Post

aktualność

Aktualność Sieradzki wolontariusz roku 2018

Sieradzki wolontariusz roku 2018


5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – trudno wyrazić, jak bardzo ludzie, którzy dobrowolnie, bez chęci rozgłosu czy zdobycia korzyści, są potrzebni. Jest to dobra okazja, by w sposób szczególny podziękować tym, którzy bezinteresownie pomagają innym. Prezydent Paweł Osiewała, podczas uroczystej gali wręczył ponad 20 osobom tytuł „Sieradzki Wolontariusz Roku".

- Zastanawiałem się, czy wyczerpiemy kiedyś ten zasób osób z ogromnym sercem, bagażem empatii i chęci dawania siebie innym. Ale widząc dzisiaj tak dużą grupę wolontariuszy, w tym wielu młodych ludzi wiem, że taka chwila nigdy nie nastąpi - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. Wyróżnienia w postaci tytułu Sieradzki Wolontariusz Roku to, jak podkreśla Jadwiga Maciejewska, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Urzędu Miasta w Sieradzu  pozwalają docenić osoby, które bezinteresownie pomagają innym nie licząc na poklask i uznanie.


Przedstawiamy osoby, który tytuł otrzymały w tym roku:

Tytuł „Honorowy Wolontariusz” za całokształt działalności na rzecz innych w roku 2018 otrzymał Włodzimierz Błoński. - Pierwsze sportowe szlify zdobywał w Warszawie – przedstawia miasto. - Jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 202 trafił na zajęcia do klubu GWARDIA, tam rozpoczął przygodę ze sprintem, któremu pozostał wierny do końca swojej sportowej działalności. Tę przygodę kontynuował już w Sieradzu, gdzie przeprowadził się ze stolicy. Jako zawodnik trafił do Klubu Sportowego START, gdzie trenował pod okiem Zbigniewa Tomkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Spale.

Po krótkim rozbracie z lekkoatletyką wrócił do sportu namówiony przez swojego kolegę, a później trenera Władysława Sieczkowskiego. Z czasem - równolegle do kariery zawodniczej - poświęcił się również pracy trenerskiej w sieradzkiej ŻEGLINIE. Do najsłynniejszych Jego wychowanków należą: Grzegorz Krystek, Mistrz Polski i reprezentant Polski w przełajowych Mistrzostwach Świata, Roman Plajzer - medalista mistrzostw Polski i reprezentant Polski, Grzegorz Pietrucha, medalista mistrzostw Polski.

Równolegle do pracy trenerskiej angażował się w organizację imprez sportowych. Z ramienia sieradzkiej ŻEGLINY był długoletnim organizatorem lekkoatletycznego Mityngu Otwarcia Sezonu oraz Biegów Ulicami Sieradza, w których najpierw sam startował, a później był ich wieloletnim spikerem.

Właśnie jako spiker okazał się niezastąpiony w jeszcze jednej cyklicznej imprezie - Igrzyskach Sportowo-Rekreacyjnych Sieradzkich Przedszkolaków. Dziś już trudno sobie wyobrazić tę imprezę bez Niego. Stał się ulubieńcem dzieci 30 lat temu i do dziś nic się pod tym względem nie zmieniło. Pogoda ducha, uśmiech, życzliwość - to cechy niezmiennie z Nim kojarzone. Zaraża dobrą energią i przekazuje ją dalej - i tak od kilkudziesięciu lat.

