Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej

Niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej


Ponad pół tysiąca uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa łódzkiego wzięło udział w konkursie "Żołnierze Wyklęci - niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej". Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się w Teatrze Miejskim w Sieradzu

Podpułkownik Łukasz Ciepliński „Pług” i kapitan Stanisław Sojczyński „Warszyc” to współcześni bohaterowie młodzieży z Łódzkiego. – Narażali swoje życie, żeby obronić naszą ojczyznę – mówi Karol Borkowski, zwycięzca wojewódzkiego konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”. Dziś  (19.05) w Teatrze Miejskim w Sieradzu laureaci tych zmagań otrzymali Nagrody Marszałka Grzegorza Schreibera.

Ponad pół tysiąca uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa łódzkiego wzięło udział w konkursie „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”. Kapitan Sojczyński jest wzorem dla Kingi Cichowlas z SP nr 2 w Pajęcznie. Stał się więc bohaterem jej komiksowej opowieści, która zajęła drugie miejsce. – Uwielbiam malować, zainspirował mnie, ponieważ poświęcił się dla Polski – mówi Kinga. – On się nigdy nie poddawał.

Finaliści i laureaci ze szkół podstawowych za udział w konkursie otrzymali dodatkowe punkty, które pomogą im w rekrutacji do szkół średnich. Specjalne zaświadczenia oraz gratulacje przekazał im Waldemar Flajszer, Łódzki Kurator Oświaty.

Nagrody Marszałka Grzegorza Schreibera wręczyła Iwona Koperska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego. – Historie tych żołnierzy, to historie ludzi, którzy chcieli żyć w niepodległej Polsce i powiedzieli „nie” najeźdźcy – podkreśliła przewodnicząca. – Nam, Polakom, nikt nie wmówi,  że wojsko sowieckie, które weszło na teren naszej ojczyzny w 1944 roku,  wyzwoliło nas. Bardzo ważne jest, żeby uczyć się historii, pamiętać i dbać o bohaterów. W gali udział wziął również Rafał Matysiak

W teście wiedzy najlepszy był Karol Borkowski (SP nr 172 w Łodzi), a w części plastycznej wygrał komiks Lilianny Klimas (SP nr 2 w Konstantynowie Łódzkim). Uczniowie szkół ponadpodstawowych przygotowywali natomiast filmy i prezentacje multimedialne. W pierwszej z tych kategorii bezkonkurencyjna była Anna Wiśniewska (II LO w Tomaszowie), a w drugiej Mateusz Cieślak (ZSZ nr 2 w Skierniewicach).

Konkurs organizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, przy współudziale Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach oraz Zgierzu.

Pełną listę laureatów można znaleźć tutaj: https://tiny.pl/96sgf

Może Cię zainteresować

Certyfikat pomocnika Ziemi Relacje

Certyfikat pomocnika Ziemi

Weź rower i wybierz się na rajd z polskimi olimpijczykami! Sport

Weź rower i wybierz się na rajd z polskimi olimpijczykami!

Weekend z olimpijczykami Sport

Weekend z olimpijczykami

Kolej Dużej Prędkości w Sieradzu. Zmiany w systemie wywłaszczenia gruntu. Inne

Kolej Dużej Prędkości w Sieradzu. Zmiany w systemie wywłaszczenia gruntu.

Komentarze