Post

aktualność

Aktualność Mixer Regionalny 2019 i Sylwia Grzeszczak

Mixer Regionalny 2019 i Sylwia Grzeszczak

Mixer Regionalny 2019 w nowej odsłonie na 100-lecie województwa łódzkiego! Mimo, że to już 13 edycja Mixera Regionalnego z pewnością nie jest pechowa. Wręcz przeciwnie! Znów podróżujemy i odkrywamy bogatą, fascynującą historię regionu. W tym roku okazja jest wyjątkowa. Świętujemy 100-lecie województwa łódzkiego.

Tym razem, 7 września Mixer równocześnie zakręci się w trzech miejscach – w Łęczycy, Rawie Mazowieckiej i Sieradzu.

Wybór jest nieprzypadkowy. Miasta te były stolicami województw w Rzeczypospolitej Obojga Narodów i na ich historycznych ziemiach znajduje się Łódzkie. Do tych województw nawiązuje herb województwa łódzkiego. W każdym mieście spotkacie lokalnych artystów, którzy prezentują swoje prace; rzeźby, wycinanki, ceramikę, hafty. Spróbujcie pysznych, lokalnych wyrobów, z których słynie nasz region.
Na stoiskach czeka oferta turystyczna gmin i powiatów Łódzkiego.
W imprezie biorą udział samorządy z całego województwa, koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania oraz instytucje publiczne, które współorganizują działania towarzyszące.
Nie brakuje gier i zabaw dla dzieci.

Święto melomanów
W tym roku muzyka gra aż na trzech scenach. W Sieradzu gratką jest koncert piosenek Agnieszki Osieckiej, po której gra gwiazda wieczoru Sylwia Grzeszczak.
W Łęczycy śpiewa Ewelina Lisowska. Przed nią piosenki ze znanych produkcji filmowych dla dzieci prezentuje Magda Wasylik.
Na scenie w Rawie Mazowieckiej występuje Kamil Bednarek. Przed jego występem publiczność rozgrzewa The Klenczon Experience.
Świętujmy stulecie w rytmie dobrej zabawy!

100 lat Łódzkiego
Pięć pierwszych województw odrodzonej Polski powstało na mocy ustawy Sejmu Rzeczpospolitej z 2 sierpnia 1919 roku. Od tego momentu zaczęła się historia regionu i jego mieszkańców.
Granice ówczesnego województwa pokrywały się z granicami carskich guberni: kaliskiej i piotrkowskiej. Dlatego zarówno Kalisz, jak i Piotrków Trybunalski obok Łodzi aspirowały do miana stolicy.
Ostatecznie w lutym 1920 roku stolicą regionu została Łódź.
Następne sto lat to niezwykła historia regionu i jego mieszkańców. Obok dramatycznych momentów, było wiele radosnych chwil, często dających Nam poczucie dumy.
Z okazji 100-lecia Województwa Łódzkiego cieszymy się, że możemy je przypominać.

Jak na każdych dobrych urodzinach - mamy dla was urodzinowy tort!

Więcej szczegółów na www.mixer.lodzkie.pl


SIERADZ
100 – lecie Województwa Łódzkiego
Termin: 7 września 2019 r.
 Miejsce: - Plac Wojewódzki – scena główna
 - ul. Kościuszki – Łódzkie Targi Ekonomii Społecznej i wystawcy
 - Rynek – debata dot. ekonomii społecznej, wystawcy, aktywności i atrakcje interaktywne
Czas trwania: 10:00 – 22:00

Przebieg Mixera:
a)    Część wystawiennicza
(godz. 10.00 – 18.00)

