Post

aktualność

Aktualność Sieradz. W centrum niepodległości

Sieradz. W centrum niepodległości

Sieradzanie uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Celebrowanie 11 listopada miało zarówno przebieg oficjalny, jak i ten mniej oficjalny.

Najwcześniej celebrowanie stulecia niepodległości rozpoczęto w sieradzkich szkołach, w których przygotowano nie tylko specjalne akademie z tej okazji, ale także koncerty i wspólnie śpiewanie hymnu Polski. W piątkowy wieczór, 9 listopada w murach sieradzkiej szkoły muzycznej odbył się uroczysty koncert. W wykonaniu uczniów i nauczycieli zabrzmiały utwory Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego, Paderewskiego. Nie zabrakło dzieł współczesnych twórców – Bogdana Dowlasza,  Bronisława Kazimierza Przybylskiego i Krzysztofa Komedy.

Na zakończenie, przy wtórze orkiestry dętej wszyscy odśpiewali „I Brygadę”. 

W sobotę 10 listopada sieradzcy harcerze zorganizowali zaś "Capstrzyk Niepodległości". W czasie tych uroczystości na placu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się apel pamięci,salwa honorowa, złożenie zniczy z "Ogniem Niepodległości", wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku i przede wszystkim odsłonięcie "Szkatuły pamięci".  Szkatuła to efekt projektu sieradzkich harcerzy "Drogi do Niepodległej". Harcerze w jego ramach zachęcali, by odwiedzać miejsca związane z bohaterstwem lub męczeństwem Polaków i przywieźć stamtąd garść ziemi. W sieradzkiej szkatule znalazła się więc ziemia m.in. ze Lwowa, Strońska, Mławy, wsi Kluski, Wielunia, Wielkiej Brytanii czy Kostiuchnówki.

Dzien później, również na placu przy pomniku Marszałka odbyły się oficjalne uroczystości rocznicowe. Spod pomnika wystartowali również uczestnicy Biegu Niepodległościowego. 

W ten sam dzień, na sieradzkim Rynku odbył się również koncert muzyki patriotycznej połączony z pokazem multimedialnym, na który składały się archiwalne nagrania filmowe z okresu 1918-1939. Na Rynku prezentowane byly również archiwalne zdjęcia Sieradza z okresu I wojny Światowej, a także pierwszy raz publicznie zaprezentowano listę sieradzan walczących w wojnie obronnej 1939 r. 

Licznie przybyli na Rynek mieszkańcy miasta mogli także wziąć udział w warsztatach robienia patriotycznych kotylionów, prowadzonych przez Młodzieżową Radę Miejską, spotkać się z "detektywami pól bitewnych, czyli Maciejem Milakiem, Robertem Kielkiem i Wojciechem Józefiakiem, którzy na swoim koncie mają m.in. odnalezienie szczątków Teofila Jórka, strzelca z 31. Pułku Strzelców Kaniowskich. Na Rynku sprzęt prezentowała równiez Ochotnicza Straż Pożarna z Sieradza i Służba Więzienna. Można było również skosztować grochówki przygotowanej przez stowarzyszenie "Alebabki".

Może Cię zainteresować

Sieradz w czasie pandemii cz.10 Komunikaty

Sieradz w czasie pandemii cz.10

VIII łódzka edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii” Inne

VIII łódzka edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”

Komunikat MOPS Komunikaty

Komunikat MOPS

Sieradz w czasie pandemii koronawirusa cz.6 Komunikaty

Sieradz w czasie pandemii koronawirusa cz.6

Komentarze