Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Relikwie królowej Jadwigi w Sieradzu

Relikwie królowej Jadwigi w Sieradzu


Do Sieradza, z inicjatywy ks. Infułata dr Mariana Bronikowskiego sprowadzono w tym tygodniu relikwie św. Królowej Jadwigi.

Jej oficjalne przekazanie odbyło się w miniony wtorek w Bazylice Archikatedralnej Św. Stanisława i Św. Wacława w Krakowie na Wawelu.  Uczestniczył w nim prezydent Sieradza Paweł Osiewała, miejscy radni, przedstawiciele lokalnej społeczności oraz Kościoła. Eucharystię w intencji mieszkańców Sieradza koncelebrowali proboszcz parafii Archikatedralnej ks. Prałat mgr Zdzisław Sochacki oraz z Parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. Infułat dr Marian Bronikowski i ks. Mateusz Włosiński. Do mszy służył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sieradzu Marcin Sośnicki.

Prałat mgr Zdzisław Sochacki w imieniu ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego przekazał na ręce prezydenta Miasta Sieradza Pawła Osiewały oraz przewodniczącej Rady Miejskiej Urszuli Rozmarynowskiej i księży z sieradzkiej parafii relikwie Świętej Królowej Jadwigi. - To najwspanialszy dar jaki w Katedrze możemy ofiarować tym, którzy są otwarci na Boga, na człowieka są otwarci na wszystkie problemy życia społecznego. Relikwie to ten bogaty dar, to obecność Św. Jadwigi. Ufamy, że jej obecność sprawi cud przemiany tych, którzy będą chcieli usłyszeć głos Chrystusa, który mówi: jeśli chcesz, możesz to dostać. Mam nadzieję, że tych próśb i błagań do Św. Jadwigi będzie tyle, ale też tyle będzie cudów – mówił podczas nabożeństwa kustosz ks. Zdzisław Sochacki.

24 maja, w święto Matki Kościoła, w dniu trzeciej rocznicy ogłoszenia Kolegiaty Sieradzkiej Bazyliką Mniejszą, relikwia zostanie wyprowadzona i udostępniona wiernym w naszym mieście. – Te relikwie, w pięknym relikwiarzu, w popiersiu Królowej Jadwigi, będą wystawione w kaplicy Męki Pana Jezusa, gdzie również jest przepiękny krzyż – powiedział wzruszony ks. Marian Bronikowski wskazując, że jest to historyczny moment nie tylko dla kościoła, ale przede wszystkim dla miasta Sieradza.

28 marca1383 roku szlachta na zjeździe w Sieradzu postanowiła, że Jadwiga zostanie królem Polski. Najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki koronowana została w październiku 1384 roku w Krakowie.

Może Cię zainteresować

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Inne

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

76. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie Inne

76. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

Sieradzkie Wrota Czasu. Kat, rycerze i wiedźmy Relacje

Sieradzkie Wrota Czasu. Kat, rycerze i wiedźmy

Wywieś flagę i prześlij zdjęcie Inne

Wywieś flagę i prześlij zdjęcie

Komentarze