Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Poznaje dobre zarządzanie

Poznaje dobre zarządzanie


Kiedy opowiada o Ukrainie widać, że z trudem powstrzymuje łzy. Poprzez zaszklone wzruszeniem oczy przebija jednak nadzieja i ogromna wdzięczność dla Polaków za pomoc, jaką udzielają Ukraińcom. - Na każdym kroku zatrzymywałabym się i dziękowała Wam za wasze ogromne serca - mówi Pani Ludmiła Kudymets, która od ponad trzech tygodni w Sieradzu realizuje staż w ramach programu "Dobre zarządzanie"

Choć, jak sama przyznaje front nigdy do jej rodzinnego Koziatynia (obwód Winnicki, Ukraina) nie dotarł, to wojna mocno odciska piętno na jej mieście. - Bombardowali nas dwa razy. Rakiety spadły na dworzec kolejowy oraz elewator. W mieście mamy blisko cztery tysiące uchodźców. Tam na Ukrainie śpimy jak zając, w stałej gotowości, by uciekać z mieszkań. Dopiero tutaj, w Sieradzu, odnalazłam spokój - przyznaje Pani Ludmiła.

Ukrainka w Sieradzu mieszka od trzech tygodni. Do naszego miasta trafiła na staż do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest jedną z kilkudziesięciu osób, ukraińskich samorządowców, którzy w Polsce poznają prace samorządów. W programie realizowanym przez Fundację Solidarności Międzynarodowej na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i wsparciu Związku Miast Polskich uczestniczą m.in. Katowice, Zawiercie, Kraków, Świnoujście. - Nasz projekt jest inwestycją w kadry administracji publicznej i samorządów lokalnych, aby w przyszłości mogły dobrze wywiązywać się z obowiązków, jakie nakłada na nie rozpoczęta kilka lat temu reforma decentralizacyjna ukraińskiej administracji. Zakłada ona usprawnienie działania samorządów lokalnych oraz władz w regionach poprzez powierzenie im zadań, za które wcześniej odpowiadały instytucje centralne. Ma to zbliżyć model funkcjonowania ukraińskich instytucji do wzorców zachodnich - mówią przedstawiciele Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

- To nie jest tak, że MOPS został wybrany przypadkowo. Staż odbywa się bowiem zgodnie z zadeklarowanymi przez jego uczestników zainteresowaniami. Pani Ludmiła chciała zobaczyć, jak w Sieradzu wyglądają sprawy pomocy dla seniorów, młodzieży, osób niepełnosprawnych. Jest też zainteresowana działaniem sieradzkich stowarzyszeń - wyjaśnia Krzysztof Bejmert, dyrektor MOPS w Sieradzu. Gość z Ukrainy spotkał się już także z Pawłem Osiewałą, prezydentem Sieradza.

- Codziennie poznaję nowe rzeczy, robię ogrom notatek i po kilkadziesiąt zdjęć. Interesują mnie jeszcze sprawy związane z oświatą, bo tym przede wszystkim zajmuje się w Koziatynie. Jestem pod ogromnym wrażeniem Sieradza i tego, jak miasto funkcjonuje i wygląda. Jest zadbane, piękne a nie chodzę tylko ścieżkami dla turystów - przyznaje Pani Ludmiła.

Ukrainka, jak sama mówi, ma do wykonania jeszcze jedną misję. Jednym ze skutków programu "Dobre zarządzanie" jest możliwość nawiązania międzynarodowej współpracy a także  realizacji projektów z samorządem ukraińskim. - Od swojej pani mer dostałam zadanie, by porozmawiać o możliwości nawiązania partnerstwa między naszymi miastami. Cieszę się, że znalazłam u Was zrozumienie i chęć współpracy - mówi.

Pani Ludmiła w Sieradzu gościć będzie jeszcze przez 5 tygodni.


Może Cię zainteresować

Polsko-niemiecka wymiana doświadczeń Edukacja

Polsko-niemiecka wymiana doświadczeń

Dodatek dla podmiotów wrażliwych Komunikaty

Dodatek dla podmiotów wrażliwych

Rządowy program sprzedaży paliw stałych Komunikaty

Rządowy program sprzedaży paliw stałych

Dzień bez samochodu Inne

Dzień bez samochodu

Komentarze