Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Można potwierdzić profil zaufany w UM Sieradz

Można potwierdzić profil zaufany w UM Sieradz

Urząd Miasta Sieradza, wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez mieszkańców miasta od 25 marca 2020r. ponownie wprowadził możliwość potwierdzenia profilu zaufanego w siedzibie magistratu. Profil, który jest niezbędny do korzystania z  systemu e-administracji, w UM mogą potwierdzić jedynie mieszkańcy Sieradza.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z koronawirusem, sieradzki magistrat prosi o ograniczenie ilości osób załatwiających sprawy w urzędzie. Sprawy można załatwić drogą mailową a wizyty umówić telefonicznie na konkretną godzinę tak by uniknąć tworzenia kolejek i skupisk ludzi. Wiele spraw możesz załatwić przez internet, siedząc wygodnie w ulubionym fotelu. Do tego ostatniego sposobu potrzebne jest jednak posiadanie profilu zaufanego. Ten można założyć poprzez system bankowości elektronicznej lub online na stronie  www.pz.gov.pl. W tym jednak przypadku PZ w ciągu 14 dni trzeba potwierdzić w jednym z 1500 punktów potwierdzających.
Z uwagi na pandemię koronawirusa, w wielu urzędach państwowych potwierdzenie PZ nie jest możliwe. Dlatego, wychodząc na przeciw potrzebom sieradzan, Urząd Miasta Sieradza od 23 marca 2020 r. daje mieszkańcom miasta, możliwość potwierdzania PZ w magistracie.

Po założeniu PZ na stronie www.pz.gov.pl wystarczy z dowodem osobistym zgłosić się do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miasta Sieradza (pon. - pt. w godzinach od 7:30 do 15:30). Procedura potwierdzania PZ odbywać się będzie przy uwzględnieniu wszelkich środków bezpieczeństwa i zachowaniu środków ostrożności w obliczu pandemii koronawirusa.

Telefony do Urzędu Miasta Sieradza


Jak założyć Profil Zaufany?

Urząd w domu

Kiedy już rozsiądziesz się w fotelu lub na kanapie, wejdź na stronę www.gov.pl. To tam znajdziesz informacje o wszystkich naszych e-usługach, a także proste instrukcje jak z nich korzystać. To nic skomplikowanego. Na pewno sobie poradzisz.

Co możesz załatwić online? Mamy e-usługi dla rodziców i kierowców. Przez internet wyrobisz dokumenty i rozliczysz podatki. Oto tylko kilka najpopularniejszych e-usług:

  •  dla rodziców: zgłoszenie urodzenia dziecka, złożenie wniosku o 500+,
  •   dla kierowców: możliwość sprawdzenia punktów karnych, czy historii pojazdu,
  •   związane z dokumentami: możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty, zgłoszenie utraty dowodu osobistego, wniosek o odpis aktu stanu cywilnego.


Przez internet możesz się także m.in. zameldować lub wymeldować, czy założyć działalność gospodarczą. Moglibyśmy długo wymieniać… - Stale pracujemy nad nowymi e-usługami. Wszystko po to, by ułatwiać Polakom życie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Listę wszystkich e-usług znajdziesz na www.gov.pl/uslugi-dla-obywatela. Skorzystaj z wygodnej wyszukiwarki – dzięki niej pójdzie Ci sprawniej.

Profil zaufany na start

Aby korzystać z e-administracji potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To Twój klucz do e-usług – bezpłatne i bezpieczne narzędzie, dzięki któremu potwierdzisz w internecie swoją tożsamość.

Załóż go od ręki. Masz do wyboru dwie możliwości:

1. Skorzystaj z bankowości elektronicznej.

Jeśli masz konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo możesz założyć PZ przez Internet. Cały proces zajmie Ci kilka minut:

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego.
Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

2. Załóż PZ online i potwierdź go w ciągu 14 dni w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl i wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym,
Krok 2: po założeniu PZ w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Więcej informacji o zakładaniu profilu zaufanego znajdziesz na stronie: www.gov.pl/zaloz-profil-zaufanySpotkajmy się na Mój Gov

Kiedy już masz profil zaufany i jesteś na stronie www.gov.pl, zaloguj się do panelu Mój Gov (znajdziesz go w prawym górnym rogu strony).

- Jedno proste i intuicyjne logowanie daje dostęp do naszych osobistych danych zgromadzonych m.in w rejestrze PESEL, Rejestrze Dowodów Osobistych oraz danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów nt. posiadanych pojazdów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Po zalogowaniu do panelu Mój Gov, bez konieczności dodatkowego uwierzytelniania, użytkownik dostaje też dostęp do systemów PUE ZUS [Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych] oraz Indywidualnego Konta Pacjenta – dodaje szef MC.

Logowanie do panelu Mój Gov daje dostęp do takich e-usług jak:

  •     Uzyskaj dowód osobisty
  •     Zgłoś narodziny dziecka
  •     Sprawdź swoje punkty karne
  •     Wyślij pismo ogólne do urzędu


Prawdziwą rewolucją jest dostępna w Mój Gov nowa skrzynka (jeszcze w wersji beta) służąca do wymiany korespondencji z urzędami. Od teraz, aby wysłać pismo do urzędu nie musisz już wchodzić na platformę ePUAP. Nowa skrzynka ma możliwość konfiguracji i prowadzi użytkownika krok po kroku.

Już dziś ponad 40% użytkowników łączy się z www.gov.pl z telefonów. Dlatego skrzynkę zaprojektowano zgodnie z potrzebami dzisiejszego mobilnego użytkownika, który załatwia usługi w smartfonie.

- Mój Gov to nie tylko prosty i przejrzysty interfejs. To przede wszystkim przełomowe narzędzie w rozwoju polskiej e-administracji – mówi minister Marek Zagórski. – To milowy krok w transformacji od Polski papierowej do cyfrowej.


Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/sprawy-urzedowe-przez-internet-teraz-to-prostsze-niz-myslisz

Może Cię zainteresować

Rowerowa Stolica Polski 2022. Trening rozpoczęty Inne

Rowerowa Stolica Polski 2022. Trening rozpoczęty

Szkolenie z pierwszej pomocy Inne

Szkolenie z pierwszej pomocy

O zaletach czytania w Filii nr 3 Kultura

O zaletach czytania w Filii nr 3

Tworzenie książki Kultura

Tworzenie książki

Komentarze