Post

aktualność

Aktualność O małym ZUS plus i e-zwolnieniach

O małym ZUS plus i e-zwolnieniach

Jak funkcjonuje system e-zwolnień, co daje "Mały ZUS plus" i jak przekazywane są informacje dla przedsiębiorców o stanie rozliczeń - to tematy, które poruszone były na konferencji prasowej zorganizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Urzędzie Miasta Sieradza.

- Tematyka poruszona na konferencji jest mi szczególnie bliska, nie tylko ze względu na moje zawodowe doświadczenia ale też z uwagi, że Urząd Miasta realizuje projekt "Pracuj u siebie", w którym to kilkadziesiąt osób dostanie dofinansowanie na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Sprawy związane z tzw. "Małym Zusem" wpisują się bardzo dobrze w to, co robimy - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

"Mały ZUS plus", który wszedł w życie 1 lutego tego roku, to jak podkreśla Sylwia Kapela, naczelnik Wydziału Ubezpieczeń i Składek II Oddział ZUS w Łodzi, kwestia wyboru płatnika a nie obowiązku. - Trzeba jednak pamiętać, że decyzja płatnika o tym, czy skorzysta z obniżonych składek będzie miała wpływ na wysokość świadczeń, które mu przysługują, a więc na chorobowe, rentowe, emerytalne - tłumaczy Pani naczelnik.
Przez pierwsze dziewięć dni obowiązywania programu skorzystało z niego 35 tys. przedsiębiorców w całej Polsce. W Sieradzu "Mały ZUS plus" wybrało na chwilę obecną 129 przedsiębiorców.

W czasie konferencji poruszono także temat przekazywania informacji dla przedsiębiorców o stanie rozliczeń. - To jest ostatni rok, w którym płatnicy otrzymali informację o wpłatach składek otrzymali w formie papierowej. Od 2020 r. informacja taka będzie dostępna tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. - wyjaśnia Krzysztof Jędrzejewski, dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi.

W czasie spotkania podsumowano także funkcjonowanie programu e-zwolnień. W całym kraju, od momentu wejścia systemu w życie w grudniu 2018 r., wystawiono 39,5 mln tego typu zwolnień. - Przejście od systemu pieczątka, długopis i kartka do rozwiązania elektronicznego traktowane było przez środowisko lekarskie sceptycznie. Tak było jednak na początku. Teraz nie ma chyba lekarzy, którzy tego typu rozwiązanie by kontestowali - podkreślał dr n. med. Marek Kopytek, kierownik Oddziału Neurochirurgii w szpitalu wojewódzkim w Sieradzu.
Istotne w systemie e-zwolnień jest również to, że elektroniczne zwolnienia mogą być wystawiane także przez asystentów medycznych. Jeden lekarz może wyznaczyć kilka osób do pełnienia tej funkcji. Według stanu z listopada 2019 r. blisko 4 tys. lekarzy w Polsce upoważniło asystentów. 

Może Cię zainteresować

Sportowy weekend Sport

Sportowy weekend

Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie 2020 Relacje

Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie 2020

Sieradz lubię TV - 14.07.2020 Inne

Sieradz lubię TV - 14.07.2020

Ponad 100 tys. zł na działania proekologiczne Edukacja

Ponad 100 tys. zł na działania proekologiczne

Komentarze