Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Trwa budowa Centrum Zarządzania Kryzysowego

Trwa budowa Centrum Zarządzania Kryzysowego

Trwa budowa Sieradzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w ramach którego w mieście pojawi się m.in. ponad 100 nowoczesnych kamer monitoringu miejskiego, uruchomiony zostanie program "Zdrowie" czy monitorowany będzie poziom rzeki Warty oraz jakości powietrza

Celem projektu jest minimalizacja potencjalnych zagrożeń oraz sprawne i skuteczne przeprowadzenie działań w przypadku ich wystąpienia. W zakres inwestycji, która poza budową monitoringu obejmującego strefy wjazdu i wyjazdu z miasta (w sumie system składać się będzie z aż 104 kamer o wysokiej rozdzielczości, także z opcją rozpoznawania tablic informacyjnych), wchodzi również realizacja programu "Czyste miasto", "Zdrowie" (m.in. program wspierający akcje ratownicze medyków oraz tzw. przycisk życia, czyli całodobowe monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego poprzez specjalne opaski, które będą także umożliwiały szybki kontakt z operatorem systemu w celu wezwania pomocy przez podopiecznego) oraz monitorowanie poziomu rzeki Warta. W praktyce oznaczać to będzie ostrzeganie, alarmowanie i informowanie ludności (m.in. poprzez monitory/ekrany, słupy ogłoszeniowe, powiadomienia SMS, stronę www) oraz funkcjonowanie systemu pomocy osobom starszym.

Jednym z elementów systemu informowania mieszkańców będą także dane na temat jakości powietrza w mieście (na budynkach miejskich pojawią się dodatkowe czujniki jakości powietrza). Przy okazji takich komunikatów mieszkańcy będą powiadamiani o dostępnych źródłach finansowania inwestycji proekologicznych (np. wymiany pieców). Po zakończeniu pierwszego etapu prac centrum zlokalizowane zostanie w siedzibie Straży Miejskiej. Docelowo na potrzeby centrum adaptowane są także pomieszczenia w budynku Urzędu Miasta.

Za realizację tego zadania odpowiedzialna jest firma Technitel Polska S.A. ze Zgierza. Zakres prac obejmuje zaprojektowanie, dostarczenie, wykonanie i uruchomienie oprogramowania wraz z dostawą niezbędnego sprzętu i wyposażenia dla miejskiego monitoringu. Wartość projektu to 6.127.382 zł.

Warto podkreślić, że Urząd Miasta na budowę Sieradzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pozyskał 5 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Centrum będzie gotowe do działania jeszcze w tym roku.

Może Cię zainteresować

Księga kondolencyjna w magistracie Rada Miejska

Księga kondolencyjna w magistracie

Bliskie Twarze. Konkurs fotograficzny Inne

Bliskie Twarze. Konkurs fotograficzny

Polscy i niemieccy uczniowie w magistracie Edukacja

Polscy i niemieccy uczniowie w magistracie

Za nami 63. Biegi Ulicami Sieradza Sport

Za nami 63. Biegi Ulicami Sieradza

Komentarze