Post

aktualność

Aktualność Samorządowcy w Ministerstwie Rozwoju

Samorządowcy w Ministerstwie Rozwoju

Tarcza antykryzysowa oraz zbliżające się wybory na Prezydenta RP były głównymi tematami spotkania z Minister Rozwoju Jadwigą Emilewicz. W dyskusji w Warszawie wzięli udział prezydenci największych polskich miast, przedstawiciele Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, wśród nich Paweł Osiewała Prezydent Sieradza.

„Ostatnie tygodnie pokazały, że nasz kraj potrzebuje sprawnego zarządzania. Większość z zadań walki z epidemią leży oczywiście po stronie administracji centralnej, ale nie możemy zapominać także o ważnej roli samorządu terytorialnego” – mówiła na spotkaniu Minister Jadwiga Emilewicz.

 

Samorządowcy – wśród nich m.in. Jacek Jaśkowiak Prezydent Poznania i Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańska - rozmawiali o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. oraz o walce z pandemią i jej skutkami, które dotykają także samorząd. Głównym wątkiem rozmów była sytuacja finansowa samorządów, których kondycja z uwagi na mniejsze wpływy z podatków i wysokie koszty walki z pandemią, jest coraz słabsza.

Dla Prezydenta Sieradza najważniejszym tematem była pomoc w kształtowaniu finansów publicznych tak,  by mniejsze samorządy w dobie pandemii i mniejszych wpływów do budżetu, otrzymały wsparcie finansowe na realizację swoich zadań w bieżącym roku i latach przyszłych, ze szczególnym naciskiem na możliwość realizacji inwestycji. W sprawie wyborów uczestnicy spotkania byli zgodni co do akceptacji przyjętych zasad głosowania: w lokalach i korespondencyjnie. Samorządowcy zwracali uwagę na finansowanie organizacji wyborów, na terminy i sposób ogłaszania aktów tak, aby dać samorządowi czas na właściwe przeprowadzenie wyborów. Ważną kwestią było także bezpieczeństwo podczas głosowania w lokalach wyborczych.

Na przyszły tydzień ustalono wstępny termin szczegółowych konsultacji w sprawie tarczy dla samorządu.

Foto: Facebook/Jadwiga Emilewicz

Może Cię zainteresować

Nasza muzyczna akcja odwołana Komunikaty

Nasza muzyczna akcja odwołana

Sieradz w czasie pandemii 27.04.2020 Inne

Sieradz w czasie pandemii 27.04.2020

Sieradz w czasie pandemii 29.04.2020 Inne

Sieradz w czasie pandemii 29.04.2020

Miejskie place zabaw zamknięte Komunikaty

Miejskie place zabaw zamknięte

Komentarze