Post

aktualność

Aktualność "Odmrażanie" Miasta

"Odmrażanie" Miasta

Sieradz podobnie, jak i inne miejscowości w Polsce, wkracza w kolejny etap łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Od dzisiaj udostępniane są sale i hale sportowe, działają przedszkola i Miejska Biblioteka Publiczna.

74 małych sieradzan pojawiło się dzisiaj w miejskich przedszkolach. To niemal połowa ze 150 deklaracji uczestniczenia w zajęciach przedszkolnych złożonych przez rodziców. Wszystkie miejskie przedszkola w Sieradzu zostały odpowiednio przygotowane do ponownego przyjęcia dzieci. Do wszystkich placówek trafiły środki ochrony indywidualnej oraz środki dezynfekujące.

Otwarcie przedszkoli to nie jedyne zmiany, które pojawiły się 18 maja. Od poniedziałku udostępnione są sale i hale sportowe. Limity osób, które będą mogły jednocześnie korzystać z danego obiektu, zostały dostosowane do ich powierzchni.

 • Hala ul. Sportowa 1 (powierzchnia od 301 m² do 800 m² ) - maksymalna liczba ćwiczących - 16 (+2 trenerów)
 • Hala ul. Łokietka 55 (powierzchnia od 801 m² do 1000m²) - maksymalna liczba ćwiczących - 24 (+ 2 trenerów)

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo w salach i halach sportowych będą obowiązywać zasady podobne jak na obiektach otwartych: weryfikacja uczestników, zgłaszanie ilości osób wchodzących na obiekt do zarządcy, brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie, korzystanie z osobistego sprzętu treningowego i dezynfekcja po jego użyciu, obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt, szczegółowe wytyczne Polskich Związków Sportowych dotyczące formuły prowadzenia zajęć.

Od 18 maja zwiększone zostały także limity osób korzystających z infrastruktury o charakterze otwartym.
- stadiony sportowe z bieżnią LA – maksymalnie 14 osób + 2 trenerów.
- boisko otwarte – wielofunkcyjne -  maksymalnie 14 osób + 2 trenerów.
- 2 boiska do piłki plażowej, maksymalnie 14 osób + 2 trenerów.
- boiska piłkarskie
W przypadku pełnowymiarowych boisk piłkarskich limit osób to 22 osoby oraz 4 trenerów.

Jednocześnie będzie możliwość podzielenia boiska pełnowymiarowego na dwie części. Wówczas na każdej połowie będzie mogło w tym samym momencie przebywać 16 osób + 3 trenerów.  Przy podziale pełnowymiarowego boiska należy zachować 5-cio metrową strefę buforową, oddzielającą dwie części tego samego boiska.
Przebywając na obiektach o charakterze otwartym i zamkniętym, należy pamiętać o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa: zachowaniu dystansu społecznego, obowiązku zasłaniania twarzy ( w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku, czy innym obiekcie sportowym nie ma obowiązku zakrywania twarzy), weryfikacji uczestników (zgłoszenie do zarządcy liczby osób wchodzących na obiekt), dezynfekcji urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie, obowiązkowej dezynfekcji rąk dla wszystkich wchodzących i opuszczających obiekt czy korzystaniu z osobistego sprzętu treningowego i jego dezynfekcji. Nadal nie będzie możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC).
W przypadku infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych – na danej jednostce będzie mogło przebywać tyle osób, ile wynosi dopuszczalna liczba (zgodna z dokumentacją konkretnej jednostki pływającej).  Wciąż obowiązuje zachowanie dystansu społecznego oraz obowiązek zakrywania nosa i ust osób przebywających na przystani kajakowej, nie dotyczy zajęć treningowych.

Od 11 maja czynna jest również Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie. W pierwszym tygodniu po otwarciu placówka czynna jest w godzinach 9-16.00. W kolejnych tygodniach biblioteka wraca do zwykłych godzin pracy. Zgodnie z przyjętymi i zatwierdzonymi procedurami bezpieczeństwa MBP działała według następujących zasad:

 • W bibliotece może przebywać tylko jeden Czytelnik.
 • Przed wejściem do biblioteki Czytelnik ma obowiązek posiadania rękawiczek jednorazowych oraz zasłonić nosa i ust (maseczka, chustka itp.).
 • Bezpośrednio po wejściu do budynku Czytelnik powinien zdezynfekować ręce specjalnym płynem dostępnym w holu biblioteki.
 • Stanowisko „Zwroty, wypożyczenia książek” znajduje się przy wejściu do wypożyczalni (biblioteki). Zgodnie z wymogami lada biblioteczna zapewnia odstęp 2 m pomiędzy bibliotekarzem a Czytelnikiem, a bibliotekarze obowiązkowo stosują środki ochrony osobistej.
 • Przyniesione książki, czasopisma czy audiobooki Czytelnik zostawia w wyznaczonym przez bibliotekarza miejscu (wkłada do przygotowanych foliowych toreb). Oddane materiały poddane są obowiązkowej kwarantannie! Dopiero po odbyciu kwarantanny zostaną odpisane z konta Czytelnika i włączone do księgozbioru.
 • Rezerwacja książek wstrzymana do odwołania.
 • Nie ma możliwości korzystania z Czytelni czasopism oraz stanowisk komputerowych. Czasopisma można wypożyczyć do domu.
 • Czytelnik nie ma możliwości wolnego dostępu do księgozbioru. Książki podaje bibliotekarz. Zalecamy wcześniejsze przygotowanie listy tytułów, które Czytelnik chce wypożyczyć. Można to zrobić na 2 sposoby:
  - spisać na kartce,
  - zamówić przez telefon – Biblioteka Główna 43/822-25-41, Filia nr 1 43/822-88-85, Filia nr 2 43/677-72-31, Filia nr 3 43/822-21-58

Dostępność książki na półce można sprawdzić w katalogu na stronie  mbp.sieradz.euMoże Cię zainteresować

Sieradz lubię TV. Dni Sieradza i OHF odwołane Komunikaty

Sieradz lubię TV. Dni Sieradza i OHF odwołane

Przyłbice dla opiekunów seniorów Komunikaty

Przyłbice dla opiekunów seniorów

Kolejne obostrzenia związane z koronawirusem (aktualizacja) Komunikaty

Kolejne obostrzenia związane z koronawirusem (aktualizacja)

Gdzie można kupić maseczki w Sieradzu? c.d. Komunikaty

Gdzie można kupić maseczki w Sieradzu? c.d.

Komentarze