Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność SIM założony

SIM założony

Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, wspólnie z przedstawicielami samorządów Pabianic, Bełchatowa, Skierniewic oraz Radomska, podpisał akt założycielski spółki, która będzie realizowała inwestycje mieszkaniowe w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM).

Miasto Sieradz na przystąpienie do spółki SIM (wkład własny do spółki i objęcie w niej udziałów) otrzymało pod koniec maja bieżącego roku z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa bezzwrotną dotację w wysokości 3 mln zł.  Dzięki udziałowi w Inicjatywie przy ul. Sikorskiego, najpóźniej do 2025 roku powstanie blisko 100 nowych mieszkań. W pierwszej kolejności zadaniem spółki będzie opracowanie harmonogramu dla poszczególnych etapów realizacji inwestycji.
Po rozpoczęciu funkcjonowania spółki SIM, każdy z samorządów we własnym zakresie będzie zgodnie z ustawą opracowywał kryteria przydziału lokali. Warunki te zostaną określone w odpowiednich uchwałach Rady Miejskiej, w których znajdą się również niezbędne dla mieszkańców do złożenia wnioski o przydział mieszkania.

SIM-y to spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem dla osób o najniższych dochodach. Mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy z uwagi na brak zdolności kredytowej. SIM-y mają również zapewnić możliwość dojścia do własności mieszkania.
Program nie tylko zachęca obecnych mieszkańców Sieradza do pozostania i współkształtowania jego przyszłości, ale daje również możliwość zwiększenia zainteresowania dla osób, które zadeklarowały chęć przeprowadzenia się do Sieradza, głównie za sprawą podjęcia pracy w mieście.

Warto zwrócić uwagę, że SIM-y, to również wsparcie dla przedsiębiorców, którzy poszukują mieszkań pracowniczych. Według danych GUS z 31.12.2018 r. wśród aktywnych zawodowo mieszkańców Sieradza 1760 osób wyjeżdżało do pracy do innych miast, a 3281 osób przyjeżdżało do pracy w Sieradzu spoza miasta – tak więc saldo przyjazdów i wyjazdów do pracy wynosi +1521 i jest wyższe o 414 osób niż w analizowanej macierzy danych GUS z 2016 roku.

- Pokazuje to, że Sieradz jest nie tylko dobrym i perspektywicznym miastem do pracy, ale również dobrym miastem do tworzenia mieszkań pracowniczych, które w perspektywie czasu mogą spowodować napływ ludności do miasta, a co za tym idzie wzrost liczby mieszkańców i spadek pogorszenia sytuacji demograficznej miasta - mówi prezydent.

W uroczystości podpisania umowy spółki SIM udział wzięli Jarosław Gowin, wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii a także Anna Kornacka, Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Krzysztof Ciecióra, Wicewojewoda Łódzki.

Może Cię zainteresować

Sieradzkie przedszkola z OZE Inwestycje

Sieradzkie przedszkola z OZE

Rowerowa Stolica Polski. Kręcimy dalej Sport

Rowerowa Stolica Polski. Kręcimy dalej

św. Józef z Sieradza na znaczku pocztowym Relacje

św. Józef z Sieradza na znaczku pocztowym

Ulica Powstańców Warszawy. Wiemy, kto przygotuje dokumentację Inwestycje

Ulica Powstańców Warszawy. Wiemy, kto przygotuje dokumentację

Komentarze