Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Przywracamy pamięć

Przywracamy pamięć


Sieradz i Ziemia Sieradzka, jak cała Polska, zostały potwornie doświadczone przez II wojnę światową. Już od 1 września oddziały Armii Łódź, toczyły zacięte walki na linii rzeki Warty. Sieradz, Mnichów, Ruda, Dzigorzew, Glinno są do dzisiaj symbolem oporu i męstwa polskich żołnierzy, z których ponad 160 pochowanych zostało na cmentarzu w Sieradzu-Męce

To właśnie tam, tradycyjnie, jak co roku, odbyły się obchody upamiętniające 82. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Tegoroczna rocznica miała szczególny charakter, bowiem połączona była z odsłonięciem tablicy poświęconej dwóm, do tej pory bezimiennym żołnierzom, spoczywającym w mogile na sieradzkim cmentarzu. Dzięki wysiłkowi grupy "Detektywów Pól Bitewnych", którą tworzą Wojciech Józefiak, Robert Kielek i Maciej Milak, udało się zidentyfikować obu żołnierzy. - Celem naszego działania od dłuższego czasu było wyjaśnienie okoliczności śmierci pochowanych w tej mogile i ustalenie ich danych personalnych. Podczas prac nad książką pt. "Boje nad Wartą, 10. Kaniowska Dywizja Piechoty i Kresowa Brygada Kawalerii w kampanii wrześniowej 1939 roku" udało się poznać bliższe okoliczności śmierci żołnierzy i ustalić dane personalne pochowanych. Są one zawarte w meldunku nr 368 z dnia 13 lipca 1939 roku Posterunku Żandarmerii w Sieradzu, który skierowany został do Dowódcy 4. Dywizjonu Żandarmerii w Łodzi - wyjaśniają Detektywi.

Żołnierzami pochowanymi na miejscowym cmentarzu okazali się kapral rezerwy Kazimierz Śliwiński oraz starszy strzelec Józef Broniarczyk. - Obaj przywołani pełnili służbę w macierzystym 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy. Tu nad Wartę w okolicy Sieradza przybyli w marcu 1939 roku, aby przygotować pozycje obronne i bronić  Ziemi Sieradzkiej na wypadek agresji niemieckiej na Polskę wraz z 10. Dywizją Piechoty. Tutaj też zginęli  podczas służby 7 lipca 1939 roku w nurtach rzeki Warty. Zginęli służąc Ojczyźnie, tak jak ich koledzy z 31. Pułku Strzelców Kaniowskich, Batalionów Obrony Narodowej, 10. Pułku Artylerii Lekkiej, którzy tu na linii rzeki Warty w okolicy Mnichowa, Męki i Rudy, oraz w okolicznych lasach złożyli daninę z życia podczas krwawych walk 4 i 5  września 1939 roku i spoczywają tuż obok w mogiłach wojennych - mówi Wojciech Józefiak.

Odsłonięte podczas dzisiejszych uroczystości tablice ufundował Urząd Miasta Sieradza. - Kapral Kazimierz Śliwiński oraz starszy strzelec Józef Broniarczyk nie zginęli w bezpośredniej walce z Niemcami. Nie zginęli nawet podczas wojny… Ale czy to sprawia, że nie należy im się pamięć? Obaj żołnierze z całą pewnością zasługują na pamięć i szacunek. Zmobilizowani w marcu 1939 r. przywdziali mundury żołnierzy Wojska Polskiego. Obaj byli młodzi, w swoim domach pozostawili swoje żony, rodziny. Czy mieli obawy? Bali się tego, co ich czeka? Pewnie tak, wojna choć w dniu ich mobilizacji wcale nie była pewna, to coraz czarniejszymi chmurami majaczyła na horyzoncie. Pamięć o historii jest naszym obowiązkiem. Przywracanie tej pamięci, zwłaszcza jeżeli dotyczy to historii tej lokalnej, osobistej jest wartością bezcenną. Po ponad 80 latach rodziny kaprala Śliwińskiego i strzelca Broniarczyka, tak jak wcześniej bliscy Teofila Jurka z 31. pułku Strzelców Kaniowskich mogą wreszcie zapalić znicze na ich mogile - podkreśla Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Detektywom Pól Bitewnych udało się nie tylko ustalić tożsamość żołnierzy, ale również odnaleźć ich rodziny, których przedstawiciele uczestniczyli w dzisiejszych uroczystościach. - Czcimy i składamy dzisiaj wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej. Chylimy głęboko czoła przed kombatantami. Chcemy podziękować za zaproszenie na uroczystość. Jesteśmy krewnymi św. pamięci Józefa Broniarczyka. Jesteśmy dumni a zarazem wdzięczni za uszanowanie naszych krewnych Miastu i władzom Sieradza. Dziękujemy za upamiętnienie i oddanie hołdu. Wyrazy wdzięczności składamy grupie detektywów pól bitewnych, którzy zidentyfikowali naszych przodków i odnaleźli nas - mówiły przy mogile rodziny obu żołnierzy.


Może Cię zainteresować

Sprawni, jak żołnierze Inne

Sprawni, jak żołnierze

Sesja Rady Miejskiej. Zmiany, analizy i oświadczenia Rada Miejska

Sesja Rady Miejskiej. Zmiany, analizy i oświadczenia

15. rocznica ustanowienia św. Urszuli Ledóchowskiej patronką Sieradza Relacje

15. rocznica ustanowienia św. Urszuli Ledóchowskiej patronką Sieradza

Potyczka 31 pSK w dniu 4 września 1939 Inne

Potyczka 31 pSK w dniu 4 września 1939

Komentarze