Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Kolejne wycieczki edukacyjne

Kolejne wycieczki edukacyjne

Prezydent Miasta zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców Sieradza do udziału w  bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych do Skansenu Rzeki Pilicy i Rezerwatu Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim w dniu 27 września 2020r. (niedziela) oraz do  Arboretum w Rogowie  w dniu 4 października 2020r. (niedziela). Uczestnicy wycieczki w dniu 27.09.2020r. odwiedzą Rezerwat Niebieskie Źródła z nietypowym zjawiskiem, jakim są krasowe źródła o niebieskim zabarwieniu.

Oglądany przez taflę wody, w zależności od pory dnia i pogody, przybiera różne odcienie błękitu. Spacer po rezerwacie to szansa na relaks dla rodziców i okazja do pozbycia się nadmiaru energii dla dzieci. Dzięki temu, że nie jest to miejsce oblegane przez turystów, bez trudu można natknąć się na kaczki, łabędzie czy kolorowe zimorodki. Skansen Rzeki Pilicy to ciekawe muzeum poświęcone rzece. Jego zbiory są bardzo zróżnicowane. Zobaczymy tu stare młyny wodne, 100-letnią barkę roboczą, przeciwdesantową minę kotwiczną czy wojskowy kuter holowniczy. Uczestnicy wycieczki odwiedzą też Podziemną Trasę Turystyczną "Groty Nagórzyckie".

Wycieczka do Arboretum w dniu 4 października połączona jest z przejazdem kolejką wąskotorową Kolei Rogowskich oraz zwiedzaniem Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli. Spacer po arboretum to bezcenna chwila relaksu z możliwością poznania ciekawych gatunków drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu oraz ich praktycznego zastosowania, w ogrodnictwie, medycynie. Szkielet ogrodu stanowią stare dęby, graby i sosny będące pozostałością po lasach rosnących w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu .

Linia Kolei Rogowskich działa już od 105 lat. Przez ten czas na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy regionu stanowiąc dziś jego rozpoznawalny i nieodłączny element. Dziś zabytkowa kolej służy głównie turystom, którzy chcą poznać piękno krainy Kolei Rogowskiej. Podczas przejazdu kolejką czas wolny na posiłek przygotowany we własnym zakresie, lub możliwość skorzystania z ogniska                      
na którym można upiec kiełbaski zebrane ze sobą.

Skansen Lokomotyw w Karsznicach to jedna z nielicznych w Polsce placówek muzealnych, która dąży do zachowania dla obecnych i przyszłych pokoleń zabytków techniki polskiej kolei. Przy tworzeniu Skansenu zwracano uwagę, aby uchronić od zniszczenia lokomotywy i urządzenia, które były nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem magistrali węglowej Śląsk – Porty, bo właśnie dzięki niej na kolejowej mapie Polski zaistniały Karsznice. Była to najważniejsza inwestycja kolejowa lat międzywojennych, zaliczana zarazem do największych przedsięwzięć gospodarczych tamtego okresu. Ta ponad 400-kilometrowa linia kolejowa została wybudowana w latach 1928-1933 przez Francusko-Polskie Towarzystwo Kolejowe. Usprawniła transport węgla ze śląskich kopalń do zbudowanego wówczas od podstaw portu morskiego w Gdyni.

 Osoby chętne do udziału w wycieczce prosimy o zgłaszanie się w terminie do 23 września (wycieczka w okolice Tomaszowa Mazowieckiego) oraz do 30 września (wycieczka do Rogowa i Karsznic)
- drogą elektroniczną na adres b.rogozinska@umsieradz.pl
- telefonicznie w Referacie Ekologii i Ochrony Środowiska, tel. 43/826 61 46.

W zgłoszeniu należy podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko), datę urodzenia, adres zamieszkania, telefon kontaktowy oraz datę wycieczki. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Przy ustalaniu listy uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.
Urząd Miasta Sieradza zapewnia:
•    transport komfortowym autokarem,
•    opieka pilota, 
•    bilety wstępu, przewodnika
•    ubezpieczenie NNW Polska 10.000 PLN,
•    opłaty parkingowe,
•    opłaty drogowe

Wycieczki organizowane są w ramach  projektu  „Edukacja przyrodnicza sieradzan 2020” i współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Sieradza i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Może Cię zainteresować

Przyjeciel nie problem - pomóż zaplanować populację psów i kotów - edycja 2021 Komunikaty

Przyjeciel nie problem - pomóż zaplanować populację psów i kotów - edycja 2021

Rondo ma imię Rada Miejska

Rondo ma imię

Inżynier zadba o budowę geotermii Inwestycje

Inżynier zadba o budowę geotermii

Open Hair Festival w covidowej rzeczywistości Kultura

Open Hair Festival w covidowej rzeczywistości

Komentarze