Post

aktualność

Aktualność Open Folk po sieradzku

Open Folk po sieradzku

Sieradzkie Centrum Kultury wspólnie z Urzędem Miasta Sieradza realizują projekt „Open Folk” na którego realizację instytucje otrzymały dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury.

59 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019. Wydarzenie, dofinansowane kwotą 59 tys. zł. z Programu EtnoPolska 2019,  zorganizowane będzie podczas tegorocznej edycji Sieradz Open Hair Festival w dniach 20 i 21 lipca.

Regionalne wzory inspirują na różne sposoby, zarówno w oryginalnej formie przedmiotów znalezionych na strychu, jak i we współczesnych projektach, które jedynie bazują na tradycyjnych ornamentach lub fakturach. Folklor gości także na pokazach najznakomitszych kreatorów mody.

Wydarzenie Open Folk swoją nowoczesną nazwą nawiązuje do współczesności i charakteru całego przedsięwzięcia, a jednocześnie kryje w sobie tradycyjne elementy polskiej kultury ludowej. Spotkania, warsztaty, pokaz ma uświadomić, że nawet w świecie high-fashion można odnaleźć tożsamość swoich małych społeczności i warto z nich czerpać a nie odwzorowywać narzucone koncepcje. Stąd pokaz mody z wykorzystaniem tradycyjnych haftów, czy naturalnych wianków. Za jego autorskim przygotowaniem stoi Anastasiya Vassylyk, jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy ukraińskiej sceny modowej. Swoich inspiracji szuka właśnie w kulturze ludowej, umiejętnie łącząc fokowe motywy ze współczesnymi trendami.
Open Folk da również możliwość stworzenia elementów własnych stylizacji począwszy od wykonania wycinanek po szablony do odwzorowania na elementach garderoby. Warsztaty z wycinanek poprowadzi Pani Kazimiera Balcerzak, lokalna twórczyni, która znalazła sposób, aby ożywić odchodzącą w zapomnienie tradycję. W swoje wycinanki wplata nowoczesne elementy. Podczas warsztatów powstaną wycinanki sieradzkie, które następnie posłużą jako szablony do stworzenia własnej kolekcji sukienek, koszulek i toreb ekologicznych.

Ci, wszyscy, którzy lubią kwiaty, powinni zainteresować się warsztatami z… plecenia wianków. W czasach, w których Walentynki czy Halloween wypierają takie zwyczaje jak noc świętojańska, warto podkreślić własną – niezapożyczoną tożsamość. Stąd pomysł na powrót do słowiańskich zwyczajów plecenia wianków. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady tworzenia kompozycji kwiatowych i ich symbolikę. Podczas Open Folk będzie można także wziąć udział w pokazie tworzenia torebek, kapeluszy, biżuterii, bazującym na sztuce ludowej, z żywych kwiatów. Na ulicy Rycerskiej, w gablotach wyeksponowane zostaną również hafty i wycinanki sieradzkie.

Program Open Folk

20.07
godz. 17:30, ul. Rycerska
Pokaz mody Anstasiya Vassylyk inspirowany strojem ludowym i haftem

21.07
godz. 16:00
Tradycja haftu i jego symbolika oraz wykorzystania go we współczesnej modzie
(Centrum Informacji Kulturalnej, ul. Rynek 18)

godz. 16:00
Warsztaty z plecenia wianków
(ul. Rycerska)

godz. 17:00
Pokaz tworzenia torebek, kapeluszy, biżuterii
(ul. Rycerska)

godz.17:00
Wycinanka sieradzka. Warsztaty z lokalną twórczynią ludową
(Centrum Informacji Kulturalnej, ul. Rynek 18)

Może Cię zainteresować

Sieradzanki zaczarowały skrzypce Relacje

Sieradzanki zaczarowały skrzypce

Koncert patriotyczny Kultura

Koncert patriotyczny

Komentarze