Post

aktualność

Aktualność Sieradzanie z medalami

Sieradzanie z medalami


Pięcioro sieradzan wyróżnionych zostało „Medalami 100-lecia Odzyskania Niepodległości” przyznawanymi przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów dla zasłużonych mieszkańców województwa łódzkiego.

Nagrodzeni sieradzanie to: Krzysztof Sokołowski, ks. Marian Bronikowski, s. Alina Kulik, Andrzej Wodzyński oraz Andrzej Ruszkowski. Medale wręczono podczas łódzkich uroczystości z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Wyróżnienia w imieniu premiera, wręczyli minister Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy Rządu oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber. 

Krzysztof Sokołowski z Sieradza - opozycyjny działacz solidarnościowy
Od IX 1980 w „S”, sekretarz KZ w ZM Chemitex,
w 1981 przewodniczący KZ. W 1981 delegat na I WZD Regionu Ziemia Sieradzka, członek ZR. W grudniu 1981 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Sieradzu i Łowiczu. W latach 1983-1985 współpracownik Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej Kalisz–Konin–Sieradz; kolporter wydawnictw podziemnych, współpracownik podziemnego pisma „Nasza Solidarność. MKK Kalisz–Konin–Sieradz”, współorganizator pomocy dla represjonowanych i ich rodzin. Aresztowany, 12 III 1984 skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Sieradzu na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Współprzewodniczący MKO „S” Ziemi Sieradzkiej.
W 1989 członek Zakładowego Komitetu Organizacyjnego w ZM Chemitex. Wyróżniony odznaką Zasłużony dla Miasta Sieradza, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Marian Bronikowski z Parafii rzymsko-katolickiej Wszystkich Świętych w Sieradzu.

Od 1988 roku ks. Marian związany jest z ziemią sieradzką poprzez pracę duszpasterską w parafiach: p.w. św. Wojciecha w Sieradzu-Męce - tę parafię nazywa kołyską swego, p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, p.w. św. Walentego w Kłocku, p.w. Narodzenia NMP
w Charłupi Małej, a od 1 maja 2006 mianowany został proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Jest prałatem prepozytem Kapituły Kolegiaty Sieradzkiej, a od 2009 roku Wikariuszem Biskupim rejonu sieradzkiego. W 2017 roku w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego na Cmentarzu Parafialnym Ks. Marian Bronikowski został mianowany infułatem przez biskupa Włocławskiego Wiesława Meringa. Podczas mszy świętej krewni księdza infułata Apolinarego Leśniewskiego przekazali odznaczenie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski " Polonia Restituta ", za pośrednictwem biskupa włocławskiego, do zasobów sieradzkiego Muzeum Okręgowego. W kościele Ducha Świętego nastąpiło także uroczyste rozpoczęcie procesu uzyskania przez kościół farny tytułu bazyliki mniejszej. Podkreślono szczególny wkład fary, jako miejsca historycznego i duchowego, w życie Sieradza.
Infułat Marian Bronikowski jest jednym z nielicznych proboszczów w Polsce, który od wielu aktywnie organizuje Dzień Judaizmu. Duchowny stale współpracuje ze społecznością żydowską, inicjując liczne spotkania, wystawy i koncerty, przybliżając swoim parafianom i wielu innym osobom, judaizm oraz żydowskie korzenie chrześcijaństwa. Otrzymał Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawaną przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.

Alina Kulik ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Sieradzu. Do 2017 roku wieloletnia przełożona Zakonu Sióstr Urszulanek w Sieradzu.
Bardzo utalentowana wokalnie, początkowo prowadziła grupę miłośników śpiewu chóralnego. Jej charyzma i wyjątkowa osobowość sprawiły, że już wkrótce grupa założycielska przekształciła się w Chór Cantilena przy Klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu. Chór pod batutą siostry Aliny odniósł wiele sukcesów, wydał płyty z pięknymi kolędami oraz uczestniczy w wielu konkursach wciąż pracując nad jakością śpiewu. Siostra Alina Kulik zapoczątkowała rewitalizację klasztoru, która z sukcesem zakończyła się  w 2013 roku. Od wielu lat współtworzy konkurs "Poznaj św. Urszulę Leduchowską - patronkę Sieradza" oraz Jarmark Urszulański cieszący się olbrzymią popularnością.

