Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Spotkanie przy grobie księdza Apolinarego Leśniewskiego

Spotkanie przy grobie księdza Apolinarego Leśniewskiego


Delegacja z Urzędu Miasta Sieradza z Prezydentem Pawłem Osiewałą i Pani Małgorzata Pułkownik, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sieradza, złożyli kwiaty na grobie księdza Apolinarego Leśniewskiego na starym cmentarzu w Sieradzu. Obecność przy grobie upamiętniła postać kapelana Armii Krajowej w przededniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pochodzący z Wróblewa ks. mjr Apolinary Leśniewski przez wiele lat nauczał w Szkole Handlowej w Kaliszu, uczył także religii we Wrocławiu a od 1932 roku przebywał w Paryżu jako duszpasterz tamtejszej Polonii. W czasie wojny pełnił funkcję kapelana wojskowego – także w AK w czasie powstania warszawskiego. Zebranym pod grobem majora, postać księdza przybliżył Jan Pietrzak- regionalista z Sieradza, zwłaszcza czasy wojenne i powojenne, które major związał z Sieradzem.

Postać infułata związana jest z historią obrazu Matki Boskiej Armii Krajowej, namalowanego w czasie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. przez Irenę Pokrzywnicką. Obraz ten, ocalony z bombardowań, Apolinary Leśniewski po wojnie przywiózł do Sieradza. Tu go ukrył, a po latach przekazał swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Może Cię zainteresować

Smutna rocznica Relacje

Smutna rocznica

81. Rocznica napaści Rosji Radzieckiej na Polskę Relacje

81. Rocznica napaści Rosji Radzieckiej na Polskę

10. Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin. Zgłoszenia Kultura

10. Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin. Zgłoszenia

Piknik hetmański na Hetmańskim Rozrywka

Piknik hetmański na Hetmańskim

Komentarze