Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Światowy Dzień Środowiska

Światowy Dzień Środowiska

5 czerwca to Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Tegoroczne obchody koncentrują się na ochronie różnorodności biologicznej. W działania na rzecz środowiska wpisują się również inicjatywy podejmowane przez Miasto Sieradz.

Utrata różnorodności biologicznej i inne problemy związane ze środowiskiem są przedmiotem ogólnoświatowej dyskusji. Choć problem jest globalny, to działać trzeba już lokalnie. Miasto Sieradz od lat podejmuje szereg inicjatyw mających na celu ochronę środowiska naturalnego. Idealnie w tegoroczne hasło ochrony różnorodności biologicznej wpisują się chociażby łąki kwietne. W pięciu punktach miasta zasiano blisko 50 kg nasion  czarnuszki, bławatków, chabrów, nagietek, rumianku, maciejek i wiele innych kwiatów. Latem rozkwitnie w Sieradzu blisko 3 ha różnokolorowych polnych dywanów. - Łąki, jak wszystkie tereny zielone, mają swój pozytywny udział w ograniczaniu hałasu, zmniejszaniu odpływu wód opadowych do kanalizacji. Pochłaniają więcej smogu niż klasyczne trawniki. Dodatkową zaletą jest odporność roślin łąkowych na suszę. Łąki kwietne mogą przetrwać nawet największe upały bez dodatkowego nawadniania - tłumaczy Paweł Osiewała, prezydent Miasta Sieradza.
To nie jedyne zalety łąk kwietnych. Te obniżają temperaturę w mieście a ich utrzymanie jest dużo tańsze niż krótko przystrzyżonych trawników. Łąka musi być koszona raz, lub dwa razy do roku. Nie wymaga też codziennej pielęgnacji i dużej ilości wody. Łąki kwietne pojawiły się w pięciu punktach Sieradza: na terenie międzywala rz. Warty (od ul. Sienkiewicza); okolice Wzgórza Zamkowego i Skansenu; ul. Broniewskiego (łuk z ul. Spółdzielczą); teren przy os. Klonowym (w pobliżu al. Grunwaldzkiej) oraz na terenie parku Mickiewicza.


 


Kwiaty w Sieradzu rozkwitają nie tylko na łąkach miejskich, ale również w kwietnikach i klombach. W samym Sieradzu posadzonych zostanie ponad 5 tys. pelargonii bluszczolistnej. Przestrzeń wypełnią także kocanki, petunie, ipomee, surfinie i dragony - w sumie prawie 3 tys. dodatkowych sadzonek. To nie koniec ukwiecania Miasta bo pośród ścieżek i chodników zobaczyć będzie można jeszcze kwitnące aksamitki, cynie i lobelie.


 


Istotnym elementem działań podejmowanych przez Miasto jest również program "Czyste powietrze" a także dofinansowania do OZE. Od dnia powstania w sieradzkim magistracie punktu konsultacyjnego programu "Czyste Powietrze" ( październik 2019 r.) do 14 maja 2020 r. za jego pośrednictwem złożono 39 wniosków na łączną kwotę wartości inwestycji 1 031 079,00 zł, wnioskowana dotacja to 432 832,39 zł. Od dnia obowiązywania nowych zasad programu (15 maja 2020 r.) złożono cztery wnioski na łączną kwotę wartości inwestycji 84 000,00 zł, wnioskowana dotacja to kwota 37 200,00 zł.

Kilka dni temu zwarta została umowa o dofinansowanie projektu „Poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Miasta Sieradza".  To zadanie polegające na montażu 236 instalacji fotowoltaicznych i 43 kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych zlokalizowanych na terenie Sieradza. Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Unii Europejskiej w wysokości ponad 5,1 mln zł. W pierwszym etapie zaktualizowana zostanie lista mieszkańców, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie. W przypadku rezygnacji część osób, przeprowadzony zostanie nabór uzupełniający.
W tym roku ogłoszony zostanie także przetarg na wykonanie dokumentacji wykonawczej i realizację inwestycji. Montaż instalacji planowany jest w dwóch turach: w 2021 i 2022 roku.


W działania związane z ochroną środowiska naturalnego wpisuje się również inicjatywa Urzędu Miasta związana z dofinansowaniem do zakupu zbiorników na wody opadowe dla mieszkańców Sieradza. Tzw. deszczówka to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Wprawdzie program "Deszczówka - Gromadzenie wód opadowych" został wstrzymany ale już teraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi informuje, że w lipcu wystartuje program "Moja woda" będący inicjatywą Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 100 mln zł przeznaczone na jego potrzeby pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.


Może Cię zainteresować

Dofinansowanie do turystyki i krajoznawstwa Komunikaty

Dofinansowanie do turystyki i krajoznawstwa

Będzie zielono! Inwestycje

Będzie zielono!

Trwają prace na Słonecznej i Botanicznej Inwestycje

Trwają prace na Słonecznej i Botanicznej

45 lat od pierwszego kursu Inne

45 lat od pierwszego kursu

Komentarze