Post

aktualność

Aktualność Pamięci żołnierzy wyklętych

Pamięci żołnierzy wyklętych


- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to święto właśnie tych, którzy wówczas nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza, nadana bez woli polskiego narodu prosto z Moskwy. To święto tych, którzy nie złożyli broni i za to wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę - mówił Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza, podczas uroczystości związanych z dzisiejszym świętem.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się tradycyjnie od nabożeństwa odprawionego w kościele garnizonowym. Kulminacja uroczystości nastąpiła przy pomniku poświęconym Żołnierzom Wyklętym z regionu sieradzkiego. - Za swoją walkę płacili nie tylko swoim życiem, ale również wypisaniem z kart historii przez komunistyczną propagandę, która żołnierzy wyklętych nazywała “zdrajcami”, “faszystami” czy “bandytami”. Dzisiaj o Żołnierzach Wyklętych możemy mówić otwarcie i kultywować ich pamięć. Bez ich poświęcenia i organicznej pracy tysięcy Polaków, którzy wbrew komunistycznym zakazom kultywowali prawdę o polskiej historii i w kolejne pokolenia wszczepiali zamiłowanie do wolności, nie byłoby Solidarności, czerwcowych wyborów w 1989 r., wstąpienia Polski do NATO czy dołączenia naszego kraju do grona państw demokratycznych. Naszym obowiązkiem jest więc to, by mówić o żołnierzach wyklętych i przywracać im należytą pamięć - przemawiał Rafał Matysiak.

W uroczystościach udział wzięli nie tylko przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, ale również reprezentanci służb mundurowych, harcerze, młodzież oraz rodziny żołnierzy wyklętych.

Zwieńczeniem uroczystości był solowy koncert Norberta "Smoły" Smolińskiego, wokalisty zespołu Contra Mundum w Teatrze Miejskim.Może Cię zainteresować

Kwiaty pod pomnikiem grunwaldzkim Relacje

Kwiaty pod pomnikiem grunwaldzkim

Pamięci osób zamordowanych w Chełmnie nad Nerem Relacje

Pamięci osób zamordowanych w Chełmnie nad Nerem

Komentarze