Lista wystawców:
•    Powiat Sieradzki – prezentacja rękodzieła ludowego, dania regionalne oraz występ zespołu muzycznego.
•    Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o. - mobilny punkt promocyjny, w którym czekać będzie
na gości mnóstwo atrakcji: symulator kabiny maszynisty, warsztaty  ekologiczne, quiz
z nagrodami, zabawy dla najmłodszych.
•    Gmina Klonowa – pokazy rękodzielnicze oraz degustacja potraw regionalnych.
•    Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania - Przymierze Jeziorsko" – Koło Gospodyń Wiejskich wraz z daniami regionalnymi oraz prezentacja miodów.
•    Departament Cyfryzacji UMWŁ – warsztaty, prezentacje, gry w zakresie mobilnych urządzeń,
np.: prawo jazdy na smartfona.
•    Gmina Sędziejowice – prezentacja pasieki z miodami oraz promocja spływów kajakowych.
•    Departament Infrastruktury UMWŁ – prezentacja projektu „Rowerowe Łódzkie”.
•    Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Wyszyńskiego w Sieradzu.
•    Stowarzyszenie "Integracja i Współpraca" projekt: "Bezpieczne i ekologiczne wakacje".
•    Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta – prezentacja oferty portu, możliwość wygrania darmowych biletów lotniczych.
•    Punkt informacyjny Organizatora.
•    Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

b)    Godzina 10.00 – 18.00 aktywności i zabawy interaktywne realizowane w ramach Strefy Funduszy Unijnych - Rynek w Sieradzu

