczywać - wspomina Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Swoje urodziny most nie obchodził sam. Oprócz mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, 2 maja świętował również Robert Tworek, który urodził się dokładnie 2 maja 1979 r. - Do tej pory nie miałem świadomości, że mam takiego rówieśnika - z uśmiechem mówię sieradzanin.
Jak przystało na urodziny nie zabrakło tortu i zabawy, skierowanej zarówno dla tych najmłodszych, jak i starszych sieradzan. Atrakcją jubileuszu był również mecz siatkówki pomiędzy drużyną Pawła Osiewały a teamem firmy Axacom. To sieradzkie przedsiębiorstwo mecz wylicytowało podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przy głośnym dopingu i pełnych trybunach spotkanie zakończyło się zwycięstwem prezydenckiej drużyny 2:1.
Prezentem, który najsłynniejszy sieradzki most otrzymał na urodziny, była całkowicie nowa iluminacja.

Urodzinowe wydarzenie połączone było również z obchodami dnia Flagi Narodowej, które tradycyjnie zorganizowane zostało przez sieradzki hufiec ZHP.

Może Cię zainteresować

Chodkiewicza i Sobieskiego. Kolejny krok do remontu Inwestycje

Chodkiewicza i Sobieskiego. Kolejny krok do remontu

Pieniądze na budowę ronda Inwestycje

Pieniądze na budowę ronda

Co Sieradz zyskał dzięki UE? Inne

Co Sieradz zyskał dzięki UE?

Kompostowniki dla przedsiębiorstw Komunikaty

Kompostowniki dla przedsiębiorstw

Komentarze