Andrzej Wodzyński - właściciel Grupy Tubądzin. Biznesmen i przedsiębiorca.
„Tubądzin” to jeden z największych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Firma założona w 1983 roku. Obecnie eksportuje do 30 krajów na całym świecie. Posiada linie produkcyjne w Tubądzinie, Cedrowicach i najnowocześniejszą w Sieradzu. Współpracuje ze znanymi projektantami i również chętnie wchodzi w relacje biznesowe z sektorem naukowym m.in. ASP w Łodzi, Politechniką Łódzką czy AGH w Krakowie. Współpraca z fachowcami oraz kolejne inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia pozwoliły na znalezienie się w czołówce polskich producentów, jak też umożliwiły zaistnienie na rynkach zagranicznych. Grupa Tubądzin i Andrzej Wodzyński to nie tylko czołowy, polski producent płytek ceramicznych i lokalny pracodawca ale także promotor kultury i sztuki. Sponsor wielu wydarzeń kulturalnych m.in. wystawy Xsawerego Dunikowskiego w Sieradzu. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność społeczną i charytatywną.

Andrzej Ruszkowski z Sieradza - polski prawnik, działacz krajoznawczy i turystyczny.
W latach 1990–1991 wicewojewoda, od 1991 do1994 wojewoda sieradzki. Wieloletni członek i działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Redaktor naczelny kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach”. Jest pasjonatem krajoznawstwa regionu sieradzkiego i Polski. Od lat 70. aktywny organizator i uczestnik corocznych rajdów po ziemi sieradzkiej, w tym rajdów „Szlakiem Walk nad Wartą 1939 r.” i „Szlakiem Powstańców z 1863 roku – Łuki Bakowicza”. Wyznaczył większość rajdowych tras i sporządził ich opisy, zajmuje się również badaniami dotyczącymi przebiegu walk nad Wartą we wrześniu 1939 oraz dotyczącymi powstania styczniowego w regionie sieradzkim. Doprowadził do oznaczenia i opisania mogił powstańczych w byłym województwie sieradzkim. Jest współautorem książki „Z dziejów LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu” oraz przewodnika turystycznego „Sieradz i okolice”, a także licznych haseł w Leksykonie Miasta Sieradza. Autorem ponad 200 artykułów publikowanych w prasie lokalnej oraz w „Poznaj swój kraj”, „Gościńcu PTTK”, „Spotkania z Zabytkami”. Od lat 80. redaktor naczelny kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach”, wydawanego społecznie i w 2014 wyróżnionego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi nagrodą „Superekslibris” za całokształt osiągnięć w zakresie publikacji o Łodzi i ziemi łódzkiej.
Za działalność społeczną Andrzej Ruszkowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał takie wyróżnienia jak: Złota Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”, Złota Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki”, Medal „Zasłużony dla kultury fizycznej i turystyki”, Srebrna Odznaka „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska”, Medal 50-lecia PTTK, Złota Honorowa Odznaka PTTK. Na walnym zjeździe z 14 września 2013 wyróżniono go godnością honorowego członka PTTK. Otrzymał także odznaki regionalne: „Za zasługi dla województwa sieradzkiego”, „Zasłużony dla miasta Sieradza”, honorowa odznaka „Miłośnik Ziemi Sieradzkiej”

Może Cię zainteresować

Ogródki dydaktyczne rozkwitają Edukacja

Ogródki dydaktyczne rozkwitają

Lepszy start przedszkolaków Edukacja

Lepszy start przedszkolaków

Nasza muzyczna akcja odwołana Komunikaty

Nasza muzyczna akcja odwołana

Sieradz lubię TV - 11.05.2020 Inne

Sieradz lubię TV - 11.05.2020

Komentarze