 1. Grzegorz ANDRYSZCZAK. Od 35 lat działa społecznie w sporcie. Jako trener poświęcił się bez reszty przede wszystkim koszykówce żeńskiej. Z powodzeniem organizuje cykliczne imprezy w tej dyscyplinie sportu. W roku 2018 dzięki kilkuletnim staraniom zgłosił do rozgrywek II ligi seniorek zespół LUKS Trójka złożony wyłącznie ze swoich wychowanek.
 2. Ryszard CHRZANOWSKI. Działając w Klubie Honorowych Dawców Krwi organizuje akcje pobierania krwi i czyni to systematycznie od kilkunastu lat. Rok 2018 był kolejnym udanym rokiem podejmowanych działań na rzecz poszkodowanych w wypadkach drogowych dając im szansę na przeżycie.
 3. Mateusz CIEPŁUCH. Działając w Młodzieżowej Radzie Miasta w Sieradzu był inicjatorem walentynkowej zbiórki krwi (zebrano prawie 13 litrów). Mocno zaangażowany w pomoc podczas imprez organizowanych na terenie miasta zarówno tych kulturalnych jak i sportowych.
 4. Maciej GAWĘDA. Ogromna determinacja i ciężka praca druha Macieja spowodowała, że odbudowano najstarszą w Sieradzu drużynę harcerską „Białe Mewy”. Jego wkład pracy w życie hufca, w odnowienie pomieszczeń, w przygotowanie obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości nie pozostawia wątpliwości, że zasługuje na docenienie.
 5. Daniela GÓRKA. Działa bardzo aktywnie na rzecz sieradzkich seniorów. Zorganizowała wiele prelekcji i wieczorów poetyckich. Dzięki Jej inicjatywom i zaangażowaniu Klub działający przy SSM – „Przy Samowarze” jest otwarty na potrzeby seniorów, co sprzyja rozwojowi życia kulturalnego i integracji środowiska.
 6. Izabela GRYGOWSKA. Wolontariuszka Szlachetnej Paczki w Sieradzu.
 7. Marzena HARĘZA. Pełni rolę wolontariuszki w placówce wsparcia dziennego – Środowiskowej Świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Dary Losu”. Dzięki swojej postawie jako osoba skromna i kulturalna jest lubiana przez dzieci, terapeutów i rodziców.
 8. Hanna JANAS-ŁUKASIK. Wspierała swoją pomocą w różnych sytuacjach osoby z dysfunkcją wzroku. Szczególnie zaangażowała się w pomoc walczącej z ciężką chorobą Pani Zosi. Była przy Niej w tych lepszych, jak i tych najtrudniejszych chwilach, kiedy to ból odbierał Pani Zosi jasność myślenia. Cały czas działała w cichości. Towarzyszyła Pani Zosi do końca.
 9. Andrzej JUCHNER. Aktywnie działa w Sieradzkim Towarzystwie Trzeźwości od 24 lat. Obecny rok był czasem intensywnej pracy na rzecz członków stowarzyszenia. Osoby utrzymujące abstynencję zawsze mogły liczyć na Jego pomoc i wsparcie.
 10. Henryka Jadwiga KLUSKA. Wiele swojego czasu poświęca na prowadzenie akcji profilaktyki raka piersi. Jej działania wśród kobiet są nie do przecenienia. Oddana całym sercem na rzecz pomagania innym, szczególnie kobietom skupionym w Sieradzkim Klubie „Amazonka”.
 11. Kamil KOŁODZIEJCZYK i Szymon KOŁODZIEJCZYK. Odpowiedzialni, oddani wychowawcy dzieci i młodzieży skupionej w Sieradzkim Klubie Karate Kyokushinkai. Ich zaangażowanie to nie incydentalne działanie czy pojedyncza akcja, ale systematyczna praca przez cały rok.
 12. Zenona NOWAK. Działając w Klubie Seniora „Radość Życia” (to klub przy SSM) zapewniła uczestnikom wiele atrakcji w postaci wycieczek, pikników, imprez okolicznościowych. Sumienna, kreatywna, otwarta.
 13. Wiktoria POŚPIECH. Cicha i spokojna 16-latka, która sprawia radość innym, tak po prostu w codziennym życiu. Rok 2018 był tym czasem, kiedy sama się rozwijała i rozkwitała w kontaktach z tymi, którym pomagała.
