Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Sieradzkie Wrota Czasu

Sieradzkie Wrota Czasu

Walki rycerskie, warsztaty rzemieślnicze, pokazy artyleryjskie i alchemiczne, i prezentacja umowy Miasta Sieradza z katem z 1791 r. - po roku przerwy wracamy z Sieradzkimi Wrotami Czasu

Organizację zeszłorocznej edycji Wrót pokrzyżowała pandemia koronawirusa. W tym roku dzięki poluzowaniu obostrzeń sanitarnych otworzyła się możliwość organizacji wydarzenia, oczywiście przy zachowaniu wszelkich aktualnie obowiązujących restrykcji sanitarnych. Sieradzkie Wrota Czasu wracają więc w tym roku w nieco innym... wędrownym wydaniu, już 13 czerwca 2021 r.

I tak o godzinie 13.00 zaczynamy "Bitwą o górkę" w parku Broniewskiego. Oprócz walk rycerskich będzie można zobaczyć tam pokaz artyleryjski, łuczniczy a także wziąć udział w zabawach "plebejskich". O godz. 14.00 rycerski korowód ruszy do parku Klonowe, gdzie o 14.30 rozpoczną się pojedynki rycerskie a także pokaz alchemika. Tam również będzie można skorzystać z ofert średniowiecznych zabaw.

Kolejnym punktem, do którego dotrze korowód, będzie sieradzki Rynek. O 16.30 będzie można na nim m.in. spotkać kata. To właśnie ta osoba, do dzisiaj nie budząca zbyt wiele sympatii, z racji wykonywanego przez siebie zawodu, będzie również "bohaterem" konferencji "Jan, co był katem", na której zaprezentowana zostanie umowa z 1791 r. pomiędzy Miastem Sieradz a katem Janem Krayselem.
Dokument ten zakupiony został przez sieradzki magistrat i przekazany do Archiwów Państwowych, gdzie został poddany konserwacji. Na wspomnianej konferencji, która odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, będzie można posłuchać o tajnikach odnawiania tego typu dokumentów.

Oprócz parku Broniewskiego, Klonowe i Rynku, Sieradzkie Wrota Czasu zawitają też na Wzgórze Zamkowe. Tam od godz. 13.00 rozstawiony będzie obóz średniowieczny i odbywać się będą warsztaty rzemieślnicze. O godz. 17.30 Krakowski Teatr Uliczny przedstawi spektakl "Serce Don Juana".

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych.  Wszystkich uczestników prosimy o przestrzeganie zasad oraz zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 m przed, po, jak i w trackie trwania samego wydarzenia.
Wstęp na konferencję na zaproszenia z uwagi na ograniczenie do 50 proc. ilości miejsc w sali muzealnej.


Może Cię zainteresować

Rocznica bitwy pod Grunwaldem. Gra miejska Rozrywka

Rocznica bitwy pod Grunwaldem. Gra miejska

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Chwała bohaterom Relacje

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Chwała bohaterom

Sieradzkie Wrota Czasu. Przenieś się w czasie Inne

Sieradzkie Wrota Czasu. Przenieś się w czasie

Sieradzkie Wrota Czasu. Tłumy do podróży w czasie Relacje

Sieradzkie Wrota Czasu. Tłumy do podróży w czasie

Komentarze