Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

Muzyka w dawnym Sieradzu


Początki Festiwalu „Muzyka w dawnym Sieradzu” sięgają 1984 roku. Jego inicjatorem było Sieradzkie Towarzystwo Muzyczne. W kolejnych latach w organizację włączyły się Krajowe Biuro Koncertowe, Stowarzyszenie Muzyczne FERMATA oraz sieradzka Szkoła Muzyczna I – stopnia. Przez festiwal przewinęli się artyści z całego świata.
W 2006 r., po siedmiu latach przerwy, festiwal powrócił w wielkim stylu. Utrzymanie jego międzynarodowego charakteru to jeden z priorytetów Romualda Erenca, kierownika artystycznego festiwalu oraz dyrektora Sieradzkiego Centrum Kultury. Warto podkreślić, że Sieradz to doskonałe miejsce dla tego typu imprezy, chociażby ze względu na zabytkową, sakralną architekturę oraz na osobę Cypriana Bazylika (Cypriana z Sieradza) – sieradzanina, który obok Wacława z Szamotuł należał do czołowych kompozytorów polskiego renesansu. Jego pieśni do dziś są przykładem polskojęzycznej reformacyjnej twórczości religijnej XVI wieku.
Festiwal odbywa się co roku w październiku. Ze względu na bardzo dobrą akustykę artyści występują w przyklasztornym kościele pw. św. Stanisława w Sieradzu (ul. Dominikańska).