Post

aktualność

Aktualność Umowa na Solarisy podpisana

Umowa na Solarisy podpisana


Kolejne nowe autobusy pojawią się na sieradzkich ulicach. To nie tylko poprawa komfortu podróży pasażerów ale również wymierne korzyści ekologiczne.

W Urzędzie Miasta Sieradza podpisano umowę na dostarczenie trzech nowych autobusów Solaris Urbino 10,5. Producent z Bolechowa za dostarczenie trzech autobusów zaproponował w ogłoszonym przetargu kwotę 3.197.385 zł.  - Autobusy są prawie takie same, jak te, które dostarczaliśmy w poprzednich latach. Wystrój, design jest jednak nieco inny, ponieważ pojazdy są już nowszej generacji. Koresponduje to też z celem projektu czyli ekologią i ochroną środowiska. Autobusy mają najwyższą aktualnie dostępną normę ekologiczną dla silników spalinowych. Chciałbym również pogratulować Sieradzowi, ponieważ nie każde miasto, zwłaszcza tej wielkości, decyduje się by aplikować o środki unijne by zmieniać tabor komunikacji publicznej. Sieradzowi się udało. Inne miasta przespały - mówi Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży Solaris na region południowo-zachodni.

Zakup kolejnych nowych autobusów dla Sieradza jest możliwy dzięki wsparciu unijnemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, który wsparł przedsięwzięcie kwotą 2 142 000 zł. Celem projektu jest likwidacja autobusów wyprodukowanych w latach 1988-1996. - W naszej zajezdni będzie już łącznie 14 Solarisów. Dzięki temu niemal 100 proc. posiadanego taboru będzie niskopodłogowe. Za tym idzie  ekologia, bezpieczeństwo i komfort dla pasażerów.  Nowe autobusy zastąpią stare 30-letnie Mercedesy 303. Te zostaną zlikwidowane do końca marca 2020 r. - wyjaśnia Arkadiusz Podsiadły, prezes MPK Sieradz.

Dla porównania jeden Mercedes 303 w trasie po mieście emituje tyle samo spalin, co 14 autobusów klasy Solaris Urbino najnowszych genracji.

Przypomnijmy, że zakup trzech nowych autobusów, to kolejny etap projektu związanego z niskoemisyjną i zrównoważoną mobilnością miejską oraz odmłodzeniem sieradzkiego taboru.
W 2017 i 2018 r. na ulicach miasta pojawiło się już osiem nowych pojazdów Urbino 10 III generacji wyprodukowane przez Solarisa. Koszt ich zakupu wyniósł 8,9 mln zł z czego unijne dofinansowanie pokryło prawie 5,4 mln zł. - Jest to ostatni zakup pojazdów z dieslem. W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla etapu III [projektu związanego z zakupem autobusów - red.] przewidziany jest już zakup pojazdów elektrycznych - tłumaczy prezes. 

Kiedy nowe autobusy pojawią się na sieradzkich ulicach? Ich dostawy zaplanowano w trzech transzach. Pierwsze dwa autobusy mają trafić do Sieradza jeszcze w tym roku - do 31 października i 31 grudnia. Ostatni ma zostać przekazany MPK najpóźniej do końca marca 2020 r. - Cieszę się bardzo, że tabor MPK uległ w ostatnich latach tak znaczącej zmianie. Będziemy realizować usługi taboru publicznego w bardzo dobrych warunkach. Komunikacja jest obowiązkiem i by miasto działało właściwie, komunikacja musi być funkcjonalna. Warunki jazdy są bardzo dobre. Zarząd pracuje też nad głęboką analizą tras. W których miejscach dołożyć kursów, gdzie zlikwidować bo nie ma takiego zapotrzebowania. Chcielibyśmy, żeby duża część mieszkańców przesiadła się na komunikację miejską - mówi prezydent

W tej chwili tabor sieradzkiego MPK liczy 24 autobusy. Średnia wieku pojazdów to 7 lat co, jak podkreśla prezes spółki, jest bardzo przyzwoitą średnią jak na tego typu przedsiębiorstwa..Może Cię zainteresować

Szczęśliwego Nowego Roku Inne

Szczęśliwego Nowego Roku

Budżet Sieradza na 2020 przyjęty Inne

Budżet Sieradza na 2020 przyjęty

Remont Urzędu Miasta. Zmiany od 20 stycznia Komunikaty

Remont Urzędu Miasta. Zmiany od 20 stycznia

Setne urodziny pani Emilii Inne

Setne urodziny pani Emilii

Komentarze