Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Sieradzkie Wrota Czasu

Sieradzkie Wrota Czasu

Walki rycerskie, warsztaty rzemieślnicze, pokazy artyleryjskie i alchemiczne, i prezentacja umowy Miasta Sieradza z katem z 1791 r. - po roku przerwy wracamy z Sieradzkimi Wrotami Czasu

Organizację zeszłorocznej edycji Wrót pokrzyżowała pandemia koronawirusa. W tym roku dzięki poluzowaniu obostrzeń sanitarnych otworzyła się możliwość organizacji wydarzenia, oczywiście przy zachowaniu wszelkich aktualnie obowiązujących restrykcji sanitarnych. Sieradzkie Wrota Czasu wracają więc w tym roku w nieco innym... wędrownym wydaniu, już 13 czerwca 2021 r.

I tak o godzinie 13.00 zaczynamy "Bitwą o górkę" w parku Broniewskiego. Oprócz walk rycerskich będzie można zobaczyć tam pokaz artyleryjski, łuczniczy a także wziąć udział w zabawach "plebejskich". O godz. 14.00 rycerski korowód ruszy do parku Klonowe, gdzie o 14.30 rozpoczną się pojedynki rycerskie a także pokaz alchemika. Tam również będzie można skorzystać z ofert średniowiecznych zabaw.

Kolejnym punktem, do którego dotrze korowód, będzie sieradzki Rynek. O 16.30 będzie można na nim m.in. spotkać kata. To właśnie ta osoba, do dzisiaj nie budząca zbyt wiele sympatii, z racji wykonywanego przez siebie zawodu, będzie również "bohaterem" konferencji "Jan, co był katem", na której zaprezentowana zostanie umowa z 1791 r. pomiędzy Miastem Sieradz a katem Janem Krayselem.
Dokument ten zakupiony został przez sieradzki magistrat i przekazany do Archiwów Państwowych, gdzie został poddany konserwacji. Na wspomnianej konferencji, która odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, będzie można posłuchać o tajnikach odnawiania tego typu dokumentów.

Oprócz parku Broniewskiego, Klonowe i Rynku, Sieradzkie Wrota Czasu zawitają też na Wzgórze Zamkowe. Tam od godz. 13.00 rozstawiony będzie obóz średniowieczny i odbywać się będą warsztaty rzemieślnicze. O godz. 17.30 Krakowski Teatr Uliczny przedstawi spektakl "Serce Don Juana".

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych.  Wszystkich uczestników prosimy o przestrzeganie zasad oraz zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 m przed, po, jak i w trackie trwania samego wydarzenia.
Wstęp na konferencję na zaproszenia z uwagi na ograniczenie do 50 proc. ilości miejsc w sali muzealnej.


Może Cię zainteresować

Relikwie królowej Jadwigi w Sieradzu Relacje

Relikwie królowej Jadwigi w Sieradzu

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Inne

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Sieradzkie Wrota Czasu. Kat, rycerze i wiedźmy Relacje

Sieradzkie Wrota Czasu. Kat, rycerze i wiedźmy

30 lat minęło Relacje

30 lat minęło

Komentarze