Post

aktualność

Aktualność Twórcy ludowi na medal

Twórcy ludowi na medal

Kazimiera Balcerzak i Józef Bogusławski - twórcy ludowi z Sieradza, otrzymali nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za krzewienie kultury województwa łódzkiego. Uroczystość miała miejsce w nowoczesnym gmachu Mediateki w Piotrkowie Trybunalskim i była jednocześnie inauguracją sezonu kulturalnego 2019/2020.

Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego wręczył wyróżnionym Wicemarszałek Zbigniew Ziemba. „W uznaniu zasług w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury” wyróżnionych zostało 17 artystów i 14 zespołów z terenu województwa łódzkiego.

Kandydatów do nagrody Marszałka Województwa mogą zgłaszać instytucje kultury, stowarzyszenia. Inicjatorem nagrody może być także sam Marszałek. Podczas uroczystości Marszałek Ziemba przypomniał o tym, jak ważnym mecenasem kultury jest samorząd województwa. Otwierając sezon kulturalny 2019/2020 wręczył także odznaczenia artystom, animatorom i pracownikom instytucji kultury z województwa łódzkiego, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji kultury naszego regionu. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” na wniosek marszałka województwa przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymało je 13 osób, wśród nich pracownicy Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Sztuki czy Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Wyróżnieni twórcy ludowi z Sieradza: Kazimiera Balcerzak i Józef Bogusławski od kilkudziesięciu lat kultywują tradycje i kulturę ludową ziemi sieradzkiej. Kazimiera Balcerzak urodziła się we wsi Męka. Oprócz wycinanek wykonuje także hafty, pająki i kwiaty z bibuły. Jest mistrzynią tzw. cacek  - wycinanek sieradzkich. Jej prace prezentowane są w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce. Jej prace ozdobią kalendarz na 2020 rok wydany przez Miasto Sieradz i Sieradzkie Centrum Kultury.

Józef Bogusławski jest jednym z  najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy ludowych z terenu Ziemi Sieradzkiej.

Józef Bogusławski jest twórcą, który wypracował swój własny styl. Początkowo rzeźbił małe, proste formy, pojedyncze przedstawienia postaci. Obecnie w swym dorobku artysta ma rzeźby i płaskorzeźby. Duże formy autorstwa pana Józefa zdobią m.in. Skansen Ziemi Sieradzkiej.Może Cię zainteresować

Sieradz lubię TV - 20.05.2020 Inne

Sieradz lubię TV - 20.05.2020

Nasza muzyczna akcja odwołana Komunikaty

Nasza muzyczna akcja odwołana

Sieradz lubię TV - 05.05.2020 Inne

Sieradz lubię TV - 05.05.2020

Premiera teledysku.  #POLAND #SIERADZ #DOMINIKANSKA19 #LOVE Kultura

Premiera teledysku. #POLAND #SIERADZ #DOMINIKANSKA19 #LOVE

Komentarze