W zakres aktywności wejdą następujące działania:
•     Fotobudka - umożliwiająca uczestnikom zrobienie pamiątkowego zdjęcia z wydarzenia.
Do wykorzystania będą ciekawe gadżety, z którymi będzie można robić sobie zdjęcia, animator podpowie, kiedy najlepiej zmienić rekwizyty do zdjęć a wydruki opatrzone będą grafiką związaną z tematyką imprezy.
•    Karykaturzysta, który wykonywał będzie portrety uczestników wydarzenia.
•    Nowe technologie - drukarka 3D - uczestnicy imprezy będą mieli okazję przekonać się jak rewolucyjną technologią jest druk 3D. Obsługujący drukarkę animator opowie chętnym uczestnikom o tej technologii, zaprezentuje możliwości oraz sposób działania drukarki, a także
na bieżąco będzie drukował modele dla uczestników. Dodatkowo, chętne osoby będą mogły wykonać skaning laserowy własnego ciała i zobaczyć swoje odbicie w cyfrowym formacie 3D.
•    Aktywny tryb życia i zdrowie - promocja działań i projektów o charakterze zdrowotnym - goście imprezy będą mogli zaktywizować się przy użyciu konsol umożliwiających kontrolę gry ruchami ciała. Podczas gier uczestnicy będą uprawiać jedną z siedmiu dyscyplin sportowych, konkurując o najlepszy wynik na imprezie. Gry będą dostępne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, stworzone zostaną dwie tablice wyników dla dwóch grup wiekowych. Uczestnicy będą mogli także dowiedzieć się o projektach o charakterze sportowym realizowanych na terenie województwa Łódzkiego.
•    Transport – promocja działań i projektów z zakresu transportu - odwiedzający będą mieli możliwość wejścia do świata wirtualnego z wykorzystaniem najnowszej technologii VR.
Za pomocą autonomicznych gogli będą mogli zasiąść za sterami samolotu F15, wznieść się
w górę balonem, pływać na profesjonalnym symulatorze łodzi pomiędzy wyspami oraz spróbować swoich sił w symulatorze samochodu. Dostępne będą również filmy w technologii 360 umożliwiające wrażenie prowadzenia helikoptera czy innych maszyn.
•    Kolorowanki - na dziecięcych stolikach będą rozłożone kolorowanki ze strojami ludowymi, łódzkimi zabytkami, nawiązujące do 100 lat Województwa Łódzkiego i 15 lat w UE. Zabawa ma także wymiar dydaktyczny - animatorzy będą uczyć kolorystyki charakterystycznej dla danych strojów.
•    Stoisko z malowaniem buziek - animatorzy profesjonalnymi farbami i atestami, a także wcześniej przygotowanymi tematycznymi pieczątkami będą malować dzieciom buzie.
•    Bańki mydlane - animatorzy będą puszczać bańki mydlane i zapraszać na pokaz wielkich baniek.
•    Puzzle - dzieci będą miały okazję ułożyć Herb WŁ słuchając zarazem historii na temat jego powstawania.
•    Tradycyjny „chińczyk” na dużej planszy wzbogaconego o elementy edukacyjne związane
z tematyką wydarzenia.
•    Duża jenga - rodzinna gry towarzyska łącząca zręczność i umysł.
•    Memory - zabawa rodzinna ucząca zapamiętywania miejsc, postaci i wydarzeń dzięki kartom nawiązującym do historii województwa.
•    Warcaby - klasyczna gra łącząca naukę z zabawą.
•    Mapy województwa z zaznaczonymi ciekawymi atrakcjami np. Uniejów, Spała, Łowicz. Dzieci rzucając dużą kostką będą poruszać się po polach i dopasowywać do danej miejscowości.
•    Karton z napisem „100 lat Łódzkie”, na którym każdy uczestnik będzie miał możliwość zostawić swój ślad w postaci podpisu czy rysunku.
•    Monidło - ramka, w której będzie można zrobić sobie zdjęcie oznaczając się specjalnymi hasztagami nawiązującymi do „100 lat województwa” oraz „15 lat Polski w UE”.
•    Powrót do przeszłości - tradycyjne gry sprzed wielu lat, m.in. guma, klasy, hula hop, statki czy kapsle.
•    Radosne szycie - warsztaty manualne, podczas których animator zabierze dzieci w świat zabawy igłą i nitką, tym samym prezentując w zabawny sposób ściegi i kolory charakterystyczne dla regionu łódzkiego. Dla urozmaicenia strefy, dzieci będą mogły robić kolorowe bransoletki.
•    Konkurs „Twoja mała ojczyzna - 100 lat Województwa Łódzkiego” - gra edukacyjna podczas której uczestnicy będą mogli malować swoje własne interpretacje województwa łódzkiego. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
•    Gra „jak 15 lat w UE zmieniło Łódzkie” - na każdym stanowisku będą ukryte zdjęcia i grafiki miejsc oraz wydarzeń, których realizacja nie byłaby możliwa bez dofinansowania z UE. Zadaniem uczestnika będzie zrobić zdjęcie z tym elementem oraz rozwiązać bieżące zagadki.
•    Łódzcy Milionerzy - uczestnicy będą mogli zagrać w grę opartą na znanych Milionerach,
w których wszystkie pytania będą dotyczyły tematyki wydarzenia. Nie zabraknie także drobnych upominków.
•    Kalambury, czyli rysowanie, pokazywanie i opisywanie miejsc, wydarzeń, instytucji powiązanych z województwem łódzkim oraz historią.
•    Państwa – miasta - gra dydaktyczno-edukacyjna oparta na wiedzy o województwie łódzkim
i obiektach, które zostały dofinansowane z UE.
•    Magik - urozmaiceniem wydarzenia będzie iluzjonista spacerujący między stoiskami
i integrujący się z uczestnikami pokazując im magiczne sztuczki. Zaplanowane są również dwa większe pokazy w ciągu dnia.
•    Pokaz tańca ludowego wraz z warsztatami - pokazy tańca ludowego wraz animacjami uczącymi uczestników podstawowych kroków.

c)    Godzina 10.00 – 11.00 - prezentacje podmiotów ekonomii społecznej - Podest sceniczny Targów Ekonomii Społecznej - Rynek
GODZ    WYKONAWCA    PREZENTACJA    CZAS
10:10    KGW Nowosolna    1 zespół - śpiew    10 min
10:20    Sky team    Prelekcja o paralotniarstwie    5 min
10:25    Kluszczyński Fit Catering    Wykład - zdrowe żywienie     20 min
10:45    ARABESQUE. Studio Tańca    Pokaz tańców    10 min
10:55    Seminarium    TPN    1 h
           
d)    Godzina 11.00 – 12.00 Debata realizowana w ramach Łódzkich Targów Ekonomii Społecznej na podeście scenicznym z nagłośnieniem i krzesełkami dla słuchaczy wraz z wystąpieniami eksperckimi dotyczących tematyki ekonomii społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni socjalnych osób prawnych. Temat debaty: „Perspektywy rozwoju ekonomii społecznej w Regionie Łódzkim”.

