Post

aktualność

Aktualność To pewne. Budowa ronda w przyszłym roku

To pewne. Budowa ronda w przyszłym roku


W przyszłym roku ruszy budowa ronda w rejonie ulic Jana Pawła II i 1. Maja. Taką deklarację złożył Mirosław Kukliński, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi. To nie koniec dobrych wiadomości, bo w przyszłorocznych planach ZDW jest również dokończenie remontu nawierzchni ul. POW.

- Wspólnie z Miastem będziemy budować rondo w ulicach Jana Pawła II, 1.Maja oraz 3. Maja. Inwestycja ta jest bardzo oczekiwana przez sieradzan, bo łączy przecież dwie drogi wojewódzkie i jedną drogę miejską. Byłem dzisiaj specjalnie zobaczyć lokalizację tego miejsca i rzeczywiście w godzinach szczytu jest tam ogromny ruch, a dodatkowo przecież w pobliżu mamy wjazd i wyjazd ze szpitala. Inwestycję będziemy realizować wspólnie z Miastem, które w swoim budżecie ma zarezerwowane środki na ten cel - przyznaje Mirosław Kukliński.

Sieradzki magistrat już w tym roku zarezerwował na budowę ronda 2,1 mln zł, co stanowi 50 proc. szacowanej wartości zadania. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsze wsparcie tej inwestycji ze strony Miasta. W 2018 r. sieradzki magistrat ze środków własnych (123,6 tys. zł) opłacił przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji, którą przygotowała bełchatowska firma Nivella. - Procedury związane z inwestycjami trwają często długo, ale mamy deklarację Pana dyrektora, że rondo w przyszłym roku powstanie. Mam nadzieję, że w styczniu będziemy mogli podpisywać porozumienie a Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie mógł ogłosić stosowny przetarg - mówi prezydent.

Budowę ronda determinuje przede wszystkim konieczność poprawy bezpieczeństwa. Rondo ma wymusić na kierowcach zmniejszenie prędkości na dojeździe do skrzyżowania, przy jednoczesnym zachowaniu płynności ruchu a także przejazdu pojazdów ciężarowych z przyczepami i autobusów. Na dojazdach do ronda zaprojektowano wysepki kanalizujące ruch. Jezdnia będzie wykonana z nawierzchni bitumicznej, chodniki oraz ciągi rowerowo-piesze z wibroprasowanej kostki betonowej.

To nie koniec dobrych wieści dla Sieradza, bo w przyszłorocznych planach ZDW jest również dokończenie remontu nawierzchni ul. POW. - Ulicą POW też dzisiaj jechałem. Jak najbardziej planujemy również i to. 10 proc. rozliczanych środków unijnych, które otrzymaliśmy na różne projekty, wraca do naszego budżetu w przyszłym roku i właśnie z tych środków planujemy dokończyć remont ul. POW w 2020 r. - wyjaśnia dyrektor ZDW w Łodzi.

- Dzisiaj przekazujemy wspólnie z Panem dyrektorem dobre informacje. Inwestycje, które są prowadzone w tej części, mam na myśli zarówno Woźniki [remont ul. Widawskiej, który jest współfinansowany przez Urząd Miasta - red.], jak i Mękę, spowodują, że będą one dobrze skomunikowane - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. W realizacji jest bowiem umowa na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem zezwolenia ZRID na drugi etap przebudowy ul. Uniejowskiej. O remont drogi wojewódzkiej władze, jak i mieszkańcy zabiegali od lat. W tym roku zakończył się pierwszy etap jej remontu. Prace objęły prawie 2,5 km  odcinek od granic miasta do cmentarza (bez wiaduktu PKP). I etap przebudowy ul. Uniejowskiej kosztował 13,5 mln zł.  Po remoncie na wspomnianym odcinku jezdnia ma szerokość 7 metrów, a chodniki 2,2 m. W ramach inwestycji zbudowano ponadto m.in. nowe zatoki autobusowe, wykonano także kanalizację deszczową oraz nowe oświetlenie drogowe.
Zakres II etapu obejmuje modernizację drogi na odcinku od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza. ze szczególnym uwzględnieniem chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych oraz odwodnienia. Opracowana dokumentacja nie obejmie rozbudowy skrzyżowania z drogą krajową, natomiast skrzyżowanie ujęte będzie w projekcie docelowej organizacji ruchu.Dokumentacja ma być gotowa do 20 października 2020 r. - W przyszłym roku mamy zamiar rozpocząć przynajmniej procedury przetargowe - wyjaśnia Mirosław Kukliński. 


 

Może Cię zainteresować

Pracuj u siebie. Zgłoszenie tylko do piątku Inne

Pracuj u siebie. Zgłoszenie tylko do piątku

Odwodnienie Zapusty i Woli Dzierlińskiej Inwestycje

Odwodnienie Zapusty i Woli Dzierlińskiej

Wandal poszukiwany Komunikaty

Wandal poszukiwany

Nowy autobus w MPK Sieradz. Wygodnie i ekologicznie Inwestycje

Nowy autobus w MPK Sieradz. Wygodnie i ekologicznie

Komentarze