Post

aktualność

Aktualność Nie pal czym popadnie

Nie pal czym popadnie

Choć dzisiejsza mapa czujników jakości powietrza w Sieradzu pięknie prezentuje się w kolorze zielonym, to w sezonie grzewczym nie zawsze jest tak... pięknie. Okres ten, to również czas częstych kontroli Straży Miejskiej, która sprawdza czym palimy i czy do domowych palenisk nie trafiają śmieci.

To poważny problem. W dymie z kominów możemy znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór – to tylko część szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych. Poza tym spalanie wilgotnych odpadów grozi zatkaniem przez mokrą sadzę przewodów kominowych. Skutek? Cofa się tlenek węgla i może dojść do zatrucia. Problem jest bardzo poważny, bo jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ok. 45 tys. Polaków.

Kary za palenie odpadami to areszt albo grzywna do 500 zł, a w przypadku odmowy grzywny w Sądzie Rejonowym nawet do 5.000 zł. Strażnicy kontrolują domki jednorodzinne zarówno po zgłoszeniach mieszkańców, (tel. alarmowy 986) jak i z własnej inicjatywy w ramach codziennej służby. - Do 31 grudnia 2019 r przeprowadziliśmy ponad 200 kontroli spalania, co poskutkowało nałożeniem 43 mandatów karnych w  związku ze spalaniem niedozwolonych materiałów w piecach oraz odpadów na zewnątrz. Udzielono także 102 pouczeń. Jeden właściciel/zarządca nieruchomości nie przyznał się do popełnionego wykroczenia, choć  strażnicy miejscy ujawnili naocznie wypalanie nieczystości w postaci płyt meblowych w palenisku. W tym przypadku skierowano wniosek do Sądu Rejonowego w Sieradzu. W większości przypadków kontorli stwierdzono  spalanie  paliwa o niskiej jakości, stąd  unoszący się widoczny ciemny dym o nieprzyjemnej woni - wyjaśnia Marek Pacyna, komendant Straży Miejskiej.
W uzasadnionych przypadkach Straż Miejska fotografuje palenisko i pobiera próbkę popiołu, którą następnie przekazuje do specjalistycznego laboratorium, w celu wykonania ekspertyzy w zakresie badania odpadów paleniskowych pod kątem spalania /współspalania niedozwolonych substancji (śmieci/odpadów). Strażnicy miejscy za każdym razem podczas kontroli przypominają czego nie wolno spalać w piecach tzn. m.in. gazet kolorowych, przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, odzieży, obuwia, skóry, gumy, elementów drewnianych pokrytych lakierem lub farbą. W związku z rozpoczętym okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy, bezwzględny zakaz spalania odpadów w paleniskach domowych oraz na terenie nieruchomości!

Od początku 2020 r. strażnicy miejscy przeprowadzili już 55 kontroli pieców. W wyniku czego nałożono 7 mandatów karnych, 23 właścicieli nieruchomości pouczono zgodnie z ustawą o odpadach.  - Na szczęście świadomość zagrożenia związanego z paleniem śmieciami rośnie. Mamy coraz więcej zgłoszeń dotyczących ciemnego dymu unoszącego się z komina czy nieprzyjemnego zapachu. Jednak w większości przypadków kontrole wykazują, spalanie paliwa o niskiej jakości – mówi komendant.

Strażnicy miejscy nie tylko kontrolują ale także edukują w ramach akcji "Jak uciec przed smogiem?", prowadzonej w przedszkolach oraz pierwszych klasach szkół podstawowych.


Może Cię zainteresować

Jak uciec przed smogiem? Zdrowie

Jak uciec przed smogiem?

Uczniowie sieradzkiej "Czwórki" na Krecie Relacje

Uczniowie sieradzkiej "Czwórki" na Krecie

Klimatyczny apel młodzieży Relacje

Klimatyczny apel młodzieży

Oczyszczacz w świetlicy "Dziesiątki" Zdrowie

Oczyszczacz w świetlicy "Dziesiątki"

Komentarze