Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność św. Józef z Sieradza na znaczku pocztowym

św. Józef z Sieradza na znaczku pocztowym


Wizerunek św. Józefa trzymającego w objęciach dzieciątko Jezus, który znajduje się w sieradzkiej bazylice mniejszej znalazł się na znaczku pocztowym, który trafił właśnie do obiegu

Znaczek o nominale 3,30 zł wydany został w wielomilionowym nakładzie i dedykowany jest jako opłata listów nierejestrowanych. - Obraz, bardzo drogi  mieszkańcom Sieradza, przyczyni się do sławy św. Józefa ale także samego Sieradza i tej świątyni - mówił biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering, który w sieradzkiej bazylice koncelebrował mszę z udziałem posłów, przedstawicieli Poczty Polskiej oraz władz miasta.

Obraz św. Józefa, który znajduje się w sieradzkiej bazylice mniejszej namalowany został przed 1780 r., a jego autorstwo przypisuje się Janowi Godzkiemu, malarzowi z Piotrkowa Trybunalskiego. W 1945 r. wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem na obrazie został ozdobiony srebrną sukienką ufundowaną przez mieszkańców Sieradza jako wotum dziękczynne za ocalenie świątyni i miasta od zniszczeń wojennych. Replika obrazu, w piątą rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka, trafiła do Watykanu.

W celu podkreślenia wyjątkowych walorów tego niezwykłego dzieła sztuki i uzyskania trójwymiarowego efektu, znaczek wydrukowano na papierze fluorescencyjnym, z mieniącymi się fragmentami, m.in. w kolorze złotym. Wydanie znaczka związane jest z obchodami roku św. Józefa - patrona rodziny.

Może Cię zainteresować

Dofinansowanie do turystyki i krajoznawstwa Komunikaty

Dofinansowanie do turystyki i krajoznawstwa

Wypełnij, zaplanuj, twórz Inne

Wypełnij, zaplanuj, twórz

Radzili o mieszkaniach i boiskach Rada Miejska

Radzili o mieszkaniach i boiskach

Nakręć się na pomaganie... nakrętkami Inne

Nakręć się na pomaganie... nakrętkami

Komentarze