Post

aktualność

Aktualność Projekt przebudowy SCK i zakup nagłośnienia z dofinansowaniem

Projekt przebudowy SCK i zakup nagłośnienia z dofinansowaniem


190 tys. zł dofinansowania pozyskały Urząd Miasta Sieradza oraz Sieradzkie Centrum Kultury. Pieniądze przeznaczone zostaną na modernizację nagłośnienia w placówce a także na przygotowanie dokumentacji na rozbudowę Centrum.

Budynek o funkcji – centrum kultury z salą kinową i pracowniami sztuki, połączony z istniejącym obiektem Teatru Miejskiego. TRozbudowa Sieradzkiego Centrum Kultury to w tej chwili koncepcja, ale dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Infrastruktura Domów Kultury" do końca listopada tego roku nabierze ram realnego projektu. Wartość przygotowania dokumentacji projektowej ma wynieść ponad 81 tys. zł z czego 65 tys. zł pokryje Ministerstwo. Dotychczasowe warunki lokalowe obecnego Sieradzkiego Centrum Kultury, szczególnie w dobie tak dynamicznego rozwoju sfery kulturalnej sprawiają, że SCK prowadzi swoją działalność edukacyjno-kulturalną w dużo mniejszym zakresie, niż wynika to z zapotrzebowania naszego regionu.

Obecna siedziba SCK mieści się w budynku wzniesionym w XIX w., który pierwotnie pełnił funkcję stajni pocztowej. W 1870 roku Rada Opiekuńcza dobroczynności Publicznej powiatu sieradzkiego na wniosek swego przewodniczącego Stefana Nowickiego, zakupiła obiekt na publicznej licytacji za sumę 800 rubli z zamiarem urządzenia w nim sali teatralnej. Dochody płynące z tytułu jej użytkowania miały zasilić budżet ochronki dla dzieci. Prace remontowo-adaptacyjne z inicjatywy doktora Józefa Stanisławskiego, a nadzorowane przez budowniczego powiatowego ukończono w 1874 roku.

Jak dokładnie będzie wyglądał SCK po przebudowie będzie wiadomo po opracowaniu dokumentacji projektowej. Być może nowe Centrum będzie podobne do wariantu przedstawionego w koncepcja przebudowy, która jeszcze w tamtym roku przygotowana została przez sieradzkiego architekta  Roberta Dekę. W koncepcji tej można zobaczyć biały, częściowo przeszklony budynek wznoszący się na ponad siedem metrów w górę z wielkim foyer i architekturą nawiązującą do sąsiadującej przestrzeni. W budynku, który powstałby na działce pomiędzy placem przy teatrze a ul. Warszawską (istniejąca tam kamienica, praktycznie już nie zamieszkana, a należąca do miasta zostałaby rozebrana). Na parterze dwukondygnacyjnego budynku znalazłaby się przede wszystkim nowoczesna sala kinowa (na 100 miejsc), ogromne nowe foyer, reżyserka, pracownia, toalety, szatnia i bufet. Na piętrze planowane są kolejne pracownie, pomieszczenia administracyjne, antresola i łącznik z obecnym budynkiem centrum. Łączna kubatura nowego budynku wynosić ma ponad 6 tys. metrów kwadratowych. - Trudno byłoby z tego nie skorzystać, skoro mamy już pewne pomysły. Ale nie można też wykluczyć, że do przetargu przystąpi firma, która opracowała wstępną koncepcję. Ale może być taka sytuacja, że inny projekt zadziwi nas jeszcze bardziej - przyznaje Romuald Erenc, dyrektor SCK.

Teatr Miejski a w zasadzie właśnie Sieradzkie Centrum Kultury, już dawno nie ogranicza się do funkcji teatralnej. Od lat organizowane są w nim nie tylko przedstawienia, ale również pełni on funkcję kina. To wyposażone jest w nowoczesny kinowy ekran i projektor a w tym roku wzbogaci się o nowe nagłośnienie. - Różnica w jakości dźwięku będzie wyraźnie odczuwalna. Idziemy z tym wiele lat do przodu. Ludzie odwiedzający teatr, przychodzący oglądać filmy, będą słyszeć wyraźniej i głośniej, a pokrycie sali dźwiękiem będzie zdecydowanie lepsze – wyjaśnia Romuald Erenc, dyrektor SCK. Koszty inwestycji w nowe nagłośnienie to ponad 156 tys. zł. Dotacja z MKiDN wynosi 125 tys. zł. 

Potrzeba zmian jest duża, bo Centrum rocznie odwiedza blisko 100 tys. osób. - Sieradz potrzebuje obiektu, który stworzy doskonałe warunku nie tylko właśnie do organizacji wielu wydarzeń, które od lat mają miejsce w Sieradzu, ale otworzy miasto na nowe możliwości kulturalne. Potrzeba obiektu, który stałby się swoistym inkubatorem kultury w mieście i regionie – mówi Paweł Osiewała.

Może Cię zainteresować

Wiemy, kto wykona projekt przebudowy SCK Inwestycje

Wiemy, kto wykona projekt przebudowy SCK

Dofinansowanie na budowę dróg Inwestycje

Dofinansowanie na budowę dróg

Rozbudowa SCK - przetarg na dokumentację Inwestycje

Rozbudowa SCK - przetarg na dokumentację

Sieradz lubię TV - 14.07.2020 Inne

Sieradz lubię TV - 14.07.2020

Komentarze