Post

aktualność

Aktualność Ku czci Infułata

Ku czci Infułata


Wiceprezydent Rafał Matysiak złożył kwiaty na grobie ks. Apolinarego Leśniewskiego na starym cmentarzu w Sieradzu. Uroczystość upamiętniającą postać kapelana Armii Krajowej w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizował Klub Historyczny im. Gen. Stefana Roweckiego ‘Grota”.

 

Pochodzący z Wróblewa ks. mjr Apolinary Leśniewski przez wiele lat nauczał w Szkole Handlowej w Kaliszu, uczył także religii we Wrocławiu a od 1932 roku przebywał w Paryżu jako duszpasterz tamtejszej Polonii. W czasie wojny pełnił funkcję kapelana wojskowego – także w AK w czasie powstania warszawskiego. Zebranym pod grobem majora, postać księdza przybliżył Jan Pietrzak- regionalista z Sieradza, zwłaszcza czasy wojenne i powojenne, które major związał z Sieradzem.

Postać infułata związana jest z historią obrazu Matki Boskiej Armii Krajowej, namalowanego w czasie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. przez Irenę Pokrzywnicką. Obraz ten, ocalony z bombardowań, Apolinary Leśniewski po wojnie przywiózł do Sieradza. Tu go ukrył, a po latach przekazał swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

 

W uroczystości przy grobie infułata wzięli udział harcerze, społecznicy i historycy. Grób- zmarłego w 1984 roku Apolinarego Leśniewskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego.

 

Może Cię zainteresować

Umowa na pumptrack podpisana Inwestycje

Umowa na pumptrack podpisana

Sesja Rady Miejskiej. Pracowite obrady Komunikaty

Sesja Rady Miejskiej. Pracowite obrady

Dni Sieradza. Jarmark i tenorzy Relacje

Dni Sieradza. Jarmark i tenorzy

Park linowy. Ostatni taki sezon Inwestycje

Park linowy. Ostatni taki sezon

Komentarze