Post

aktualność

Aktualność Rozbudowa SCK - przetarg na dokumentację

Rozbudowa SCK - przetarg na dokumentację

Do 18 czerwca sieradzki magistrat czeka na oferty firm, które chciałyby podjąć się przygotowania dokumentacji projektowej rozbudowy Sieradzkiego Centrum Kultury.   

Jak dokładnie będzie wyglądał SCK po przebudowie będzie wiadomo właśnie po opracowaniu dokumentacji projektowej. Ta ma być gotowa do końca października tego roku. Być może nowe Centrum będzie podobne do wariantu przedstawionego w koncepcji przebudowy, która jeszcze w tamtym roku przygotowana została przez sieradzkiego architekta  Roberta Dekę. W koncepcji tej można zobaczyć biały, częściowo przeszklony budynek wznoszący się na ponad siedem metrów w górę z wielkim foyer i architekturą nawiązującą do sąsiadującej przestrzeni. W budynku, który powstałby na działce pomiędzy placem przy teatrze a ul. Warszawską (istniejąca tam kamienica, praktycznie już nie zamieszkana, a należąca do miasta zostałaby rozebrana). Na parterze dwukondygnacyjnego budynku znalazłaby się przede wszystkim nowoczesna sala kinowa (na 100 miejsc), ogromne nowe foyer, reżyserka, pracownia, toalety, szatnia i bufet. Na piętrze planowane są kolejne pracownie, pomieszczenia administracyjne, antresola i łącznik z obecnym budynkiem centrum. Łączna kubatura nowego budynku wynosić ma ponad 6 tys. metrów kwadratowych. - Trudno byłoby z tego nie skorzystać, skoro mamy już pewne pomysły. Ale nie można też wykluczyć, że do przetargu przystąpi firma, która opracowała wstępną koncepcję. Ale może być taka sytuacja, że inny projekt zadziwi nas jeszcze bardziej - przyznaje Romuald Erenc, dyrektor SCK.

Wartość przygotowania dokumentacji w ogromnej większości sfinansowana zostanie dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na ten cel przekazało 65 tys. zł.

Dotychczasowe warunki lokalowe obecnego Sieradzkiego Centrum Kultury, szczególnie w dobie tak dynamicznego rozwoju sfery kulturalnej sprawiają, że SCK prowadzi swoją działalność edukacyjno-kulturalną w dużo mniejszym zakresie, niż wynika to z zapotrzebowania naszego regionu.
Obecna siedziba SCK mieści się w budynku wzniesionym w XIX w., który pierwotnie pełnił funkcję stajni pocztowej. W 1870 roku Rada Opiekuńcza dobroczynności Publicznej powiatu sieradzkiego na wniosek swego przewodniczącego Stefana Nowickiego, zakupiła obiekt na publicznej licytacji za sumę 800 rubli z zamiarem urządzenia w nim sali teatralnej. Dochody płynące z tytułu jej użytkowania miały zasilić budżet ochronki dla dzieci. Prace remontowo-adaptacyjne z inicjatywy doktora Józefa Stanisławskiego, a nadzorowane przez budowniczego powiatowego ukończono w 1874 roku.

Animacja koncepcji przebudowy SCK

Może Cię zainteresować

Spotkanie przy grobie księdza Apolinarego Leśniewskiego Kultura

Spotkanie przy grobie księdza Apolinarego Leśniewskiego

Wiemy, kto wykona projekt przebudowy SCK Inwestycje

Wiemy, kto wykona projekt przebudowy SCK

Produkty tradycyjne poszukiwane Kultura

Produkty tradycyjne poszukiwane

Międzynarodowy Dzień Muzyki. W bałkańskich rytmach Kultura

Międzynarodowy Dzień Muzyki. W bałkańskich rytmach

Komentarze