Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Sieradz na TVP Historia

Sieradz na TVP Historia

W poniedziałek (1 marca) na TVP Historia wyemitowany będzie reportaż o 8. baterii 10. Kaniowskiego Pułku Artylerii Lekkiej pułku  pt: "Niezłomna bateria". Program nagrywany był w Sieradzu i okolicznych miejscowościach, gdzie artylerzyści toczyli walki.

O bohaterach sprzed 82 lat opowiedzą Wojciech Józefiak, Robert Kielek i Maciej Milak - Detektywi Pól Bitewnych wspólnie z Adamem Sikorskim w programie „Było …nie minęło”. 

Detektywom Pól Bitewnych, którzy współpracują także z dr hab. Andrzejem Wesołowskim, historykiem września 1939, zlokalizowali miejsca kojarzone bezpośrednio z walkami, pobytem artylerii i zdarzeniami zapisanymi w relacjach (zarówno polskich, jak i niemieckich). To właśnie z działaniami 8 baterii 10 PAL, dowodzonej przez kpt. Michała Zaorskiego, związane są najbardziej krwawe wydarzenia nad Wartą w 1939 r.

Punkt obserwacyjny baterii znajdował się w pobliżu polskiego schronu tuż przed wsią Mnichów. To tam właśnie, wraz z pocztem zwiadowców i telefonistami przebywał kpt. Zaorski. Ognie schowanej w lesie kierował ppor. rez. Edmund Mendel Zalcensztajn (jego rodzina mieszka obecnie w Hajfie w Izraelu). Ogień haubic 8 baterii kierowany był na Dzigorzew, Charłupię Małą w których dostrzeżono ruchy wojsk niemieckich.
W meldunkach niemieckiego XIII Korpusu Armijnego i 10 niem. DP za dzień 4 września znajdują się informacje, że czołowe linie piechoty i zachodni brzeg były pod stałym ostrzałem polskiej artylerii. Polska artyleria ciężka stale ostrzeliwała też rejon mostu koło koszar, uniemożliwiając jego odbudowę. Ostrzałem objęta została także siedziba dowództwa 20 pułku piechoty, które znajdowało się w koszarach saperskich w Sieradzu i punkty obserwacyjne.

Może Cię zainteresować

Czarna śmierć w staropolskim Sieradzu - premiera filmu Inne

Czarna śmierć w staropolskim Sieradzu - premiera filmu

Detektywi Pól Bitewnych. Śladami walk polskich artylerzystów Inne

Detektywi Pól Bitewnych. Śladami walk polskich artylerzystów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Inne

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Złożyli hołd Wyklętym

Złożyli hołd Wyklętym

Komentarze