Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

Koronawirus - informacje

Główny Inspektorat Sanitarny, w związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, rekomenduje unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.

Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.
Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce. Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.

Infolinia "Tarczy antykryzysowej"
Szukasz wsparcia dla swojej firmy w związku z epidemią COVID-19?
Masz pytania dotyczące programów przygotowanych dla przedsiębiorców?

Zadzwoń na infolinię Tarczy Antykryzysowej, na nowy numer kontaktowy +48 22 688 75 20.

Konsultanci są dostępni w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej.

Komunikaty
14 stycznia 2021 r.

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70 roku życia. Sam proces szczepień dla zarejestrowanych osób ruszy 25 stycznia.

Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu na terenie miasta Sieradza. Od 15 stycznia 2021 roku uruchomiona będzie linia telefoniczna informująca o szczegółach dowozu na szczepienia.
Informacje będzie można uzyskać pod nr tel. 43  826 61 68 w godzinach 8.00-15.00, od poniedziałku do piątku.

Transport osób niepełnosprawnych ruchowo odbywać się będzie dostosowanymi do tego typu przewozów samochodami Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej w Sieradzu, natomiast inne osoby mające trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać z pomocy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej w Sieradzu po zgłoszeniu takiej potrzeby, co najmniej 2 dni wcześniej od wyznaczonego terminu i miejsca szczepienia.

Harmonogram rejestracji

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:
•    od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat
•    od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.

Jak się będzie można zarejestrować?

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji (od 15.01 - osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 - osoby powyżej 70. roku życia), masz 3 możliwości zapisu na szczepienie:

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.
Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.
Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.
Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.
Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim.
W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień
Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim.
W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.
Harmonogram rejestracji


Dane kontaktowe punktów szczepień  na terenie miasta Sieradza.

Nazwa podmiotu (RPWDL)
NZOZ ALFA Spółki z o.o. TRES-MED
ul. Krakowskie Przedmieście 10
438271441

Centrum Medyczne PRIMAMED
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 27A
438279050

Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu
ul. Armii Krajowej 7
438278251


5 stycznia 2021 r.


Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę punktów, gdzie będą prowadzone szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Na chwilę obecną na liście znalazły się cztery punkty z Sieradza.

1. NZOZ ALFA Spółki z o.o. TRES-MED, ul. Krakowskie Przedmieście 10
2. Zespół Poradni "ZDROWIE" NZOZ w Sieradzu, Aleja Pokoju 7
3. Centrum Medyczne PRIMAMED, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 27A   
4. Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, ul. Armii Krajowej 7

Pełna lista szczepień (będzie aktualizowana na bieżąco) dostępna jest na stronie - https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien


Szczepionki dla kolejnych grup


Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.


Procesu rejestracji można dokonać na kilka sposobów:

  • zapisać się bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego,
  • zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989);
  • zapisać się przez Internetowe Konto pacjenta.


Po rejestracji pacjent dostanie e-skierowanie, a sam proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień.


Szczegółowe informacje można znaleźć na następujących stronach:
    gov.pl/szczepimysie
    gov.pl/koronawirus


23 października 2020 r.

Od soboty 24 października cały Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Od soboty funkcjonować będą również nowe środki bezpieczeństwa.

O najnowszych obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa opowiedział Mateusz Morawiecki, premier RP, podczas konferencji prasowej.

Od klasy 4 do 8 w szkołach podstawowych obowiązywać będzie tryb zdalny.
Puby i restauracje będą mogły dostarczać tylko jedzenie na wynos. Obostrzenie ma obowiązywać dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.
Kolejne obostrzenie to zakaz aktywności, spotkań powyżej pięciu osób w jednej grupie.
Osoby po 70. roku życia są proszone o nieopuszczanie domów. Rząd ma uruchomić jednocześnie program o nazwie "Korpus wsparcia seniorów". 22 5051111 – taką infolinię utworzono dla seniorów, o czym informuje minister pracy i rodziny Marlena Maląg. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.wspierajseniora.pl

Zdaniem premiera, efekty obostrzeń mogą przyjść po 10-14 dniach.
16 października 2020 r.Kontakt do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sieradzu

43 822-36-85 lub mailowy sieradz@pis.lodz.pl

Biuro Obsługi Klienta Urzędu Miasta Sieradza 

tel. 43-826-61-16, 43-826-61-65 e-mail: um@umsieradz.pl

Urząd Stanu Cywilnego

tel. 43-826-61-71 do 74