Post

wydarzenie

Wydarzenie Kolory Polski. Tribute to Komeda

Kolory Polski. Tribute to Komeda

  • Data: 17 sierpnia 2019
  • Godzina: 18:00
  • Data zakończenia: 30 listopada -0001
  • Godzina zakończenia: 00:00


Już 17 sierpnia na Wzgórzu Zamkowym kolejny raz zawitają Kolory Polski. Sieradzka odsłona festiwalu organizowanego przez Filharmonię Łódzką będzie miał twarz... Krzysztofa Komedy.

W tym roku mija 50 lat od śmier­ci kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy. Z tej okazji rok 2019 został ustanowiony Rokiem Komedy, pod patronatem UNESCO. W Sieradzu jego muzyka zabrzmi w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego.
Krzysztof Trzciński (1931–1969), bo tak brzmiało jego prawdziwe na­zwisko, był twórcą znanych na ca­łym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Odegrał ważną rolę w rozwoju jazzu nowoczesnego i ukształtowaniu polskiej szkoły jazzu. Zwykle występował z własnym sek­stetem. Wśród 65 filmów, do których muzykę napisał, najsłynniejszy jest ostatni – „Dziecko Rosemary” Roma­na Polańskiego z demoniczną „Koły­sanką” jako motywem przewodnim. Studyjny album „Astigmatic” (1966) uważa się za jedno z największych dokonań polskiej szkoły jazzowej. Muzyką Komedy inspirowali się m.in. Wojtek Mazolewski, Maria Sadow­ska, Leszek Możdżer, Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Pierończyk, Ma­ciej Obara.
Przystępując do pracy nad utworami Komedy, znakomity pianista i aran­żer Andrzej Jagodziński zaprosił do współpracy dwie wybitne woka­listki: Grażynę Auguścik i Agnieszkę Wilczyńską. Jagodziński koncertuje w różnych jazzowych stylach i kon­wencjach; współpracował m.in. z To­maszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną i Janem Ptaszynem Wró­blewskim. Wielką popularność zdo­były jazzowe aranżacje muzyki Cho­pina wykonywane przez działające od 1993 r. trio Jagodzińskiego.

 

Wykonawcy:

Grażyna Auguścik – śpiew

Agnieszka Wilczyńska – śpiew

Andrzej Jagodziński Trio:

Andrzej Jagodziński – fortepian

Czesław Bartkowski – perkusja

Adam Cegielski – kontrabas

Henryk Miśkiewicz – saksofon

Robert Majewski – trąbka/flugelhorn

 

W programie utwory Krzysztofa Komedy w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego

Trasa wycieczki:
Łódź – Karsznice – Zduńska Wola – Strońsko – Sieradz – Łódź.
Wyjazd o godz. 10.00
Więcej informacji na stronie ROTWŁ

Może Cię zainteresować

Nowy film gościa Sieradz Open Hair Festival Kultura

Nowy film gościa Sieradz Open Hair Festival

Open Folk po sieradzku Kultura

Open Folk po sieradzku

Spotkanie z Ewą Cielesz Kultura

Spotkanie z Ewą Cielesz

Koncert na 2 orkiestry... dęte Relacje

Koncert na 2 orkiestry... dęte

Komentarze