Post

aktualność

Aktualność Spotkanie przy grobie księdza Apolinarego Leśniewskiego

Spotkanie przy grobie księdza Apolinarego Leśniewskiego


Delegacja z Urzędu Miasta Sieradza z Prezydentem Pawłem Osiewałą i Pani Małgorzata Pułkownik, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sieradza, złożyli kwiaty na grobie księdza Apolinarego Leśniewskiego na starym cmentarzu w Sieradzu. Obecność przy grobie upamiętniła postać kapelana Armii Krajowej w przededniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pochodzący z Wróblewa ks. mjr Apolinary Leśniewski przez wiele lat nauczał w Szkole Handlowej w Kaliszu, uczył także religii we Wrocławiu a od 1932 roku przebywał w Paryżu jako duszpasterz tamtejszej Polonii. W czasie wojny pełnił funkcję kapelana wojskowego – także w AK w czasie powstania warszawskiego. Zebranym pod grobem majora, postać księdza przybliżył Jan Pietrzak- regionalista z Sieradza, zwłaszcza czasy wojenne i powojenne, które major związał z Sieradzem.

Postać infułata związana jest z historią obrazu Matki Boskiej Armii Krajowej, namalowanego w czasie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. przez Irenę Pokrzywnicką. Obraz ten, ocalony z bombardowań, Apolinary Leśniewski po wojnie przywiózł do Sieradza. Tu go ukrył, a po latach przekazał swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Może Cię zainteresować

Wiemy, kto wykona projekt przebudowy SCK Inwestycje

Wiemy, kto wykona projekt przebudowy SCK

Rozbudowa SCK - przetarg na dokumentację Inwestycje

Rozbudowa SCK - przetarg na dokumentację

Produkty tradycyjne poszukiwane Kultura

Produkty tradycyjne poszukiwane

Sieradz lubię TV - 19.05.2020 Inne

Sieradz lubię TV - 19.05.2020

Komentarze