Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Krajobrazy sieradzkie na kalendarzu

Krajobrazy sieradzkie na kalendarzu


„Krajobrazy sieradzkie” to kalendarz, który wydało Miasto Sieradz przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kalendarz ścienny jest efektem konkursu fotograficznego i złożyły się na niego zdjęcia przesłane przez mieszkańców Sieradza. Dziś nagrodzono najlepszych z nich.

Celem konkursu było zwrócenie uwagi na konieczność ochrony krajobrazu jako ważnego elementu życia ludzi, zwłaszcza tych zamieszkujących w miastach. 25% terenów miejskich objęte jest Nadwarciańskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Większość tego terenu to ciekawa przyrodniczo dolina rzeki Warty, która przecina miasto na część prawo i lewobrzeżną.
- Nasze miasto to ponad 51 km kwadratowych powierzchni i w zdecydowanej większości to powierzchnia zielona. Co nas zaskoczyło to fakt, że autorzy zdjęć dostrzegli nie tylko piękne krajobrazy ale i detale, które składają się na ten krajobraz – mówił Prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Wśród nadesłanych fotografii można zobaczyć owady, ptaki i ssaki które zamieszkują zielone tereny Sieradza. Jednym z najmłodszych uczestników konkursu był Dawid Sowijak: - Zdjęcia, które nadesłałem na konkurs zrobiłem w kwietniu, kiedy wybrałem się z tatą na przejażdżkę do lasu. To mnie relaksuje, pozwala się oderwać od rzeczywistości.

Nieco wcześniej swoją przygodę z fotografią rozpoczął inny nagrodzony fotografik – pan Krzysztof Ciepłuch. - Aparat fotograficzny dostałem na komunię. To był 1962 rok. Od tamtej pory fotografuje przyrodę, współpracuje tez z magazynami ogrodniczymi, do których wysyłam swoje zdjęcia – opowiada Pan Krzysztof.

12 zwycięskich fotografii konkursowych zdobi kolejne karty kalendarza. Jego promocję nie bez przyczyny zaplanowano na dzisiaj – 20 października to Dzień Krajobrazu - ustanowiony z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu.

Do konkursu zgłosiło się 10 uczestników, którzy przedłożyli łącznie 16 fotografii.

Wyróżniono następujących autorów zdjęć:

1. Mariusz Wężyk                                                      

2. Krzysztof Ciepłuch                                                      

3. Marcin Rosiak                                                  

4. Dawid Sowijak                                                          

5. Adam Jastrzębski                                             

6. Dawid Jastrzębski

7. Teresa Kucharska

8. Jakub Wężyk

9.Angelika Porada

10.Dominik Wdowiak

Może Cię zainteresować

Sieradz lubię TV - 08.09.2020 Komunikaty

Sieradz lubię TV - 08.09.2020

O komiksie wiedzą wszystko Inne

O komiksie wiedzą wszystko

Rozpoczął się remont ul. Wojska Polskiego Inwestycje

Rozpoczął się remont ul. Wojska Polskiego

Zmiany w rozkładach jazdy MPK Sieradz Komunikaty

Zmiany w rozkładach jazdy MPK Sieradz

Komentarze