Post

aktualność

Aktualność Nie pal czym popadnie

Nie pal czym popadnie

Choć dzisiejsza mapa czujników jakości powietrza w Sieradzu pięknie prezentuje się w kolorze zielonym, to w sezonie grzewczym nie zawsze jest tak... pięknie. Okres ten, to również czas częstych kontroli Straży Miejskiej, która sprawdza czym palimy i czy do domowych palenisk nie trafiają śmieci.

To poważny problem. W dymie z kominów możemy znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór – to tylko część szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych. Poza tym spalanie wilgotnych odpadów grozi zatkaniem przez mokrą sadzę przewodów kominowych. Skutek? Cofa się tlenek węgla i może dojść do zatrucia. Problem jest bardzo poważny, bo jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ok. 45 tys. Polaków.

Kary za palenie odpadami to areszt albo grzywna do 500 zł, a w przypadku odmowy grzywny w Sądzie Rejonowym nawet do 5.000 zł. Strażnicy kontrolują domki jednorodzinne zarówno po zgłoszeniach mieszkańców, (tel. alarmowy 986) jak i z własnej inicjatywy w ramach codziennej służby. - Do 31 grudnia 2019 r przeprowadziliśmy ponad 200 kontroli spalania, co poskutkowało nałożeniem 43 mandatów karnych w  związku ze spalaniem niedozwolonych materiałów w piecach oraz odpadów na zewnątrz. Udzielono także 102 pouczeń. Jeden właściciel/zarządca nieruchomości nie przyznał się do popełnionego wykroczenia, choć  strażnicy miejscy ujawnili naocznie wypalanie nieczystości w postaci płyt meblowych w palenisku. W tym przypadku skierowano wniosek do Sądu Rejonowego w Sieradzu. W większości przypadków kontorli stwierdzono  spalanie  paliwa o niskiej jakości, stąd  unoszący się widoczny ciemny dym o nieprzyjemnej woni - wyjaśnia Marek Pacyna, komendant Straży Miejskiej.
W uzasadnionych przypadkach Straż Miejska fotografuje palenisko i pobiera próbkę popiołu, którą następnie przekazuje do specjalistycznego laboratorium, w celu wykonania ekspertyzy w zakresie badania odpadów paleniskowych pod kątem spalania /współspalania niedozwolonych substancji (śmieci/odpadów). Strażnicy miejscy za każdym razem podczas kontroli przypominają czego nie wolno spalać w piecach tzn. m.in. gazet kolorowych, przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, odzieży, obuwia, skóry, gumy, elementów drewnianych pokrytych lakierem lub farbą. W związku z rozpoczętym okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy, bezwzględny zakaz spalania odpadów w paleniskach domowych oraz na terenie nieruchomości!

Od początku 2020 r. strażnicy miejscy przeprowadzili już 55 kontroli pieców. W wyniku czego nałożono 7 mandatów karnych, 23 właścicieli nieruchomości pouczono zgodnie z ustawą o odpadach.  - Na szczęście świadomość zagrożenia związanego z paleniem śmieciami rośnie. Mamy coraz więcej zgłoszeń dotyczących ciemnego dymu unoszącego się z komina czy nieprzyjemnego zapachu. Jednak w większości przypadków kontrole wykazują, spalanie paliwa o niskiej jakości – mówi komendant.

Strażnicy miejscy nie tylko kontrolują ale także edukują w ramach akcji "Jak uciec przed smogiem?", prowadzonej w przedszkolach oraz pierwszych klasach szkół podstawowych.


Może Cię zainteresować

Gdzie można kupić maseczki w Sieradzu? c.d. Komunikaty

Gdzie można kupić maseczki w Sieradzu? c.d.

Sieradz w czasie pandemii 20.04.2020 Inne

Sieradz w czasie pandemii 20.04.2020

Sieradz lubię TV - 5.06.2020 Inne

Sieradz lubię TV - 5.06.2020

Sieradz w czasie pandemii 16.04.2020 Relacje

Sieradz w czasie pandemii 16.04.2020

Komentarze