e)    Godzina 12.00 – 16.00 Prezentacje podmiotów ekonomii społecznej - Podest sceniczny Targów Ekonomii Społecznej - Rynek

GODZ    WYKONAWCA    PREZENTACJA    CZAS
12:00    WTZ Wieruszów    Martyna Wierzba- recital    15 min
12:15    Nowa Era    BOOTY Killer – trening z gumami    20 min
12:35    OPUS    Prelekcja    10 min
12:45    Dobroskład    Warsztat dzieła z rzeczy używanych    10 min
12:55    ARABESQUE. Studio Tańca    Pokaz tańców    10 min
13:05    Stowarzyszenie Wiosna    Prezentacja Szlachetnej Paczki i AP    15 min
13:20    Klub Seniora Jutrzenka     Gawędziarstwo    5 min
13:25    Dolina Skrzatów    Skrzacie opowieści    20 min
13:45    Gorące trio - M. Badziak    Warsztaty- nauka tańca    15 min
14:00    Klub Seniora Radość    Śpiew    15 min
14:15    4 kroki    warsztaty, scenki    10 min
14:25    KGW Nowosolna    1 zespół - śpiew    10 min
14:35    Kluszczyński Fit Catering    Wykład - Zdrowe żywienie     20 min
14:55    Klub Seniora Młodzi Duchem    Śpiew    10 min
15:05    Klub Seniora Jutrzenka    Recytatorstwo    5 min
15:10    KGW Nowosolna    1 zespoły - śpiew     10 min
15:20    Stowarzyszenie IMPET    Śpiew młodych dam    15 min
15:35    Klub Seniora Jutrzenka     Gawędziarstwo     5 min
15:40    4 kroki    Warsztaty, scenki    10 min
15:50    Opcjonalnie:    P. Urbański - śpiew; zabawy z dziećmi Bogusia; BOOTY killer Nowa Era; Dolina Skrzatów    10 min

f)    Unijne pokoje zagadek (godz. 10.00 – 20.00, dodatkowo dostępne w dniu 8 września).
Dwa pokoje zagadek o tematyce dedykowanej jubileuszom 100-lecia województwa łódzkiego oraz 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Gra w poszukiwanie zaginionej księgi oraz zagadki
w „pracowni możliwości”.  Czas gry ok. 20 – 30  minut. Liczba uczestników jednej gry 2 - 6 osób.

g)    Sejfy dedykowane 100-leciu Województwa Łódzkiego zlokalizowane w okolicach stoiska informacyjnego (godz. 10.00 – 18.00) – Rynek

h)    Budka telefoniczna z grą miejską na 100-lecie Województwa Łódzkiego (godz.10:00-18.00)
- gra prowadzić będzie po trzech miejscach w Sieradzu. Uczestnicy będą szukali odpowiedzi
na zagadki, aby znaleźć kod do aparatu telefonicznego. W przypadku prawidłowo rozwiązanego zadania, wysłuchają w słuchawce historycznej tajemnicy związanej z miastem. Miejsce planowane – Rynek w Sieradzu.

i)    Godzina 12.00 – 16.00 część wystawiennicza w ramach Łódzkich Targów Ekonomii Społecznej na ul. Kościuszki wraz z Rynkiem.

