Post

aktualność

Aktualność Ku czci Infułata

Ku czci Infułata


Wiceprezydent Rafał Matysiak złożył kwiaty na grobie ks. Apolinarego Leśniewskiego na starym cmentarzu w Sieradzu. Uroczystość upamiętniającą postać kapelana Armii Krajowej w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizował Klub Historyczny im. Gen. Stefana Roweckiego ‘Grota”.

 

Pochodzący z Wróblewa ks. mjr Apolinary Leśniewski przez wiele lat nauczał w Szkole Handlowej w Kaliszu, uczył także religii we Wrocławiu a od 1932 roku przebywał w Paryżu jako duszpasterz tamtejszej Polonii. W czasie wojny pełnił funkcję kapelana wojskowego – także w AK w czasie powstania warszawskiego. Zebranym pod grobem majora, postać księdza przybliżył Jan Pietrzak- regionalista z Sieradza, zwłaszcza czasy wojenne i powojenne, które major związał z Sieradzem.

Postać infułata związana jest z historią obrazu Matki Boskiej Armii Krajowej, namalowanego w czasie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. przez Irenę Pokrzywnicką. Obraz ten, ocalony z bombardowań, Apolinary Leśniewski po wojnie przywiózł do Sieradza. Tu go ukrył, a po latach przekazał swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

 

W uroczystości przy grobie infułata wzięli udział harcerze, społecznicy i historycy. Grób- zmarłego w 1984 roku Apolinarego Leśniewskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego.

 

Może Cię zainteresować

Wesołych Świąt Inne

Wesołych Świąt

Nowy autobus w MPK Sieradz. Wygodnie i ekologicznie Inwestycje

Nowy autobus w MPK Sieradz. Wygodnie i ekologicznie

Jak uciec przed smogiem? Zdrowie

Jak uciec przed smogiem?

Betlejemskie Światełko Pokoju w Sieradzu Inne

Betlejemskie Światełko Pokoju w Sieradzu

Komentarze