Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Strefa na Zdrowie Polpharmy w Sieradzu

Strefa na Zdrowie Polpharmy w Sieradzu

Już w najbliższą niedzielę na placu Wojewódzkim w Sieradzu stanie Strefa Na Zdrowie Polpharmy. Mieszkańcy Sieradza będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań o profilu  kardiologicznym, diabetologicznym, okulistycznym i pulmonologicznym

Przez najbliższe dwa miesiące mobilne centrum diagnostyczne Strefy na Zdrowie Polpharmy odwiedzi 6 polskich miast, których mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Aby tegoroczne akcje mogły jak najlepiej odpowiadać na potrzeby zarówno polskich pacjentów, jak i uchodźców z Ukrainy, do współpracy zaproszona została Polska Misja Medyczna, która pomogła w doborze lokalizacji oraz zapewniła lekarzy-wolontariuszy obsługujących Strefy. Pierwsze dwie akcje odbyły się już w Starogardzie Gdańskim oraz Rybniku a kolejne jednodniowe akcje zaplanowane są w Kobyłce, Sieradzu, Przemyślu oraz Nowej Dębie.

Czwarta z zaplanowanych akcji odbędzie się w Sieradzu, 11 września, na Placu Wojewódzkim (parking przy Domu Handlowym Warta), w godz. 10.00-18.00. Badania odbywają się bez zapisów.

Strefa na Zdrowie to odpowiedź Polpharmy na potrzebę popularyzacji badań profilaktycznych. Od 2012 r. firma realizuje program, którego celem jest ułatwienie dostępu do takich badań osobom powyżej 40. roku życia. W tym roku Strefa obchodzi swój 10. jubileusz. Do tej pory przebadanych zostało ponad 20 tysięcy pacjentów podczas 105 akcji bezpłatnych badań na terenie całej Polski.

W ramach Strefy na Zdrowie w 2022 r. zaplanowano szereg bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, do których dostęp dla wielu pacjentów jest na co dzień utrudniony – zwłaszcza po pandemicznym ograniczeniu dostępności specjalistów i terapii. „Pandemia spowodowała znaczący spadek zarówno w liczbie wykonywanych zabiegów, jak i wizyt i badań okulistycznych. Obostrzenia, lockdown i przede wszystkim strach przed covid sprawiły, że niestety inne kwestie zdrowotne, w tym zdrowie oczu zeszły w świadomości społecznej na plan dalszy. Pacjenci nie zgłaszali się z objawami do okulisty lub opóźniali wizytę lekarską, często nawet rezygnując z już wcześniej zaplanowanych zabiegów. Dobrze obrazują to cyfry, w 2020 roku zanotowaliśmy spadek liczby operacji zaćmy o 30% w stosunku do 2019 roku, a w grupie wiekowej najbardziej potrzebujących, czyli 70+ o blisko 45%. W tym samym czasie liczba nowych rozpoznań zaćmy spadła o około jedną trzecią. W efekcie obserwujemy teraz zwiększone zapotrzebowanie na badania i leczenie okulistyczne, jednocześnie zgłasza się do nas więcej chorych w gorszym stanie niż przed pandemią” – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki WUM

Dodatkowo, w ramach rozpoczynającej się edycji, organizatorzy programu chcą zachęcić uchodźców z Ukrainy do kontrolowania swojego stanu zdrowia i kontynuowania leczenia farmakologicznego chorób przewlekłych. Polska Misja Medyczna od rozpoczęcia wojny w Ukrainie prowadziła punkty pierwszej pomocy medycznej po ukraińskiej stronie przejść granicznych. Jednak konieczność umówienia wizyty, a następnie odebrania i wykupienia recepty była dla pacjentów zbyt angażująca w momencie długiej, wyczerpującej podróży. Niestety zaniedbane choroby często prowadziły do pogorszenia stanu chorego i konieczności hospitalizacji. „Ostatnie lata i utrudniony dostęp do badań mogły zniechęcić część osób do regularnego dbania o swój stan zdrowia. Z kolei nasi goście ze wschodu mieli od lutego tak wiele pracy, poznając nowy kraj, że mogli zaniedbać przewlekłe choroby lub przegapić pojawienie się alarmujących objawów. Dodatkowy dzień bezpłatnych badań w realny sposób przekłada się na ratowanie życia” – podkreśla Ewa Piekarska-Dymus, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Misja Medyczna.

Dlatego w tym roku polscy i ukraińscy pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań o profilu  kardiologicznym, diabetologicznym, okulistycznym i pulmonologicznym:

PAKIET KARDIOLOGICZNY
►    Profil lipidowy
►    D-dimery
►    EKG i ciśnienie tętnicze
►    Konsultacja lekarska   

PAKIET DIABETOLOGICZNY
►    Poziom glukozy we krwi
►    Hemoglobina glikowana
►    Konsultacja lekarska   

PAKIET OKULISTYCZNY
►    Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego
►    Badanie lampą szczelinową
►    Konsultacja lekarska   

PAKIET PULMONOLOGICZNY
►    Badanie spirometryczne
►    Konsultacja lekarska

Tak szeroki zakres badań pomoże wykryć zaniedbania zdrowotne oraz niezwłocznie wdrożyć leczenie. „Czas po pandemii to czas spłacania długu zdrowotnego, ponieważ doszło do zaniedbań diagnostyki i terapii. Przyjmujemy bardzo wielu pacjentów w poważnym stanie wymagających szybkich i intensywnych procedur leczniczych. Choroby przewlekłe nie czekały na koniec pandemii. To czas refleksji, który mówi, że należy leczyć zgodnie z wytycznymi wszystkie choroby przewlekłe, nie patrząc na okoliczności” – mówi prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM

Może Cię zainteresować

Dystrybucja jodku potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego Zdrowie

Dystrybucja jodku potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego

XI Jarmark Powiatowy Inne

XI Jarmark Powiatowy

Komentarze