 Łódzkie Targi Ekonomii Społecznej skupiają wokół siebie wystawców - reprezentantów ekonomii społecznej. Goszczą na nich spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia, fundacje, organizacje pozarządowe. Na co dzień tworzą miejsca pracy, działają na rzecz aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem (z powodu niepełnosprawności, trudnej sytuacji życiowej, choroby), wspierają przez rehabilitację społeczną i zdrowotną, angażują w różnego rodzaju inicjatywy, integrują środowisko lokalne, przeciwdziałają dyskryminacji, przełamują opory społeczne, promują postawy obywatelskie. Ekonomia społeczna łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne, integruje i rozwija lokalną społeczność.
Organizatorami targów są: Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych (Prezes: Agnieszka Niedźwiecka) oraz Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne Ja-Ty-My (Prezes: Tomasz Musielski).
 Łódzkie Targi Ekonomii Społecznej oraz seminarium podczas spotkania samorządowego finansowane są ze środków budżetu Województwa Łódzkiego w ramach projektu pt. „Koordynacja
i rozwój ekonomii społecznej w województwie łódzkim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.”
Odwiedzający będą mogli skosztować pieczywa wypiekanego w piecach węglowych, pierogów, tart, zimnych przekąsek, galantyn, chłodzącej lemoniady, słodkich deserów, ciast, ciasteczek. Wśród wystawców będą uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z oryginalnym rękodziełem – szkatułkami, pudełkami, serwetnikami, osłonkami, skrzyniami drewnianymi, przedmiotami codziennego użytku ze stali i miedzi. Wystawione będą ponadto meble ogrodowe wykonane z palet, rodzima kolekcja wyjątkowej odzieży, skorzystać będzie można z zabiegów fizjoterapeutycznych i porad w punktach konsultacyjnych. Dla najmłodszych przewidziano wiele konkursów, zajęć sportowych i plastycznych, warsztaty taneczne, malowanie twarzy. Fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie będą  promować swoją działalność oraz integrować podejmowane działania.
Wśród wystawców znajdą się: Fundacja „Celeste”, Stowarzyszenie „ARTDANCEMEDIA”, Stowarzyszenie „Dolina Skrzatów”, Fundacja „Alternatywa”, SS „Green Service” Wieruszów, Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”, INSPRO, OPUS, Fundacja Aktywizacja Łódź, Fundacja „Misja   Medyczna”, Fundacja „Dobroskład”, Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków, Fundacja „Up-Life, Stowarzyszenie „Wiosna”, WTZ Sieradz, WTZ Zduńska Wola, „KŁOS” Sp. z o.o., SS „Trifoglio”, Strefa Rowerowa Brzeziny, Sieradzki Klub Amazonka, SS „Social Work”, ŁSON.

j)    Gala Ekonomii Społecznej scena główna ul. Plac Wojewódzki 1 (godz. 16.00 – 19.00)

Program gali:
Godz. 16.00 – 17.00 – Cześć oficjalna z wręczeniem podziękowań wystawcom Targów Ekonomii Społecznej oraz z wręczenie nagrody w plebiscycie na najlepszego wystawcę na Targach Ekonomii Społecznej 
Godz. 17.00 – 17.30 - Koncert Lesława Białeckiego i Jolanty Bobras.
Godz. 17.30 – 18.55 Koncert zespołu Samokhin Band.

k)    Tort urodzinowy 100 lat Województwa Łódzkiego (scena główna Plac Wojewódzki 1, godz. 19:00.
Symboliczne ukrojenie pierwszych kawałków tortu przez Marszałka Województwa Łódzkiego oraz gości zaproszonych przez Pana Marszałka na scenie. Samokhin Band odśpiewa 100-lat dla WŁ w takcie krojenia tortu.
l)    Koncert gwiazdy Sylwii Grzeszczak – scena główna, godz. 20.00 - 22.00.

Może Cię zainteresować

Sieradzanki zaczarowały skrzypce Relacje

Sieradzanki zaczarowały skrzypce

Młodzi dla klimatu Relacje

Młodzi dla klimatu

Sieradzki świadek historii Relacje

Sieradzki świadek historii

Awans Sieradza w rankingu inwestycji Inwestycje

Awans Sieradza w rankingu inwestycji

Komentarze