 14. Dorota PRZYBYLSKA. Troszczy się o los dzieci i organizuje różnorodną pomoc dla tych, które znajdują się w trudnej sytuacji. Związana z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci często wspiera także rodziców, osoby samotnie wychowujące dzieci, biedne, z nałogami lub pogubione w swym życiu. Organizuje pomoc materialną, pomaga rozwiązać problemy wychowawcze, wspiera w załatwianiu spraw urzędowych. W swych działaniach jest niestrudzona.
 15. Alicja RYCHLIK. W ramach prowadzonej akcji firmowej „Ludzie pomagają Ludziom” zabiegała o środki finansowe na wsparcie psychologiczne dla sieradzkich amazonek.
 16. Gabriel WALCZAK. Jest bardzo młodym człowiekiem. Uczęszcza do 8 klasy, ale jest wielki poprzez to co robi, jak się zachowuje, jakim jest na co dzień. Bez niczyjej inspiracji i podpowiedzi opiekuje się kolegą z klasy, bardzo schorowanym chłopcem. Jest dla Niego serdecznym przyjacielem, dba o Jego samopoczucie i bezpieczeństwo. Stoi za Nim murem. Gabryś – bo tak ma na imię – cały czas wspiera kolegę, pomaga mu w lekcjach i w odnalezieniu się w szkolnej i życiowej rzeczywistości. Nie robi tego na pokaz. Jego postawa została zauważona przez przypadek i jest obserwowana na odległość. Jego bezwarunkowa akceptacja kolegi płynie z serca i jest bezinteresowna.
 17. Barbara WERBICKA. Jako pilot i przewodnik turystyczny popularyzowała walory i bogatą historię naszego miasta. Organizowała rajdy piesze dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Sieradza. Niezwykle pracowita, koleżeńska, sympatyczna i oddana pracy społecznej.
 18. Zenon WILCZYŃSKI. W trosce o bezpieczną i owocną wędrówkę sieradzkich pielgrzymów na Jasną Górę świadczy od wielu lat ofiarną i bezinteresowną pomoc. Nie mogło być inaczej w roku 2018 podczas organizacji 408 pielgrzymki. Pomimo swoich zmagań ze zdrowiem stanął gotowy do pełnienia wolontariatu poświęcając swój czas i osobiste zaangażowanie, które z pewnością stanowi wymierny wkład w budowę wspólnoty wiernych. Dla Niego to nic dziwnego, bowiem wzajemna pomoc łączy najbardziej – to jest Jego dewiza - jest czymś co ładuje akumulatory na cały następny rok – do następnej pielgrzymki.
 19. Elżbieta ŻYWICA. Kwestowała w ramach akcji „Szansa na oddech” dla Kuby z Sieradza.
 20. Grupa Wolontariuszy MEDANA S.A. 7 osób, które przez cały rok świadczyły pomoc w świetlicach środowiskowych. Poprzez swoją postawę ukazywały młodym ludziom pozytywne wzorce na życie, pomagały w codziennych zadaniach, takich jak choćby odrabianie lekcji i wspieranie dzieci w rozwoju ich zainteresowań. Wioletta Jura Godawa, Barbara Majczak, Anna Prajs, Ewa Zgolak, Lucyna Szymala, Teresa Gwizdała, Izabela Rogala.
 21. Szkolny Wolontariat przy ZSP nr 2 w Sieradzu. 18 młodych osób, uczniów skupionych w szkole na Zamkowej, pod opieką dwóch nauczycielek podejmowało niesamowite działania pomagając innym. Kilka z nich to chociażby prowadzono zbiórki i akcje na rzecz chorych młodych ludzi, opiekują się grobami zmarłych nauczycieli, brali udział w akcji „100 zniczy na groby obrońców Ojczyzny poległych na Kresach na stulecie odzyskania Niepodległości…” Opiekunowie: Iwona Bednarek, Zofia Grzesiak.

Może Cię zainteresować

Koncert dla mamy i taty Relacje

Koncert dla mamy i taty

Sieradz Open Hair Festival 2019 w obiektywie Relacje

Sieradz Open Hair Festival 2019 w obiektywie

40 urodziny mostu Inne

40 urodziny mostu

Utrudnienia na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunikaty

Utrudnienia na Stacji Przeładunkowej Odpadów

Komentarze