Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Szybką koleją z Sieradza

Szybką koleją z Sieradza

     10 sierpnia br. we Wrocławiu został zaprezentowany wariant inwestorski linii kolejowej KDP na odcinku Łódź – Sieradz – Wrocław. To blisko 200 km odcinek, który radykalnie skróci czas przejazdu pomiędzy Wrocławiem, a Łodzią z ok. 3 godzin do 1 godziny. Z Sieradza, gdzie będzie znajdował się węzeł przystankowy dojedziemy np. do Łodzi w ok. 20 min lub do Wrocławia w ok. 40 min.

Według zakładanego przez Spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CPK) harmonogramu prac, pierwsze roboty budowlane na odcinku sieradzkim mają ruszyć w 2024 roku.

     Po blisko rocznych analizach, konsultacjach społecznych i spotkaniach, w wyniku których przeanalizowano kilkadziesiąt tysięcy uwag i propozycji, projektanci nowej linii kolejowej zarekomendowali CPK Sp. z o.o. Wariant W51, który został nieco zmodyfikowany w stosunku do pierwotnej wersji na odcinku w Sieradzu uwzględniając uwagi miasta do przebiegu blisko 14,5 km odcinka linii w granicach administracyjnych miasta.

     Jak podkreślili projektanci, wybór tego wariantu spowodowany został między innymi tym, że jest to wariant najbardziej akceptowalny społecznie i najmniej ingerujący w tereny zabudowane na całym przebiegu. Poza tym, jest najbardziej uzasadniony ekonomicznie (najkrótszy odcinek pomiędzy Łodzią a Wrocławiem).

     Z uwagi na modyfikacje Wariantu W51 i brak zaktualizowanej mapy przebiegu KDP przez Sieradz, ostateczne rozwiązania zostaną przedstawione po ich publikacji przez Centralny Port Komunikacyjny (dotychczasowa mapa https://www.cpk.pl/pl/wariant-i-w51 nie jest ostateczną mapą wybranego wariantu inwestorskiego).

     Program Kolejowy CPK zakłada, że biegnąca z CPK i Warszawy kolejowa "szprycha" nr 9 poprowadzi przez Łódź Fabryczną do zachodnich województw Polski. Trasa w kształcie litery "Y" w Sieradzu rozgałęzi się w stronę Wrocławia i Poznania. Cała sieć CPK będzie składać się z niemal 2000 km nowych linii kolejowych, spośród których około 1300 km jest w zaawansowanych pracach przygotowawczych.

Może Cię zainteresować

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego. Zgłoszenia Gospodarka

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego. Zgłoszenia

Rocznica bitwy pod Grunwaldem. Gra miejska Rozrywka

Rocznica bitwy pod Grunwaldem. Gra miejska

Rusza Klub Młodego Programisty! Kultura

Rusza Klub Młodego Programisty!

Obrońcy Ziemi Sieradzkiej – mjr Michał Borek Inne

Obrońcy Ziemi Sieradzkiej – mjr Michał Borek

Komentarze