Post

aktualność

Aktualność Nowy autobus w MPK Sieradz. Wygodnie i ekologicznie

Nowy autobus w MPK Sieradz. Wygodnie i ekologicznie


Kolejny nowy autobus marki Solaris, zasilił flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Sieradzu. 

Pierwszy z autobus Solaris Urbino 10,5 w charakterystycznych żółtych barwach pojawił się na ulicach Sieradza we wrześniu tego roku. Był to pierwszy, z serii trzech pojazdów, które będą jeździć w barwach sieradzkiego MPK. Drugi z autobusów będzie woził pasażerów już od najbliższego poniedziałku. Ostatni z Solarisów trafi do naszego miasta do końca marca 2020 r.

Wszystkie trzy pojazdy są autobusami  IV generacji w swojej klasie. Wyposażone są wiec w nowoczesny silnik diesla spełniający wyśrubowane normy europejskiego standardu emisji spalin Euro 6. - Zakup nowych autobusów ma wpływ na nasze codzienne życie i nie chodzi tylko o komfort podróżowania ale również o aspekt ekologiczny. Chciałbym aby mieszkańcy wsiadali właśnie do autobusów MPK, by wybór przewoźnika był świadomy. Każdego dnia pojazdy te w bardzo małym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Autobusy mają nie tylko nowoczesny design, ale również są pojazdami niskopodłogowymi. Wyposażone są w monitoring i biletomaty oraz gniazda do ładowania telefonów. Posiadają również klimatyzację.

Całkowity koszt zakupu trzech nowych Solarisów to ponad 3,1 mln zł. Blisko 2,2 mln zł pochodzi jednak z dotacji udzielonej przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Zakup
i wymiana autobusów MPK Sieradz Sp. z o.o. w celu  osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności miejskiej- etap II”. Jego celem jest poprawa komfortu podróży pasażerów, a przede wszystkim wymierne korzyści ekologiczne. Dlatego MPK w przyszłym roku planuje likwidacje starych autobusów, wyprodukowanych jeszcze w latach 1988-1996. - W naszej zajezdni będzie już łącznie 14 Solarisów. Dzięki temu niemal 100 proc. posiadanego taboru będzie niskopodłogowe. Za tym idzie ekologia, bezpieczeństwo i komfort dla pasażerów. Nowe autobusy zastąpią stare 30-letnie Mercedesy 303. Te zostaną zlikwidowane do końca marca 2020 r. Wówczas najstarszy autobus w naszej flocie pochodził będzie z 2004 r. - wyjaśnia Arkadiusz Podsiadły, prezes MPK Sieradz.

W 2017 i 2018 r. na ulicach miasta pojawiło się już osiem nowych pojazdów Solaris Urbino 10 III generacji. Koszt ich zakupu wyniósł 8,9 mln zł z czego unijne dofinansowanie pokryło prawie 5,4 mln zł.

- Jest to ostatni zakup pojazdów z dieslem. W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla etapu III [projektu związanego z zakupem autobusów - red.] przewidziany jest już zakup pojazdów elektrycznych - tłumaczy prezes. 
- Bardzo mocno nad tym myślimy i jesteśmy na etapie współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, by po Sieradzu jeździły również autobusy elektryczne. Mam nadzieję, że uda się to zrealizować. Są to jednak zupełnie inne wydatki. Autobus z silnikiem spalinowym z normą Euro 6, to wydatek ok. 800 tys. zł, natomiast autobus elektryczny kosztuje ponad 2 mln zł. Warto jednak to robić, bo zdrowie mieszkańców Sieradza jest najważniejsze - dodaje prezydent.
Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wydać w latach 2019-2023 na zakup tysiąca takich innowacyjnych pojazdów bezemisyjnych ponad 2 mld złotych, a Sieradz jest jednym z 27 samorządów, które wcześniej nawiązały współpracę w tej sprawie z NFOŚiGW oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Sieradz zapowiada starania o 7 elektrycznych autobusów.


 


Może Cię zainteresować

Sieradz lubię TV - 23.06.2020 Inne

Sieradz lubię TV - 23.06.2020

Będzie projekt przebudowy Harcerskiej i Cierplikowskiego Inwestycje

Będzie projekt przebudowy Harcerskiej i Cierplikowskiego

Sześćiu chętnych na budowę sali przy SP4 Inwestycje

Sześćiu chętnych na budowę sali przy SP4

Czterech chętnych na budowę ronda

Czterech chętnych na budowę ronda

Komentarze